;

Krátce - archív

24. 6. 
Na pětinu českých firem zaútočil ransomware

Sophos zveřejnil výsledky svého průzkumu, který mapuje reálné zkušenosti českých firem s ransomwarovými útoky a dopady těchto útoků na jejich podnikání v roce 2023. Tři pětiny firem loni čelily nějakému kybernetickému útoku, každá pátá pak byla napadena ransomwarem. 15 % napadených společností nemělo v době útoku zavedena odpovídající bezpečnostní opatření a zaplatilo výkupné. 

Nejčastější vstupní branou do podnikových systémů jsou nedostatečná bezpečnostní opatření a phishing.

18. 6. 
Vojenské kybercvičení

V tomto týdnu proběhne napříč Evropou rozsáhlé dvoudenní cvičení „Cyber Europe“, kterého se účastní prakticky všechny země Starého kontinentu. Za Českou republiku je jedním z hlavních koordinátorů sdružení CZ.NIC, a to prostřednictvím bezpečnostního týmu CSIRT.CZ. 

Cvičení Cyber Europe simuluje kybernetické incidenty, které eskalují do kybernetické krize ovlivňující celou Evropu. Hlavním organizátorem této pravidelné akce je Agentura Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost ENISA. V tomto roce je primárním cílem otestovat připravenost energetického průmyslu. Jako sekundární cílová skupina byla zvolena datacentra, která hrají klíčovou roli ve fungování digitální infrastruktury.

6. 6. 
Ve státním katalogu cloudu už je i T-Mobile

Virtuální datové centrum T-Cloud operátora T-Mobile splnilo veškeré požadavky stanovené vyhláškou č. 316/2021 Sb. na cloudové služby bezpečnostní úrovně 2 a díky tomu bylo Digitální a informační agenturou (DIA) zapsána do katalogu dodavatelů cloudových služeb pro státní správu. 

Zápis do katalogu spravovaného DIA je podmínkou pro možnost poskytovat služby sdíleného veřejného cloudu orgánům veřejné správy, úřadům a dalším státním institucím. Službu mohou využít i firemní zákazníci, kterým může usnadnit implementaci řešení spojených s nároky směrnice NIS2.

5. 6. 
Raketově rostoucí AI firmy

Podle výzkumu společnosti Finbold vzrostla tržní kapitalizace deseti největších firem v oblasti AI od 3. prosince 2022 do 5. června 2024 o 5,4 bilionu dolarů. Drtivou většinu růstu ale vygenerovaly jen tři společnosti.

Více o tom píše Computerworld.

4. 6. 
Spojení elektrogigantů je schválené

Po schválení spojení zlínské skupiny HP Tronic a NAY českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v březnu nyní obdržely obě společnosti zelenou k vytvoření společného holdingu i od slovenského Protimonopolného úradu (PMÚ). 

Povolení od těchto soutěžních úřadů bylo nezbytnou podmínkou pro realizaci plánovaného záměru. Tímto spojením vznikne na českém a slovenském trhu nová entita s velkým inovačním potenciálem. Pod ní budou patřit značky jako Datart, ETA, Electro World a NAY. Spojením dojde ke sjednocení prodejen v České republice pod značkou Datart a na Slovensku pod značkou NAY.

30. 5. 
Algotech na nákupech

Česká IT společnost Algotech vstupuje do firmy MyCom, která zajišťuje IT služby a soustředí se na kybernetickou bezpečnost. Postupně by měl Algotech získa ve společnosti 100% podíl.

Česká firma MyCom působí na trhu přes 14 let, ve svých třech působištích v Praze, Mostě a Hradci Králové zaměstnává více než 20 specialistů se zaměřením na oblasti jako je IT architektura, cloudová infrastruktura, kybernetická bezpečnost či školení.

7. 5. 
Vylepšené překladače zvedly počty útoků

Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech. Nesprávně zvolená slova či pravopisné chyby proto již nemohou být jednoduchým poznávacím znakem phishingu. 

Podvodné zprávy jsou tak pro běžné uživatele hůře odhalitelné a úspěšnost kyberútoků násobně roste. Přitom celých 50 % ransomware útoků je způsobeno phishingovým e-mailem. Vyplývá to z analýzy české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

2. 5. 
Zahraniční partneři Toveku v Praze

Výrobce analytických systémů Tovek uspořádal poprvé za svých 30 let existence setkání zahraničních obchodních partnerů. V Praze na tři dny přivítal partnery z Rakouska, Indie, Slovenska, Bulharska, Řecka a Rumunska. Hlavním cílem setkání bylo vytvořit komunitu, která se bude vzájemně podporovat, sdílet znalosti, zkušenosti a učit se z rozmanitosti jednotlivých trhů. Tovek nechal hosty nahlédnout do zákulisí oddělení podpory, vývoje a obchodu. Osvěžující byla otevřenost všech partnerů a jejich ochota sdílet zkušenosti a poznatky prostřednictvím společných diskuzí.

1. 5. 
Připravených 118 milionů pro start-upy

Agentura CzechInvest spouští další výzvu projektu Technologická inkubace, který prostřednictvím sedmi technologicky specializovaných hubů podporuje startupové prostředí i nové firmy přinášející inovativní technologie na komerční trhy. Příjem žádostí bude probíhat od 2. do 30. května. CzechInvest má pro inovativní startupy připraveno 118 milionů korun.

Všichni zájemci si od 30. dubna mohou z webu stáhnout dokumenty potřebné pro podání žádosti, včetně podrobných informací o výzvě. Jejich příjem pak začne ve čtvrtek 2. května a potrvá do 30. května 2024. V rámci nově vyhlášené, v pořadí čtvrté výzvy lze podávat žádosti do všech podporovaných technologických oblastí – mobilita, umělá inteligence, kreativní průmysly, ekoinovace, pokročilé technologie a materiály a oblasti týkající se ochrany života, zdraví a bezpečnosti.

18. 4. 
Vývoj aplikací častěji upřednostňuje člověka

Poskytovatel infrastrukturního softwaru Progress představil oznámil výsledky celosvětového průzkumu průzkumu Human-Centered Software Design: A State of the Marketplace Report. Z výsledků průzkumu také vyplývá, že v ČR 75 % respondentů z považuje vývoj aplikací zaměřených na člověka za mnohem důležitější než před dvěma roky, a to na podkladě obchodních aspektů a kulturních změn. 

A 38 % respondentů uvedlo, že je to pro ně zásadní otázka a plánují v příštích 12-18 měsících investovat do aplikací zaměřených na člověka. Více píše třeba Computerworld.cz

17. 4. 
S podvodem se potkal každý druhý

Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Nejčastěji se setkávají s podvodnými e-maily a SMS. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu technologické a platební společnosti Mastercard.

Na 15 procent účastníků průzkumu přiznává, že už se někdy skutečně stali obětí útoku kybernetických podvodníků. Dalších 31 procent respondentů uvádí, že osobně znají někoho, kdo tímto způsobem přišel o peníze. 

16. 4. 
Další DC pro Radiokomunikace

České Radiokomunikace otevřely datové centrum Cukrák, které má kapacitu téměř 80 racků s investicí desítek milionů korun. Pro vybudování nového datového centra firma využila vlastní prostory v rámci vysílače Cukrák, které se uvolnily v souvislosti se změnou technologií potřebných pro vysílání. Aktuálně vybudované datové centrum Cukrák je už celkově osmým datovým centrem Radiokomunikací.

11. 4. 
Zase ti čínští špióni

Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Společnost I-Soon se také prolamovala do chytrých telefonů vytipovaných obětí a využívala i různý hardware, například powerbanky, ke krádežím a sbírání citlivých dat. Chlubila se také schopností obejít dvoufaktorové ověřování a nabourat se do e-mailových účtů, účtů na sociálních sítích nebo získat přístup k SMS zprávám.

"I-Soon je ale opravdová firma, s marketingovými prezentacemi, řádnou dokumentací technologií a produktů a také informacemi o zákaznících a cílech,“ upozorňuje Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

9. 4. 
eDoklady v praxi

Lidé se od začátku dubna mohou pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. 

Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.

26. 3. 
Čínští hackeři odhaleni

Vlády Spojeného království i USA oznámily zásah proti čínské národní hackerské skupině APT31, která se zaměřuje na kybernetické špionáže. Ve Spojeném království se skupina APT31 zaměřila na několik poslanců parlamentu kritizujících Peking a rovněž napadla systémy britské volební komise a ohrozila záznamy 40 milionů britských voličů. V USA rozeslala tato národní hackerská skupina více než 10 000 škodlivých e-mailů novinářům, politikům a společnostem s cílem nabourat se do vládních institucí, ukrást obchodní tajemství a ohrozit kritiky čínské vlády. 

Odhalili jsme například kybernetický útočný nástroj Jian pojmenovaný po obousečném čínském meči, který skupina používala už mezi lety 2014 a 2017 k infikovaní počítačů, na kterých mohla například instalovat programy, prohlížet, měnit nebo mazat data nebo vytvářet nové účty s administrátorskými právy,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. 

25. 3. 
Další expanze Seyforu

Seyfor pokračuje v rozšiřování portfolia a získává 35% podíl ve společnosti Digitask propagátora digitálních inovací Filipa Dřímalky. Tímto krokem Seyfor významně posiluje svou kompetenci v oboru využití umělé inteligence ve firemním prostředí a získané know-how využije napříč produkty, které vyvíjí a poskytuje společnostem ve 38 zemích. Proběhlá akvizice Seyforu ohodnocuje společnost Digitask na nižší desítky milionů korun. 

Digitask se zaměřuje na zákazníky z enterprise segmentu a středně velké firmy, které chtějí urychlit transformaci svých podnikových procesů pomocí implementace pokročilých AI technologií. Zakladatel Digitasku a digitální vizionář Filip Dřímalka, kterému nadále patří 65% podíl ve společnosti Digitask, se bude podílet na strategickém směřování společnosti a bude pokračovat v evangelizaci nových trendů.

20. 3. 
Shopsys na nákupech

Společnost Shopsys akvíruje další společnost – tentokrát Convertim. Přesná kupní cena zveřejněna nebyla, jedná se však o jednotky milionů. Tímto nákupem plánuje posílit vlastní Shopsys Platform integrací tzv. one-click checkoutu od Convertimu. Ten zjednodušuje zákazníkům dokončení nákupu a zvyšuje e-shopům konverzní poměr i průměrnou hodnotu objednávky. 

Po krátké době jde pro Společnost Shopsys v pořadí již druhou akvizici, kdy v říjnu loňského roku koupila agenturu Sounds Good zaměřující se na tvorbu online obchodů na globální platformě Shopify.

19. 3. 
Podpora ženám v technologiích

Třetí ročník programu Women in Tech startuje. Projekt, který vznikl ve spolupráci Hospodářské komory České republiky s technologickou společností Huawei, nabízí ženám vzdělání od špiček v oboru, individuální mentoring a pomoc na cestě k podnikatelskému úspěchu. 

Program je určen ženám, jejichž projekt je ve fázi realizovaného podnikání a jeho součástí je práce s technologiemi. Zájemkyně o účast se mohou přihlásit do 8. dubna 2024. Přihlašovací formulář najdou na internetových stránkách letošního ročníku.

12. 3. 
Konference poradí s deepfakes

Letos již poosmnácté odhalí odborná konference IT Security Workshop nejnovější trendy a výzvy v oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně možností využití a zneužití umělé inteligence.

V půldenním programu přední čeští odborníci zhodnotí i aktuální stav implementace požadavků NIS2 do českého právního řádu a ukáží praktické kroky k efektivnímu přijetí bezpečnostních opatření a dosažení shody s požadavky této nové právní úpravy. Více informací o akci, jejímž je CIO BW mediálním partnerem, najdete zde.

11. 3. 
Mizí další virtuální operátor

Společnost Vodafone už na konci minulého roku oznámila, že se dohodla se společností Sazka na odkupu jejího virtuálního mobilního operátora SAZKAmobil. Nyní schválil transakci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a vše tak směřuje k jejímu dokončení v dubnu letošního roku.

Třebaže schválenou akvizicí se významně změní tržní podíl se síťovými operátory majetkově nepropojených virtuálů, Český telekomunikační úřad to nevidí jako důvod k bezprostřední regulaci, píše Lupa.cz.

7. 3. 
Eura pro start-upy

V letošním roce vybere inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC další startupy, které získají finanční a odbornou pomoc při rozjezdu svého podnikání. Díky propojení s projektem Technologická inkubace mohou nově vybrané projekty získat podporu až ve výši 200 tisíc eur, místo dosavadních 50 tisíc EUR.

Inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC Czech Republic poskytuje již osmým rokem podporu českým firmám, které vyvíjí či inovativním způsobem využívají kosmické technologie. Může jít o hardwarová i softwarová řešení pro aplikaci ve vesmíru, o nové využití existující kosmické technologie na Zemi nebo inovativní zpracování družicových dat.

5. 3. 
ComSource expanduje do Brna

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, otevřela v únoru novou pobočku v Brně. Postupně zde chce vybudovat své nové technologické centrum a pořádat i školení zákazníků v rámci své akademie

Kromě pražské centrály má ComSource pobočky ještě v Písku a v Bratislavě. Firma vidí v Brně díky řadě zajímavých univerzitních studijních programů velký potenciál.

1. 3. 
Seyfor uvádí na trh nový účetní systém

Dnes vstupuje na český trh nový účetní program Evala, který má být moderním nástrojem 21. století pro všechny účetní. Za vývojem Evaly stojí brněnská společnost Seyfor.

Více píšeme na Computerworldu.

27. 2. 
Drtivé množství kyberútoků

Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies analyzovala kyberbezpečnostní data, ze kterých vyplývá, že v roce 2023 čelila každá organizace na světě v průměru 1 158 kybernetickým útokům týdně.

Nejvíce zasaženým sektorem je vzdělávání a výzkum, maloobchodní a velkoobchodní společnosti čelily 22% nárůstu útoků. Důvodem může být obrovské množství osobních a finančních dat, se kterými tyto společnosti pracují, což z nich činí atraktivní cíle.

21. 2. 
Poradenská fúze

Nejstarší česká společnost se specializací na daňové poradenství Euro-Trend, kterou v roce 1990 založil a dosud vedl Jiří Nekovář, se stala součástí poradenské společnosti BDO. Jiří Nekovář byl v letech 1996 až 2011 nejdéle sloužícím prezidentem Komory daňových poradců a je zakladatelem Global Tax Adisory Platform GTAP, působil také jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). 

Nyní stojí v čele společnosti BDO Euro-Trend, která se stala součástí BDO Czech Republic.

21. 2. 
Kvalita DDoS útoků roste

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od podzimu loňského roku. Zdánlivý klid ale nesnižuje negativní dopady. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu totiž nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. 

Nejvíce útoků již více než půl roku v kuse míří z Ruska, které od podzimu kraluje i z pohledu intenzity útoků. Vyplývá to z pravidelné měsíční analýzy statistik provozu služeb FlowGuard české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku.

17. 2. 
Nařízení DSA

Dnes nabylo plné účinnosti nařízení (EU) 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (tzv. nařízení DSA). Uživatelům těchto služeb nařízení DSA přiznává nová práva, díky kterým získají větší kontrolu nad poskytovanými službami. 

Více o tom píšeme třeba na Computerworldu.

16. 2. 
Kontejnery v praxi

Kontejnerizace umožnila snadnou přenositelnost aplikací i efektivnější využití zdrojů. Výhodám i úskalím zavádění a správy kontejnerizovaných aplikací se věnuje konference Kontejnery v praxi, která se koná prezenčně i online 27. února 2024 od 9:00 do 14:00 hodin v pražském Hotelu Grandior.

CIO BW je mediálním partnerem akce.

15. 2. 
Registr zastupování

Vláda schválila novelu zákona o základních registrech, jejíž součástí je i Registr zastupování. Jeho tvorbu má na starosti Digitální a informační agentura (DIA) a občanům a podnikům zvýší komfort v situacích, kdy budou někoho zastupovat, nebo když někdo bude zastupovat je. 

Ulehčí se tak například zastupování dětí rodiči nebo zaměstnanců za firmami, bez nutnosti obíhat úřady. Vše půjde vyřídit pár kliknutími a plná moc zůstane úřadům k dispozici až do jejího odvolání nebo vypršení platnosti.

13. 2. 
Dekryptor na ransomwar Rhysida

Výzkumníci Avastu veřejně vydávají bezplatný dekryptor k dešifrování ransomwaru Rhysida. Tento vyděračský software je aktivní od května 2023 a jeho stránka na síti TOR zmiňuje 78 napadených firem působících v sektoru IT či zdravotnictví, univerzit a státních organizací. Software obětem zašifruje soubory a pak za jejich dešifrování žádá výkupné. 

Na základě objevené kryptografické zranitelnosti byl potají vytvořen dekryptor, který od srpna 2023 výzkumníci Avastu ve spolupráci s policejními a bezpečnostními složkami zdarma posílali obětem ransomwaru, aby mohly obnovit svou činnost. Když je nyní jeho zranitelnost odhalena, Avast dává dekryptor k dispozici pro všechny oběti vydírání tímto ransomwarem.