V týdnu od 8. do 12. prosince 2014 probíhá celosvětová kampaň zaměřená na podporu programování – Hour of Code (Hodina kódu). Již dnes se potvrzuje, že programování v budoucnu nebude doménou pouze pracovníků v IT odděleních a vývojářských firmách, ale téměř každého z nás. Podle průzkumu mezi českými HR manažery bude znalost základních programovacích jazyků v budoucnu patřit mezi základní dovednosti, které budou firmy od zaměstnanců vyžadovat, a které jim umožní rychlejší kariérní postup. Již dnes je dvě pětiny řadí mezi důležité předpoklady.
„Základní znalost programovacích jazyků, logické a konstruktivní myšlení považujeme za jednu ze strategických dovedností 21. století. Právě proto se Microsoft a Skype připojují k akci Hour of Code. V rámci ní naši zaměstnanci a spřátelení studenti navštíví české školy a „odučí“ svou Hodinu kódu, proběhne několik programovacích setkání pro děti z dětského domova a zaměstnanci a hosté Microsoftu si budou moci vyzkoušet jednoduché kódovací hry ve speciálním Code roomu v prostorách Microsoftu,“ dodává Milan Hrabovský, ředitel divize vývoje, Microsoft.
Tomáš Ervín Dombrovský, analytik kariérního portálu Jobs.cz, tento trend potvrzuje: „Již nyní zaznamenáváme vysokou poptávku po kvalitních vývojářích a programátorech, letos tvoří takřka 10 % ze všech nově obsazovaných pozic na Jobs.cz. S rychle rostoucím významem informačních technologií při každodenním byznysu ve většině odvětví souvisí i další trend. Analytické myšlení a alespoň základní povědomí o principech programování začíná být čím dál tím častěji vyžadováno i v mnoha jiných profesích mimo IT.“
Celosvětová akce Hodina kódu (Hour fo Code) si klade za cíl podpořit výuku a získávání znalostí o programování. V týdnu od 8. do 12. prosince proto proběhne řada akcí, v rámci kterých se široká veřejnost od 4 do 104 let může seznámit formou videí a zábavných online her se základy programování. Ty jsou přizpůsobeny věku, povolání, pohlaví nebo existujícím znalostem. Za celou akcí stojí nezisková organizace Code.org. Loni proběhla jen v USA a za jeden týden přilákala 15 milionů Američanů. Letos se koná po celém světě včetně České republiky. Zúčastnit se mohou naprostí začátečníci, ale i pokročilí. Získají nové dovednosti a zjistí, že díky moderním nástrojům zvládne kódování opravdu každý a naučí se vytvářet programy a aplikace pro stolní počítače, tablety nebo mobilní telefony.
Mně osobně znalost programování pomohla při řešení řady technických úkolů, spojených s www-technologiemi (jako je třeba SEO), i když se tam formálně programování nevyžaduje.
Další info: www.hourofcode.com/cz
Čtěte také:
→ Univerzita po internetu
E-learning ve všech svých podobách má stále rostoucí význam ve firemním i osobním vzdělávání. Mnoho hodnotných zdrojů je navíc na internetu k dispozici zcela zdarma.
→ Jaké byly mzdy IT odborníků v ČR?
V roce 2013 se průměrný hrubý měsíční plat IT odborníka překonal hranicí 43.000 korun. I zde byl zaznamenán podstatný rozdíl mezi platy mužů a žen. V ITC sektoru nerostou platy úměrně s věkem, ale nejvyššího příjmu dosahují zaměstnanci v rozmezí 35-39 let.
Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.