;

@work: SketchBook Pro for iPad

8. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Ne vždy jsou čistě psané poznámky tím správným pomocníkem na zachycení myšlenky, nápadu. Často proto využíváme kombinace psaného textu a nákresů, náčrtů, skic. Pokud upřednostňujete právě grafiku, víte, že najít ten správný program není zrovna jednoduché. I námi vyzkoušený Sketchbook od Autodesku není vhodný pro každého, ale nabízí zajímavé možnosti.

SketchBook je sice primárně určen kreativcům pro náčrtky a vizualizace, nicméně tento grafický bitmapový editor může posloužit v řadě případů i jako poznámkový blok nebo doplněk již používaných nástrojů.

SketchBook

 

V atypické roli tak může SketchBook posloužit například při poradách místo interaktivní tabule. Spolupracovníkům dokážete svoje myšlenky, které jindy kreslíte na tabuli nebo papír představit v elektronické podobě. Výhodou je možnost okamžité interakce ostatních uživatelů, kterým stačí pouze předat iPad. Funkce Undo funguje i zde několik kroků nazpátek, jednotlivé varianty modifikací si můžete ukládat do galerie a postupně se k nim třeba vracet.

Zvláště v případě náčrtů organizačních schémat i návrhů infrastruktury to stojí za vyzkoušení - zde ale samozřejmě existuje i specializovaný OmniGraffle. Navíc do skicáře můžete nahrávat fotografie a obrázky i z iPadu (samozřejmě včetně těch pořízených integrovanou kamerou v iPad2), iTunes nebo Dropboxu - jejich velikost je ovšem omezena rozměry 1536 x 2048 pixelů. Přitom všem rovněž nejste omezeni pouze na kancelář, neformální porady lze tak vést v podstatě kdekoliv.

 

SketchBook

 

Vlastní fotografie místností nebo třeba serverovny můžete použit k doplnění poznámek navrhovaných či uvažovaných změn nebo Sketchbook použít jako osobní Post-It, kdy místo papírku si vyfotíte daný objekt a připíšete si k němu poznámku nebo opatříte vlastními „hieroglyfy“. Pro tyto účely můžete využít podporu práce s vrstvami, které lze prolínat - využívat můžete při rozlišení 1024 x 768 až 12 vrstev. Skicář můžete na cestách využít i jako nástroj pro náhledy, a třeba v případě designu webových stránek poslouží i jako základní nástroj pro zaznamenání vlastních korektur.

 

SketchBook

 

Sestava digitálních tužek, per, zvýrazňovačů, rozprašovačů nabízí 60 kreslících nástrojů, všechny s další možností specifikace průhlednosti, síly čar, přerušování, ostrosti a podobně. K dispozici jsou ve verzi Pro další štětce (např. tužky pro jemnou kresbu, obrysy postav atd.) zdarma ve SketchBook Store, u SketchBook Express je lze dokoupit.  Ovládání jsme vyhodnotili jako velice intuitivní, nabídky palet a menu přehledné, logické, intuitivní. Nejvíc času tak zabere pro „negrafika“ vyzkoušet, co který z nástrojů dělá, protože kromě štětců v nabídce najdete také možnosti zrcadlení kresby, nastavení kresby geometrických tvarům, přímek. Počet celkových nástrojů a  jejich kombinace tak tak rychle vystoupá nad 100.

bitcoin_skoleni

Výsledné dílo můžete z galerie ve skicáři poslat do fotek v iPadu, do iTunes, Dropboxu, na Flickr, Facebook, Twitter, šířit e-mailem nebo vytisknout.

Pokud jste vlastníky iPadu, neměl by Autodesk SketchBook určitě uniknout vaší pozornosti. V AppStore jsou k dispozici dvě varianty – SketchBook Pro a Sketchbook Express. V případě Expressu jde o verzi, která je k dispozici zdarma a na níž si můžete vyzkoušet, zda by vám SketchBook vyhovoval. Oproti verzi Pro disponuje ale Express pouze základními štětci a nástroji.

Autodesk , iTunes