;

Komunikace strojů: Průmysl 4.0 se bez 5G neobejde

11. 9. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: pixabay.com
Extenzivní požadavky na komunikaci mezi technickými zařízeními a Internet věcí výrazně promění průmysl, logistiku i další odvětví hospodářství. K tomu je však třeba dostatečně robustní mobilní sítě, tedy 5G. Ty mohou dosahovat větších rychlostí než běžné pevné linky a jejich další výhodou je nízká latence odezvy.

Mobilní internetové připojení doposud nebylo příliš využíváno pro průmyslová řešení, to se však radikálně změní s nástupem 5G. Tento standard totiž přináší nejen přibližně o řád rychlejší přenos dat, ale také minimální zpoždění signálu, respektive umožní velmi rychlé odezvy jednotlivých zařízení v síti. Navíc tato technologie umožní připojit k internetu až 100 přístrojů na metr čtvereční. 5G je tedy první generací mobilních sítí, která je široce uplatnitelná pro řízení rozsáhlých výrobních či třeba logistických procesů. V neposlední řadě poskytne ještě robustnější architekturu pro případy technických problémů a schopnosti přizpůsobit se okamžitým nárokům na provoz.

Na konceptech Machine-to-Machine Communications (M2M, Komunikace mezi stroji) a Internet of Things (IoT, Internet věcí) jsou založeny mnohé z nastupujících technologií. Třeba dopravní systémy zítřka, jejichž samořídící účastníci budou neustále komunikovat mezi sebou i se senzory a dalšími zařízeními podél cesty. Připojení s parametry 5G přinese revoluci dokonce také na pole a do stájí. IoT přes 5G umožní například monitorovat jednotlivá zvířata v chovu, kterým budou stroje na základě naměřených hodnot automaticky upravovat dávky krmiva.

5G poskytuje rychlejší přenos dat než většina současných pevných linek a nepotřebuje k tomu fyzické připojení k síti. Stroje a jiná zařízení tak lze v areálu firmy nebo v prostoru výrobní haly rozmístit bez ohledu na to, zdali je k nim vhodné natahovat kabely. Velmi nízká latence sítě dovoluje připojit i taková zařízení, která musí na povely či situace reagovat okamžitě, například pokud se v pracovním prostoru ocitne ruka zaměstnance. Díky přenosové kapacitě 5G lze spolu propojit tisíce přístrojů v jediné hale a zefektivnit chod celé linky. Uplatnění M2M a IoT tak zvyšuje míru automatizace výroby i její flexibilitu.

ICTS24

„O internetu jsme zvyklí uvažovat jako o komunikačním prostředku mezi lidmi. To však M2M a IoT změní, významný objem komunikace bude probíhat mezi stroji bez zapojení člověka,“ vysvětluje Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson. „Jak pro svoji vysokou přenosovou kapacitu, tak s ohledem na to, že mnoho z těchto zařízení bude v pohybu, je 5G klíčovým předpokladem Průmyslu 4.0.“

Zdroj: Ericsson

Autor článku