;
Proruská dobrovolnická platforma a botnet DDosia opět útočí na české a ukrajinské instituce. Útoky jsou tentokrát vedeny v reakci na zasedání Mezinárodní krymské platformy, informuje Avast.
DDosia je dílem proruská skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu. Zprvu útočila na weby zpravodajských serverů, které informovaly o agresi Ruska na Ukrajině, později se zaměřila také na firmy a státní a evropské instituce, které na svých stránkách podporovaly Ukrajinu. V nedávné době pak obrátila pozornost k bankám a finančním institucím, kdy byly napadeny téměř všechny velké české banky.
Česká společnost Shopsys je tvůrcem e-shopů pro největší hráče na trhu v rámci své historicky první akvizice kupuje za nezveřejněnou částku 100% podíl v agentuře Sounds Good. Sounds Good jsou od roku 2016 první (a dodnes jediní) vývojáři v Česku a na Slovensku s certifikaci Shopify Experts. Spojením vzniká nová česko-slovenská jednička pro tvorbu středních a velkých e-shopů na míru.
Od pátku jsou mimo provoz webové stránky Státního plavebního úřadu. Nefungují ani všechny jeho další stránky jako server LAVDIS a úřadu ani nebudou doručeny mailové zprávy.
Podle vyjádření úřadu na jeho facebookových stránkách je za výpadkem kybernetický útok.
A jak je již tradicí, nefunguje ani Justice.cz. Ostudně spravovaný web české státní správy.
Celkem 11 % firem již umělou inteligenci a strojové učení ke své kybernetické ochraně využívá, dalších 56 % to zvažuje. Souvisí to i s rozsáhlým využíváním dynamické analýzy malware. Trendem je tak přechod k sofistikovaným ochranným nástrojům využívajícím prvky umělé inteligence, které dokáží v reálném čase soubor zkontrolovat desítkami antivirových nástrojů nebo provést tzv. sanitizaci všech dat.
Vyplývá to z údajů české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, a z výzkumu globální bezpečnostní firmy Opswat provedeném v létě tohoto roku.
Celkem 11 % oslovených podniků v rámci průzkumu společnosti Zebra Systems již pojištění kybernetických rizik má, 32 % o něm uvažuje a 57 % o něm zatím neuvažuje. Nejzajímavější částí pojištění by pro účastníky bylo pojištění proti přerušení provozu (57 %), vydírání ransomwarem (43 %) a odpovědnosti za neoprávněné nakládání s údaji (28 %).
Jen 32 % firem doposud nevznikla finanční škoda následkem nějakého kybernetického incidentu, 34 % přišlo o peníze v důsledku lidské chyby, 34 % v důsledku kybernetického útoku a 32 % v důsledku selhání IT (hardwaru či softwaru).
Nadace O2 spustila již 5. ročník grantové výzvy O2 Chytrá škola pro základní školy po celé České republice. Opět tak rozděluje pět milionů.
Každá škola – bez ohledu na to, jestli je státní, soukromá, malá či velká – si může zažádat o grant v hodnotě až 100 000 korun na vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti. Sběr přihlášek probíhá od 5. října do 30. listopadu. Přihlášky jsou zde.
Již za necelý měsíc se společně podíváme na zásadní témata kolem kyberbezpečnosti. Další ročník odborné konferenci Cyber Security proběhne 19. října. Program nabízí více než desítku přednášek. Sejdeme se, jako již tradičně, v Hotelu Don Giovanni. Přihlásit se můžete jednoduše zde.
Efektivní ochrana záloh a kritických dat před kybernetickými útoky, přínosy a rizika používání EDR nástrojů, obnovení dat po úspěšném kyberútoku nebo implementace směrnice NIS2 do českého právního řádu. Těšte se na zástupce ze společností Dell Technologies, Security Avengers, Bitdefender, Cybrela, SentinelOne, Dentons Europe CS LLP, Arrow, NAKIT a dalších.
Firmy, obce a výzkumné organizace mohou žádat o dotace na rozvoj výzkumné a inovační infrastruktury v integrovaném území. Pro žadatele je připraveno 1,5 miliardy korun.
Výzva podporuje společné výzkumné, vývojové a inovační aktivity mezi podnikatelskými subjekty a veřejným sektorem, a to v rámci integrovaných územních investic. Žadatelé mohou dotace využít zejména na budování vědeckotechnických parků, výzkumných a inovačních center, pořízení výzkumných zařízení, patentů, licencí a know-how.
Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy během srpna oproti klidné první polovině léta vzrostly. Již druhý měsíc po sobě mířilo nejvíce útoků z Ruska, stejná země navíc tentokrát kralovala i žebříčku intenzity útoků. Velkou hrozbou je přitom rostoucí kvalita a intenzita jednotlivých útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource.
V posledním měsíci velice výrazně narostl počet míst a zařízení, ze kterých útoky probíhají, zároveň přitom již několik měsíců v řadě roste intenzita jednotlivých útoků. Ty v některých případech dosahují intenzity i přes 100 Gbps, tedy i tisíckrát více, než je kapacita běžného firemního připojení.
Ke střídání generací dochází ve vedení společnosti Tovek. Tomáš Vejlupek si ponechává funkci Prezidenta společnosti, Bořivoj Kostka přebírá roli výkonného ředitele. A nově se do vedení společnosti dostávají ti nejzkušenější zaměstnanci, kteří svojí oddaností a energií po mnoho let stále posouvali jednotlivá oddělení Toveku kupředu, mezi nimi například Jiří Šplíchal a Miroslav Nečas.
Více třeba na Computerworldu.
Od roku 2017 společnost Konica Minolta nainstalovala ve více než třech stech českých a slovenských podnicích přes 5000 kamer, které ve spojení s umělou inteligencí poskytují zákazníkům cenná data o provozu či zákaznické spokojenosti. V reálném čase přispívají ke zvýšení bezpečnosti a produktivity práce, k optimalizaci procesů a obecně ke správným manažerským rozhodnutím.
Sudop Cit se stal novým minoritním spoluvlastníkem společnosti Sophia Solutions. Od tohoto spojení si Sophia Solution slibuje především aktivní spolupráci v rámci skupiny Sudop Cit a posílení pozice této skupiny na CEE trhu. Všech pět původních majitelů společnosti zůstává ve vedení společnosti.
Stejně jako u ostatních akvizic se Sophia Solutions plynule zařadí do skupiny dvanácti technologických společností, které již ve skupině Sudop Cit dnes figurují.
Novým CEO společnosti Abra Software se stal Jan Přerovský, který byl prvním zaměstnancem konkurenční firmy LCS, výrobce systému Helios. Během svých 15 let v čele Heliosu dokázal firmu dovést k úspěšnému prodeji do mezinárodní skupiny Asseco a následně řídil pobočku Asseco ČR.
„Od nové spolupráce očekáváme, že posílí naše produkty a služby a zrychlí rozšíření našeho podnikání,” říká Jaroslav Řasa, CEO Abra Holding.
iStyly a m:zone spojují své aktivity a pod hlavičkou iStyle budou nově na Slovensku provozovat šest prodejen v Bratislavě, Žilině a Trenčíně. iStyle je největším partnerem značky Apple ve střední a východní Evropě, v Česku a na Slovensku má 16 prodejen. V pěti zemích CEE otevřel již devět prodejen s nejvyšším statusem Apple Premium Partner.
Po spojení s m:zone má iStyle ambici již v příštím roce na slovenském trhu pokořit obrat 85 milionů eur. Ke sloučení obou firem dojde ihned po schválení transakce ze strany příslušných úřadů.
České zastoupení agentury Gartner změnilo majitele. Kompletní podíl ve společnosti KPC-Group prodal její 100% vlastník Oldřich Příklenk za neuvedenou cenu. Ze společnosti se tak stal Gartner Czech Republic.
Více informací píše Computerworld.
Vláda dnes schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout.
Aplikace s eObčankou budou ke stažení od ledna z příslušných aplikačních obchodů.
Na podzim letošního roku se budou moct inovativní startupy hlásit do další výzvy projektu Technologické inkubace. CzechInvest nabídne podporu startupům v oblastech s nejvyšším potenciálem. Čtveřici oblastí, do kterých se mohli žadatelé doposud hlásit, doplní Advanced Tech & Materials Hub, který podpoří startupy z odvětví pokročilých materiálů, výrobních technologií, mikro a nanoelektrotechniky a fotoniky, kvantových technologií a technologií vycházejících z výzkumu jaderné a částicové fyziky.
Dále Tech4Life Hub, který pokrývá startupy pro zachování a ochranu života nebo zvýšení jeho komfortu. Do jeho působnosti spadají zdravotnictví, biotechnologie, ale rovněž bezpečnostní řešení. A konečně Space Hub, ten se zaměřuje na kosmické aktivity a zejména kosmický průmysl.
Společnost Thein Security poskytující komplexní služby spojené s ochranou firem v kyberprostoru nabízí pro své současné i nové zákazníky možnost bezplatného jednoměsíčního trialu služeb Bezpečnostního dohledového centra (SOC).
Firmy, které nad vzdáleným monitorováním svého kyberprostoru přemýšlejí si díky této příležitosti mohou vyjasnit očekávání, co jim SOC služba přinese a jak ji mohou využívat.
Češi o umělé inteligenci vědí, ale o práci se nebojí. O nástrojích založených na umělé inteligenci už slyšelo více než 70 % Čechů a 30 % už některý z nich vyzkoušelo. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Sodexo Benefity realizovala agentura Ipsos.
Lidé mají k AI velmi ambivalentní vztah – třetina respondentů (33,9 %) se obává, že AI může ohrozit existenci lidstva, a téměř stejný počet (30,7 %) je z ní naopak nadšený a očekává, že mu usnadní práci. Přesto se ale toho, že by jejich pracovní pozici mohla v následujících pěti letech obsadit umělá inteligence, obává více než 17 %.
Řada největších ale i menších českých bank je od dnešního rána nedostupná. Podle vyjádření jejich zástupců čelí velkému kybernetickému útoku, ke kterému se přihlásila skupina NoName057.
Kromě toho je také - už opět - nefunkční kompletní web ministerstva spravedlnosti. Tam jde už ovšem o folklór, takže to nikoho nepřekvapuje. Každopádně by z toho už měl předseda vlády Petr Fiala vyvodit nějakou osobní odpovědnost směrem k danému ministerstvu.
ChatGPT nově umí najít dopravní spoje a jízdenky. Může za to plugin z české kanceláře Omio, který umožňuje požádat o vyhledání a naplánování cesty, přičemž platforma jim v reálném čase vrací údaje o dostupných spojích, jízdenkách a jejich cenách z rozsáhlého inventáře jízdenek Omio.
Tento plugin od Omio je prvním svého druhu a umožňuje uživatelům vyhledávat a porovnávat cesty vlakem, autobusem, letadlem a trajektem. Za pluginem stojí vývojářský tým společnosti sídlící v Praze pod vedením technologického ředitele Tomáše Vocetky.
Třetina Čechů a Češek nikdy neslyšela o virtuální privátní síti (VPN), dalších 37 % dotázaných ji sice zná, ale nikdy ji nepoužili. VPN je přitom jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak je možné chránit data přenášená při připojení k nezabezpečeným veřejným Wi-Fi sítím, které lidé využívají zejména na cestách.
Výzkumníci Avastu navíc zjistili, že více než 38 % veřejných routerů má bezpečnostní problémy, jejichž prostřednictvím mohou útočníci získat přístup k osobním údajům a finančním prostředkům uživatele, případně přesměrovat provoz nebo infikovat jeho zařízení.
Český telekomunikační úřad vyhlásil výběrové řízení na sítě DAB+. Podklady k aukci jsou zde. Žádosti mohou zájemci o příděly podávat do 31. 8. 2023; do stejného termínu je třeba složit peněžní záruku. Samotná aukce je plánována v průběhu října.
DAB by měl umožnit výrazně lepší kvalitu a dostupnost příjmu rozhlasových stanic za pohybu, tedy zejména v automobilech. Všechny nově prodávané automobily už povinně několik let přijímač DAB musí obsahovat.
Brněnský tým vědců a inženýrů společnosti Honeywell vyvinul přelomovou leteckou technologii, nový hlasový záznamník a zapisovač letových dat Honeywell Connected Recorder-25 (HCR-25). Jde o první certifikovanou černou skříňku na světě, která může být během letu online spojena se zemí prostřednictvím satelitů. Data o letu tak lze získávat průběžně.
HCR-25 nyní získal typovou certifikaci pro letouny Boeing 737, 767 a 777. Ty jím budou nově standardně vybaveny už z výroby. Certifikace završila vývoj, na kterém experti brněnského výzkumného a vývojového centra Honeywell pracovali zhruba čtyři roky.
Počet i objem celkových transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním druhém čtvrtletí oproti předchozímu čtvrtletí stoupl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 22 transakcí za 877 milionů eur.
V předchozím období to bylo 19 transakcí za čtyři miliony eur. Největší objem transakcí se v ČR uskutečnil v odvětví výroby spotřebitelských výrobků, nemovitostí a počítačového softwaru. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.
Při cestě na dovolenou Češi nejčastěji volí osobní motorovou dopravu. GPS navigace na jejich palubních deskách však rychle nahrazují chytré telefony.
Podle dat maloobchodního prodejce Datart letos ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 klesl počet prodaných GPS navigací o 38 %. Roste naopak zájem o držáky na chytré telefony do auta, jejich prodeje meziročně stouply o 35 %.
Sektor finančních technologií (fintech) patří mezi oblasti největším růstovým potenciálem. Zatímco v dosud nejúspěšnějším roce 2021, dosahoval celkový obrat v sektoru 245 miliard dolarů, do roku 2030 vzroste podle studie Boston Consulting Group (BCG) a QED Investors na 1,5 bilionu dolarů, tedy více než 30 bilionů korun.
Zatímco dnes se fintech podílí na světových příjmech z finančních služeb pouze ze 2 %, v roce 2030 to bude již 7 %. Z růstu odvětví přitom bude podle BCG moci těžit také Česká republika, která má už dnes poměrně vyvinutý fintechový trh a kde se nachází řada nadějných startupů.
České Radiokomunikace (CRA) připravují datové centrum Cukrák, které by mělo začít sloužit zákazníkům již v závěru tohoto roku. Investice do datového centra dosahují vyšších desítek milionů korun.
Pro vybudování nového datového centra využijí CRA své vlastní prostory v rámci vysílače Cukrák, které se uvolnily v souvislosti se změnou technologií potřebných pro vysílání. Budovy vysílačů jsou vhodné právě pro transformaci k poskytování ICT služeb, aktuálně připravované datové centrum Cukrák je už sedmým datovým centrem CRA.
Společnost Aricoma přejmenuje všechny své IT společnosti. Nově bude vystupovat pod dvěma obchodními značkami - Aricoma a Qinshift. Bohužel tak zmizí některé tradiční české značky jako Autocont, Cleverlance nebo Komix.
Česká pobočka společnosti Eset loni utržila rekordních 560,2 milionu korun. Dvouciferný meziroční růst společnosti podpořil především zájem firemních zákazníků o pokročilé vrstvy ochrany v cloudu. Nicméně i u domácích uživatelů vidí společnost zvýšený zájem o prémiová řešení.
V případě firemních produktů nejvíce rostla poptávka po cloudových technologiích (170 %), a to desetkrát rychleji než v případě on-premise řešení. U pokročilé technologie XDR pak společnost zaznamenala více než desetinásobný růst oproti předchozímu roku, a to nejen u malých a středních firem, ale i u těch největších společností.
Objednejte si zdarma náš pravidelný informační newsletter se souhrnem nejzajímavějších zpráv a článků.
Operátor O2 a vlastník O2 areny a O2 universum, společnost Bestsport, prodloužili na dalších pět let partnerství. Obě haly tak i nadále ponesou jméno největšího operátora v Česku. Operátor slibuje sportovním i kulturním fanouškům z řad svých zákazníků nové, exkluzivní výhody. Například na přednostní nákup vstupenek, zrychlený vstup do haly nebo možnost rezervace parkování.
V rámci statistiky zahraničního obchodu se v loňském roce z Česka vyvezlo ICT zboží za 277 miliard Kč a na celkovém vývozu z Česka se toto zboží podílelo 6,2 %. Naopak dovezeno bylo ICT zboží v hodnotě téměř 368 miliard Kč (8,5 % z celkového dovozu zboží do Česka).
Oproti roku 2022 došlo v obou případech k poklesu, kdy hodnota vývozu ICT zboží meziročně poklesla o 56 miliard a hodnota dovozu o 35 miliard korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Přestože je internet domovem miliard různých webů, databází, sociálních sítí, cloudů a dalších platforem, pouze šest největších společností produkuje více internetového provozu než všechny ostatní dohromady. Americká šestice firem MAMAAN, neboli Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix zodpovídá za více než polovinu veškerého internetového provozu. Do TOP 8 se však zapojují další dvě velká jména: TikTok a Disney+. Vyplývá to z analýzy Sandvine zveřejněné českou společností ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.
„Pokud bychom sečetli šestici společností MAMAAN, Disney+ a TikTok, došli bychom k závěru, že těchto osm společností tvoří více než dvě třetiny veškerého provozu na internetu. Zejména TikTok nám pak ukazuje, že žádná pozice není neotřesitelná. Podle analýzy Sandvine z minulého roku nebyl TikTok zařazen ani mezi prvních šest míst a dnes je jeho celkový provoz vyšší než u Apple nebo Microsoftu,“ říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.
Český jednorožec Mews kupuje švédskou firmu Atomize, která se specializuje na software pro řízení výnosů (RMS). Díky pokročilým algoritmům umožňuje platforma Atomize hotelům dynamicky upravovat ceny a lépe využívat kapacity, což otevírá cestu k vyšším příjmům a efektivnějšímu řízení.
Mews zároveň nedávno posílil svou pozici na trhu akvizicí francouzské společnosti Quotelo, jejíž technologie usnadňuje hotelům organizaci eventů a automatizuje administrativní procesy spojené se skupinovými a firemními rezervacemi. Mews Ventures má na svém kontě od svého vzniku celkem jedenáct akvizic.
Vítězství Donalda Trumpa vyvolalo výrazný nárůst hodnoty bitcoinu (BTC). Výzkum společnosti Finbold zjistil, že za posledních 30 dní vzniklo 11 487 nových bitcoinových adres, které drží 1 milion dolarů nebo více, a to především díky 7,5% růstu BTC od doby, kdy se náskok Donalda Trumpa ve volbách stal drtivým.
Nyní drží 132 842 adres v bitcoinech více než milion dolarů: 121 126 adres drží od 1 do 9,99 milionu dolarů, zatímco 11 697 adres drží 10 milionů dolarů a více. Analýza využila historické údaje a porovnávala předvolební údaje ze 7. října 2024, získané pomocí webového archivačního nástroje Wayback Machine, s nejnovějšími povolebními statistikami k 6. listopadu 2024.