Hlavní navigace

Krátce - archív

20. 12. 
eDoklady jdou do finále

Senátoři dnes schválili zavedení eDokladů. Jak materiál podepíše prezident, nebude nic bránit tomu, aby si lidé začali občanku stahovat do svých mobilních aplikací. Místa, která budou tuto občanku přijímat, budou nabíhat postupně. 

Od ledna půjde nejprve o tzv. ústřední orgány státní správy a také některé obce a kraje, které se již přihlásily dobrovolně: Vír, Tetín, Líbeznice a kraj Vysočina. Od léta se pak bude možné prokazovat eDokladem i na policii, úřadech práce či například finančních úřadech. Od ledna 2025 pak třeba na poštách či v rámci samospráv.

15. 12. 
Nejvetší akvizice KKCG

Investiční skupina KKCG oznámila akvizici společnosti Avenga, dodavatele komplexních řešení pro oblast vývoje zakázkového softwaru, digitální transformace a technologického poradenství od fondů spravovaných společností Oaktree Capital Management a fondů spravovaných společností Cornerstone Investment Management. 

Tato investice je klíčovým krokem ve strategickém rozvoji technologického pilíře skupiny KKCG, který se skládá ze společností Aricoma a Qinshift.

5. 12. 
Česko.Digital s novým šéfem

Po čtyřech letech odchází z exekutivní role v dobrovolnického spolku Česko.Digital Eva Pavlíková. Od ledna bude organizaci, která se snaží na dobrovolnické bázi posouvat dopředu digitalizaci země kupředu, řídit Jan Kotara, který je v Česko.Digital rok na pozici COO .

Ëva Pavlíková se přesune do správní rady společně s Jakubem Nešetřilem, Ditou Formánkovou, Michalem Bláhou a Ondřejem Zapletalem.

4. 12. 
Nová značka pro Cleverlance a Komix

Od začátku prosince se společnosti Cleverlance a Komix Digital oficiálně spojují pod jedinou značkou Qinshift. Společně tak formují technologický pilíř skupiny KKCG, který se věnuje vývoji zakázkového softwaru pro zákazníky v České republice i dalších zemích Evropy.

27. 11. 
Portál občana prošel redesignem

Portál občana, který používá zhruba milion lidí, má novou podobu za cca 15 milionů korun. Stát doufá, že počet jeho uživatelů do půl roku stoupne o polovinu.

Příští rok by se měly v Portálu objevit nové služby jako správa eDokladů, upozornění na změnu bodového konta řidiče, online registraci do systému DROZD, výpis z evidence občanských průkazů a cestovních pasů nebo možnost odesílat velké datové zprávy o velikosti až 100 MB.

21. 11. 
Akvizice za 61 miliard dolarů dovolena

Společnost Broadcom dnes oznámila získala všechna nutná povolení úřadů k tomu, aby koupila firmu VMware. Transakce uvázla zejména při schvalování v Číně. 

Dne 22. 11. tak proběhne jedna z největších akvizic mezi technologickými firmami. Broadcom za VMware zaplatí astronomických 61 miliard dolarů.    

16. 11. 
Crowdfunding už musí mít licenci

V listopadu skončilo přechodné období, během kterého mohly crowdfundingové firmy podnikat i bez licence. Pořídit si ji musely platformy provozující úvěrový nebo investiční crowdfunding, oblíbený charitativní nebo odměnový crowdfunding novému nařízení nepodléhají. Podle veřejných zdrojů získaly povolení pouze tři subjekty – Investown, Roier a Fingood. 

Ty tak mohou ve své činnosti plně pokračovat a nabízet nové možnosti skupinového financování. Podle expertů na právo v oblasti fintechu a startupů z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr je zbytek trhu nyní v komplikované situaci. Velký počet platforem se navíc ocitl v „šedé zóně“ a hrozí jim vysoké pokuty od České národní banky (ČNB).

14. 11. 
eObčanka bude

Sněmovna dnes ve druhém čtení schválila zavedení eDokladů. Občanku do mobilu by měli lidé mít možnost stahovat od ledna příštího roku. eDoklady budou přijímány postupně, zpočátku na ústředních úřadech, postupně i na úřadech práce, poštách či například policii. Na projektu nyní aktivně pracuje Digitální a informační agentura (DIA). Její používání bude dobrovolné.

8. 11. 
Čínská invaze do EU

Společnost Eset vydala nejnovější zprávu o aktivitách vybraných APT skupin, jejichž útoky jsou vysoce cílené a tím se odlišují od útoků, jejichž cílem je masově zasáhnout co největší počet obětí. Zpráva zmiňuje například spearphishingovou kampaň skupiny Sednit napojené na Rusko, která kromě Ukrajiny a Polska cílila i na Česko. Skupina využila zranitelnosti nultého dne v aplikaci Microsoft Outlook.

Ve zprávě bezpečnostní experti upozorňují také na přetrvávající kampaně skupin napojených na Čínu, kdy hackeři využívali slabiny v serverech Microsoft Exchange nebo IIS, čímž rozšířili své zaměření z telekomunikačních operátorů na vládní organizace po celém světě. Bezpečnostní experti odhalili činnost také dalších tří skupin napojených na Čínu: DigitalRecyclers, která opakovaně kompromitovala vládní organizaci v EU; TheWizards, která prováděla útoky typu adversary-in-the-middle; a PerplexedGoblin, která se zaměřovala na další vládní organizaci v EU.

7. 11. 
Soutěž pro start-upy

Agentura CzechInvest pořádá už sedmý ročník soutěže Creative Business Cup. Jejím cílem je ocenit nejkreativnější startupy v Česku. Národní kolo soutěže bude příští rok hostit Liberec. Na vítěze čeká nejen prestižní ocenění, ale i účast ve světovém finále, kde české startupy pravidelně obsazují přední pozice. Přihlášky do soutěže budou spuštěny 15. listopadu 2023.

3. 11. 
Miliony pro start-upy

Agentura CzechInvest podpoří v druhé výzvě projektu Technologická inkubace 55 startupů za více než 135 milionů korun. Do druhé výzvy projektu Technologická inkubace se přihlásilo 196 startupů. 

Stejně jako v první výzvě se o podporu mohly hlásit inovativní projekty z oblasti kreativních průmyslů, umělé inteligence, mobility či ekologie a cirkulární ekonomiky. Vzhledem k vysoké kvalitě přihlášených projektů bylo v průběhu hodnocení také rozhodnuto o navýšení plánované alokace o 30 milionů korun, a to ze 105 na aktuálních 135 milionů korun.

2. 11. 
Naivní a důvěřiví

Třetina (33 %) Čechů a Češek tvrdí, že se při online nakupování setkala s podvodem, necelá polovina (48 %) se obává toho, že budou během nákupu přes internet podvedeni. Výzkumníci Avastu navíc zjistili, že pouze 46 % dotazovaných věří, že dokáží poznat, zda je zamýšlený online nákup bezpečný. 

I přes obavu z možného podvodu je 21 % Čechů a Češek ochotných nakupovat přes reklamní odkazy na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích a 14 % dotazovaných by kvůli výhodnější ceně nakupovalo u neznámého člověka nebo neoficiálního prodejce. Necelá desetina nakupujících (7 %) by dokonce byla ochotná kliknout na podezřelý odkaz.

1. 11. 
Zpřísnění podmínek pro Airbnb

Společnost BDO upozorňuje, že v Česku dojde ke zpřísnění poskytování služeb přes Airbnb a další ubytovací platformy. Ministerstvo pro místní rozvoj s ním přichází proto, že současná zákonná úprava nefunguje a až 70 % pobytů je nenahlášených. Kvůli tomu stát přichází až o 792 milionů korun ročně na daních a každý rok navíc obce tratí 54,9 milionu korun na poplatcích z pobytu.

31. 10. 
Češi v nebezpečí

Průzkum ČSOB Pojišťovny mapoval, čeho se Češi bojí nejvíc. Na prvním místě je jednoznačně vážné ohrožení nebo poškození zdraví (53 %). Na druhém místě skončilo zničení či poškození majetku, které považuje za pravděpodobné 51 % Čechů. Na dalších pozicích je odcizení majetku (48 %), značná finanční újma (40 %), ztráta pravidelného příjmu (38 %) a ztráta bydlení (23 %). 

24. 10. 
Útoky na české weby

Proruská dobrovolnická platforma a botnet DDosia opět útočí na české a ukrajinské instituce. Útoky jsou tentokrát vedeny v reakci na zasedání Mezinárodní krymské platformy, informuje Avast.

DDosia je dílem proruská skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu. Zprvu útočila na weby zpravodajských serverů, které informovaly o agresi Ruska na Ukrajině, později se zaměřila také na firmy a státní a evropské instituce, které na svých stránkách podporovaly Ukrajinu. V nedávné době pak obrátila pozornost k bankám a finančním institucím, kdy byly napadeny téměř všechny velké české banky.

17. 10. 
Fúze tvůrců eshopů

Česká společnost Shopsys je tvůrcem e-shopů pro největší hráče na trhu v rámci své historicky první akvizice kupuje za nezveřejněnou částku 100% podíl v agentuře Sounds Good. Sounds Good jsou od roku 2016 první (a dodnes jediní) vývojáři v Česku a na Slovensku s certifikaci Shopify Experts. Spojením vzniká nová česko-slovenská jednička pro tvorbu středních a velkých e-shopů na míru.

16. 10. 
Další státní weby pod útokem

Od pátku jsou mimo provoz webové stránky Státního plavebního úřadu. Nefungují ani všechny jeho další stránky jako server LAVDIS a úřadu ani nebudou doručeny mailové zprávy.

Podle vyjádření úřadu na jeho facebookových stránkách je za výpadkem kybernetický útok.

A jak je již tradicí, nefunguje ani Justice.cz. Ostudně spravovaný web české státní správy.

12. 10. 
AI chrání desetinu firem

Celkem 11 % firem již umělou inteligenci a strojové učení ke své kybernetické ochraně využívá, dalších 56 % to zvažuje. Souvisí to i s rozsáhlým využíváním dynamické analýzy malware. Trendem je tak přechod k sofistikovaným ochranným nástrojům využívajícím prvky umělé inteligence, které dokáží v reálném čase soubor zkontrolovat desítkami antivirových nástrojů nebo provést tzv. sanitizaci všech dat.

Vyplývá to z údajů české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, a z výzkumu globální bezpečnostní firmy Opswat provedeném v létě tohoto roku.

11. 10. 
Pojištění kybernetických rizik

Celkem 11 % oslovených podniků v rámci průzkumu společnosti Zebra Systems již pojištění kybernetických rizik má, 32 % o něm uvažuje a 57 % o něm zatím neuvažuje. Nejzajímavější částí pojištění by pro účastníky bylo pojištění proti přerušení provozu (57 %), vydírání ransomwarem (43 %) a odpovědnosti za neoprávněné nakládání s údaji (28 %).

Jen 32 % firem doposud nevznikla finanční škoda následkem nějakého kybernetického incidentu, 34 % přišlo o peníze v důsledku lidské chyby, 34 % v důsledku kybernetického útoku a 32 % v důsledku selhání IT (hardwaru či softwaru).

6. 10. 
Počítačová bezpečnost pro děti

Nadace O2 spustila již 5. ročník grantové výzvy O2 Chytrá škola pro základní školy po celé České republice. Opět tak rozděluje pět milionů. 

Každá škola – bez ohledu na to, jestli je státní, soukromá, malá či velká – si může zažádat o grant v hodnotě až 100 000 korun na vzdělávání v oblasti digitální bezpečnosti. Sběr přihlášek probíhá od 5. října do 30. listopadu. Přihlášky jsou zde.

3. 10. 
Jak se vypořádat s novinkami, které přináší směrnice NIS2?

Již za necelý měsíc se společně podíváme na zásadní témata kolem kyberbezpečnosti. Další ročník odborné konferenci Cyber Security proběhne 19. října. Program nabízí více než desítku přednášek. Sejdeme se, jako již tradičně, v Hotelu Don Giovanni. Přihlásit se můžete jednoduše zde.

Efektivní ochrana záloh a kritických dat před kybernetickými útoky, přínosy a rizika používání EDR nástrojů, obnovení dat po úspěšném kyberútoku nebo implementace směrnice NIS2 do českého právního řádu. Těšte se na zástupce ze společností Dell Technologies, Security Avengers, Bitdefender, Cybrela, SentinelOne, Dentons Europe CS LLP, Arrow, NAKIT a dalších.

2. 10. 
Miliarda na výzkum

Firmy, obce a výzkumné organizace mohou žádat o dotace na rozvoj výzkumné a inovační infrastruktury v integrovaném území. Pro žadatele je připraveno 1,5 miliardy korun. 

Výzva podporuje společné výzkumné, vývojové a inovační aktivity mezi podnikatelskými subjekty a veřejným sektorem, a to v rámci integrovaných územních investic. Žadatelé mohou dotace využít zejména na budování vědeckotechnických parků, výzkumných a inovačních center, pořízení výzkumných zařízení, patentů, licencí a know-how.

29. 9. 
DDoS útoky pokračují

Počet i intenzita DDoS útoků na české firmy během srpna oproti klidné první polovině léta vzrostly. Již druhý měsíc po sobě mířilo nejvíce útoků z Ruska, stejná země navíc tentokrát kralovala i žebříčku intenzity útoků. Velkou hrozbou je přitom rostoucí kvalita a intenzita jednotlivých útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource.

V posledním měsíci velice výrazně narostl počet míst a zařízení, ze kterých útoky probíhají, zároveň přitom již několik měsíců v řadě roste intenzita jednotlivých útoků. Ty v některých případech dosahují intenzity i přes 100 Gbps, tedy i tisíckrát více, než je kapacita běžného firemního připojení.

27. 9. 
Personální změny v Toveku

Ke střídání generací dochází ve vedení společnosti Tovek. Tomáš Vejlupek si ponechává funkci Prezidenta společnosti, Bořivoj Kostka přebírá roli výkonného ředitele. A nově se do vedení společnosti dostávají ti nejzkušenější zaměstnanci, kteří svojí oddaností a energií po mnoho let stále posouvali jednotlivá oddělení Toveku kupředu, mezi nimi například Jiří Šplíchal a Miroslav Nečas.

Více třeba na Computerworldu.

27. 9. 
Firmě Konica Minolta se daří

Od roku 2017 společnost Konica Minolta nainstalovala ve více než třech stech českých a slovenských podnicích přes 5000 kamer, které ve spojení s umělou inteligencí poskytují zákazníkům cenná data o provozu či zákaznické spokojenosti. V reálném čase přispívají ke zvýšení bezpečnosti a produktivity práce, k optimalizaci procesů a obecně ke správným manažerským rozhodnutím.

24. 9. 
Tuzemská akvizice

Sudop Cit se stal novým minoritním spoluvlastníkem společnosti Sophia Solutions. Od tohoto spojení si Sophia Solution slibuje především aktivní spolupráci v rámci skupiny Sudop Cit a posílení pozice této skupiny na CEE trhu. Všech pět původních majitelů společnosti zůstává ve vedení společnosti.

Stejně jako u ostatních akvizic se Sophia Solutions plynule zařadí do skupiny dvanácti technologických společností, které již ve skupině Sudop Cit dnes figurují.

19. 9. 
Z LCS do Abry

Novým CEO společnosti Abra Software se stal Jan Přerovský, který byl prvním zaměstnancem konkurenční firmy LCS, výrobce systému Helios. Během svých 15 let v čele Heliosu dokázal firmu dovést k úspěšnému prodeji do mezinárodní skupiny Asseco a následně řídil pobočku Asseco ČR.

„Od nové spolupráce očekáváme, že posílí naše produkty a služby a zrychlí rozšíření našeho podnikání,” říká Jaroslav Řasa, CEO Abra Holding.

18. 9. 
Mobilní fúze

iStyly a m:zone spojují své aktivity a pod hlavičkou iStyle budou nově na Slovensku provozovat šest prodejen v Bratislavě, Žilině a Trenčíně. iStyle je největším partnerem značky Apple ve střední a východní Evropě, v Česku a na Slovensku má 16 prodejen. V pěti zemích CEE otevřel již devět prodejen s nejvyšším statusem Apple Premium Partner.

Po spojení s m:zone má iStyle ambici již v příštím roce na slovenském trhu pokořit obrat 85 milionů eur. Ke sloučení obou firem dojde ihned po schválení transakce ze strany příslušných úřadů.

15. 9. 
Český Gartner

České zastoupení agentury Gartner změnilo majitele. Kompletní podíl ve společnosti KPC-Group prodal její 100% vlastník Oldřich Příklenk za neuvedenou cenu. Ze společnosti se tak stal Gartner Czech Republic.

Více informací píše Computerworld.

13. 9. 
Digitální občanka

Vláda dnes schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout.

Aplikace s eObčankou budou ke stažení od ledna z příslušných aplikačních obchodů.