Už si tak nikdy nebudete muset kupovat novou verzi Windows (i když kdoví, zda systém do budoucna nebude placený formou předplatného, pozn. red.). Systém dostává každé dva měsíce novou aktualizaci a mezitím i bezpečnostní updaty a vychytávání chyb.
Tento přístup, který je pro zákazníka vcelku pohodlný, však má jeden háček: do Windows už nějakou dobu nepřibyly žádné „nejnovější a nejlepší“ funkce. A nemělo by vás překvapit, kdyby podobné bombastické novinky do systému nedorazily už nikdy. V rámci Windows as a service je operační systém v průběhu času stále stabilnější a stále rychleji opravovaný. Ale dny, kdy jste se ve Windows těšili na něco nového a vzrušujícího, jsou dávno pryč. To, co vidíte dnes, je v podstatě tím, co získáte zítra. Proč? To vysvětlíme.
Nejprve se podívejme na to, jak nemastné neslané byly tři poslední aktualizace Windows 10 a jak málo zajímavých novinek bude představených v té následující. Windows 10 Fall Creators Update, vydaná v říjnu 2017, vylepšila OneDrive, přinesla průměrně užitečný prvek nazvaný My People, který trochu zjednodušil komunikaci s několika vybranými kontakty, a selhala na plné čáře ve snaze propojit Windows s telefony na Androidu a iOS. Další aktualizace, Windows 1é April 2018 Update, přinesla jednu zajímavou funkci, Timeline čili časovou osu, která umožní získat přehled o vašich předchozích aktivitách, ale je trochu omezená, neboť funguje jen s hrstkou vybraných aplikací z dílny Microsoftu. Nejlepší novinkou v rámci nejnovějšího upgradu systému, Windows 10 October 2018 Update, byla průměrně užitečná, vylepšená schránka (Windows Clipboard). Ale vzhledem k tomu, že podobná funkce byla součástí Windows před více než třemi dekádami v rámci Windows 1.0, a později zrušena, nejde o zcela novou myšlenku.
Příliš toho neočekávejte, ani pokud jde o nejnovější půlroční upgrade, naplánovaný na jaro. Preview buildy se doposud dočkaly vlažného přijetí. Součástí je vylepšené menu Start, nové „světlé“ barevné schéma a schopnost po určitou dobu pozdržovat aktualizace.