Protiepidemická opatření způsobila firmám řadu omezení. Některé dokonce musely úplně zastavit svou činnost, jiné musely přistoupit k propouštění zaměstnanců. Část z nich využila nucenou přestávku k modernizaci výroby, především k vyšší automatizaci.
Firmy řešily odliv zaměstnanců
Přibližně pro každou desátou organizaci bude zvýšení automatizace provozu nutné, aby po obnovení výroby dokázaly fungovat v původním rozsahu.
„Během posledních týdnů a měsíců došlo kvůli pandemii k výraznému odlivu zahraničních pracovníků původem ze zemí mimo EU, například z Ukrajiny. Jejich návrat do zaměstnání v České republice je ale úředně velmi zdlouhavý. Mnoho podniků tak muselo rychle přehodnotit strategii automatizace. Nyní se plánují soustředit primárně na nahrazení činnosti těchto pracovníků,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic.
Charakter současné krize je jiný než té před dvanácti lety, proto to vypadá, že řada podniků je ochotná dále investovat. „Aktuální krize nekopíruje cyklický vývoj, protože nastala kvůli nepředvídatelné události. Očekávání řady firem jsou tedy poměrně optimistická, vyhlížejí brzký návrat k běžnému fungování, i když za změněných vnějších podmínek,“ vysvětluje Kymlička.
Častým důvodem pro zavádění robotů ale zůstává zefektivnění výroby po finanční stránce, ne vždy úspora pracovníků. „Naším hlavním záměrem není nahrazovat pracovníky, ale ulehčit jim náročnou práci pomocí moderních technologií,“ potvrzuje tuto strategii Jan Voch, provozní ředitel společnosti Daikin Plzeň, a dodává, že investice do jednoho robota se během jeho životního cyklu vrátí průměrně dvakrát.