Direktiva úřadům ponechává 30 dní na nalezení všech vládních systémů, využívajících řešení ruské firmy, 60 dní na vytvoření plánu na eliminaci tohoto softwaru a 90 dní na jeho odinstalování.
Prezident Donald Trump navíc v listopadu podepsal zákon, který zakázal používání antivirových programů Kaspersky na počítačích federální vlády.
K rozsáhlé reorganizaci došlo poté, co vyšla na povrch obvinění, že ruská vláda kompromitovala software [Kaspersky]. Toto tvrzení vedlo letos v červenci k tomu, že bezpečnostní firma byla odstraněna ze seznamu schválených dodavatelů federální vlády. V září pak ministerstvo vnitřní bezpečnosti oficiálně vydalo výše zmíněnou direktivu.
Resort zákaz softwaru obhajuje následovně: „Ministerstvo je znepokojeno vazbami určitých představitelů Kaspersky a ruské rozvědky a dalších vládních organizací, a požadavky ruského zákona ruské rozvědce umožňují, aby od Kaspersky Lab vyžadovala spolupráci nebo si ji vynutila a aby zachycovala komunikaci procházející ruskými sítěmi […]“
Samotný zákaz nezpůsobí Kaspersky zas tak velkou škodu, vezmeme-li v úvahu malý počet počítačů federální vlády, využívajících antivirový software společnosti. Podle Reuters přijde firma o zhruba 54 tisíc dolarů, což je 0,03 procenta jejích celkových prodejů v USA. Nicméně se má za to, že zmíněná direktiva přiměla některé americké obchody, jako je Best Buy, aby produkty [Kaspersky] vyřadily ze své nabídky. Celkové škody těchto kroků zatím vyčísleny nebyly, nicméně už teď je jasné, že Kaspersky se bez boje nevzdá.
Zdroj: Techspot.com