Jak zjistila nová zpráva společnosti IDC, vytvořená z iniciativy společnosti Oki Europe, jen třetina evropských společností se připravuje na aktivnější využití digitálních technologií, kde klíčovou roli hrají chytré multifunkční tiskárny. Koncept BYOD a vzrůstající využívání mobilních zařízení přitom vyžadují změnu strategie nakládání s dokumenty.
Vzrůstající mobilita a koncept BYOD
V roce 2013 studie IDC zjistila, že třetina evropských společností umožňovala svým zaměstnancům používat jejich vlastní chytré telefony, notebooky a tablety. V roce 2018 bude podle analytiků IDC v Evropě až 75 % pracovních sil využívat mobilní technologie, které budou vyžadovat možnost rychlého a bezpečného přístupu a zpracování informací, aby mohly udržet a dále zvyšovat svou produktivitu. V rámci toho musí chytré multifunkční tiskárny poskytovat možnost digitalizace dokumentů a zároveň chránit citlivá firemní data tím, že umožní bezpečný tisk z mobilních zařízení, jako jsou tablety a chytré telefony.
Přitom musí mít organizace kontrolu nad tím, jak lidé pracují ze svých vlastních i služebních mobilních zařízení. Musí chránit duševní vlastnictví společnosti a zároveň umožňovat zaměstnancům přístup, aby mohli zachovávat efektivní pracovní postupy prostřednictvím mobilních tiskových aplikací a bezpečného přístupu k datům. Chytré multifunkční tiskárny se mění v nástroj digitální transformace. Mohou podpořit růst tím, že poskytují nákladově a časově úsporná řešení pracovních postupů a zároveň umožňují mobilitu.
Zvyšuje se význam digitalizace dokumentů
V současnosti využívá většina společností při svém každodenním fungování i nadále kombinaci papírových a digitálních dokumentů. Třetina podniků se ale v budoucnosti chystá na aktivnější využití digitálních technologií. Firmy chtějí digitalizovat dokumenty a omezit jejich fyzické skladování v nákladných kancelářských prostorech či mimo pracoviště. V tomto ohledu je jednou z klíčových výhod automatizace firemních procesů schopnost archivovat dokumenty na jednom místě. Pokud mají uživatelé přístup ke skenerům (součást chytrých multifunkčních tiskáren), mohou digitalizovat informace tak, aby v nich bylo možno vyhledávat a skenovat přímo do určeného umístění, čímž eliminují tzv. papírovou stopu a začnou postupně vytvářet digitální stopu.
Podle společnosti IDC mezi klíčové prvky, které chytré multifunkční tiskárny mohou poskytnout firmám s potřebou digitalizace dokumentů, patří schopnost skenovat přímo do e-mailu či do konkrétní složky, která se může nacházet na síti nebo v cloudu, a tam dokumenty dále využívat či archivovat. To splňuje potřeby 66 % evropských společností, které říkají, že jednou z klíčových výhod automatizace firemních procesů je archivace dokumentů na jednom místě.
„Podnikový tisk bude nadále zaznamenávat přechod k tiskovým službám a bude v přibývající míře ovlivněn narůstajícím významem digitálního obsahu. To se promítne v klesajícím počtu vytištěných stran, ale také v požadavcích na technické vybavení tiskárny. Ta by kromě tisku měla sloužit i k vytvoření digitálního obsahu a pro práci s ním. I z tohoto důvodu budou multifunkce nadále získávat převahu nad jednoúčelovými tiskárnámi,“ řekla nám pro únorové vydání časopisu CIO Business World, jehož specializovaná redakční příloha bude věnována tisku a elektronickým dokumentům, Zuzana Babická, analytička IDC CEMA.