K růstu ceny reálně dojde ještě v letošním roce a jeho účelem je s největší pravděpodobností snaha dotlačit uživatele k přechodu na předplatné v rámci služby Office 365 nebo Microsoft 365. Podle Wese Millera, analytika a experta na licence společnosti Directions on Microsoft, se jedná o součást větší strategie. „(…) podívejte se na další lehce oznámené růsty cen, a jasně to směřuje k tomu přimět zákazníky, kteří se doposud vyhýbali licencování Office 365, nebo teď Microsoft 365, aby… se podívali ještě jednou,“ napsal na Miller na Twitteru.
Nárůst ceny Microsoft oznámil na své webové stránce pro partnerskou síť minulý týden ve středu. „Komerční ceny Office 2019 porostou oproti současnému ceníku on-premise [řešení] o 10 %,“ ohlásila společnost. Podle samostatně dostupného dokumentu s odpověďmi na často kladené otázky odráží nárůst ceny Office 2019 „výraznou hodnotu přidanou k produktu v průběhu času a… [také] náklady a poptávku zákazníků a odpovídají cenám cloudu [cloudových řešení].“
Balík aplikací nebude jediným komponentem, který se dočká zdražení. Na 1. října je naplánováno zvýšení cen i u on-premise serverů, včetně Windows Server 2019 Standard Edition a tzv. „serverů pro produktivitu,“ ke kterým patří Exchange, SharePoint Server a Project Server. Také ceny těchto serverů porostou o 10 procent.
Asi ještě důležitější je, že zdražují i tzv. CAL, tedy licence pro klientský přístup, které potřebují osobní počítače k tomu, aby se mohly připojit k softwaru na serverech Microsoftu a přistupovat zde k datům. Ceny za Enterprise CAL a Core CAL – tedy balíčky, které kombinují několik samostatných CAL – porostou o 10 %, ale CAL vzdálené desktopové služby RDS (Remote Desktop Service) stoupnou o celých 30 %. Podle Microsoftu proto, aby „odpovídaly ceně za uživatele.“
Zdroj: Computerworld.com