;

V ČR je hlavní obavou vedoucích pracovníků odchod klíčových zaměstnanců

13. 5. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Každá druhá firma v České republice se obává odchodu svých klíčových zaměstnanců z oblasti financí za lepší prací.

Pokud se tak stane a pro firmu důležitý manažer se rozhodne opustit společnost kvůli výhodnější nabídce práce, v 78 % případů se stávající zaměstnavatel snaží konkurovat ještě zajímavějším návrhem. O možnosti přijmout tuto protinabídku by potom uvažovalo 71 % manažerů. Vyplývá to z průzkumu mezi 3 052 manažery a manažerkami v oblasti financí a lidských zdrojů třinácti zemí světa zpracovaného pro personální agenturu Robert Half International.

Trh práce v ČR je dlouhodobě charakteristický nedostatkem odborníků s praxí. Firmy se snaží udržet si své klíčové zaměstnance. Zaměstnavatelům pomáhá i skutečnost, že zaměstnanci jsou v dnešní době často opatrní a nechtějí podstoupit riziko spojené se změnou zaměstnání. Proto i v případě nabídky lepší práce uvažují o protinabídce současného zaměstnavatele,“ komentuje výsledky průzkumu Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

 

Lákadlem je lukrativnější plat

Ve 49 % případů se firmy v České republice obávají odchodu svých finančních odborníků za lepší prací. Pokud se klíčový pracovník rozhodne opustit firmu kvůli výhodnější pracovní nabídce, podle 78 % manažerů se stávající zaměstnavatel snaží konkurovat ještě zajímavějším návrhem. O možnosti přijmout tuto protinabídku by potom uvažovalo 71 % manažerů v ČR, naopak pouze 46 % v Lucembursku či 50 % v Belgii. V 82 % případů by byly společnosti v ČR ochotny znovu zaměstnat své bývalé pracovníky. Jde o nejvyšší podíl ze všech sledovaných zemí, ostatní státy jsou vůči přijímání bývalých zaměstnanců méně tolerantní (Lucembursko 56 %).

Výsledky průzkumu ukázaly, že nejdůležitějším faktorem při rozhodování o práci je stále mzda. Zvyšuje motivaci zůstat ve stávající firmě u poloviny manažerů nejen v ČR, ale i v ostatních sledovaných zemích,“ uvádí Křížek. Dalším zdrojem motivace, který uvedlo 28 % respondentů, se ukázal jasný a transparentní plán vývoje kariérního postupu. Podle průzkumu se ve více než třetině případů (36 %) firmy v České republice snaží udržet své stávající zaměstnance poskytováním dovolené navíc, 35 % společností umožňuje zaměstnancům využívat oblíbený benefit v podobě flexibilní pracovní doby. Celkově v ostatních sledovaných zemích jsou dalším oblíbeným nástrojem téměř čtvrtiny společností dodatečné školení a kurzy.

 

Většina manažerů raději zůstává

ICTS24

Více než dvě třetiny manažerů v České republice (72 %) vnímají jistotu svého zaměstnání na stejné úrovni jako před rokem. Velmi podobná situace panuje ve všech sledovaných zemích kromě Lucemburska, kde se téměř polovina manažerů cítí ještě více jistá svou prací oproti předešlým dvanácti měsícům.

Celkem 88 % manažerů u nás uvádí, že v následujícím půlroce nehodlá měnit práci. „Současná situace je důsledkem opatrnosti na straně uchazečů. Nejvíce cenění specialisté, kteří splňují vysoké nároky firem, totiž nechtějí podstoupit riziko spojené se změnou zaměstnání,“ dodává Křížek.