Společnost Sun Microsystems oznámila vydání svých implementací technologie Java jako volně dostupný software pod licencí GNU General Public License verze 2 (GPLv2). Již nyní jsou k dispozici první části zdrojového kódu implementace platformy Java Standard Edition (Java SE) od Sunu a sestavitelná implementace platformy Java Micro Edition (Java ME). Podrobnosti jsou k dispozici na adrese http://www.sun.com/opensource/java. Sun navíc dodává licenci GPLv2 platformě Java Enterprise Edition (Java EE), která byla více než rok k dispozici pod licencí Common Development and Distribution License (CDDL) prostřednictvím projektu GlassFish na adrese http://glassfish.dev.java.net.
„Zpřístupněním zdrojového kódu implementací Sunu pro technologii Java chceme podnítit novou vývojářskou spolupráci a inovaci za pomoci vývojového prostředí NetBeans IDE a umožnit, aby se platforma Java stala základní infrastrukturou internetových, desktopových, mobilních a podnikových aplikací příští generace,“ řekl Rich Green, výkonný viceprezident pro software společnosti Sun Microsystems. „S vývojářskou sadou Java Developer Kit (JDK), vydanou jako volně dostupný software, bude Sun úzce spolupracovat s distributory operačního systému GNU/Linux, kteří budou moci brzy zahrnout sadu JDK jako součást open source zdrojů, které jsou běžně součástí distribucí systému GNU/Linux.“
„Každý předpokládal, že Sun jednou otevře zdrojový kód technologie Java, ale nikdo netušil, jak daleko se Sun ve vývoji dostane, když uvede zdrojový kód pod licencí GPL. Je to významný posun a velká příležitost pro Sun a pro volně dostupný a open source software,“ řekl Tim O’Reilly, zakladatel a výkonný ředitel společnosti O’Reilly Media.
Java SE
Sun vydává tři softwarové komponenty pro pokračující vývoj open source implementace Sunu pro technologii Java SE Sun v komunitě Java.net: technologii Java HotSpot, překladač programovacího jazyka Java (javac) a software JavaHelp. Sun předpokládá uvolnění sestavitelného vydání sady JDK v první polovině roku 2007, bude následovat již zaběhnuté návyky komunity volně dostupného softwaru pro licencování virtuálních strojů a jejich přidružených knihoven. Technologie HotSpot a javac jsou dva nejdůležitější prvky platformy Java SE; technologie HotSpot je nástroj Sun Java Virtual Machine (JVM) a hlavní součást prostředí Java Runtime Environment (JRE), která překládá kód v jazyce Java pro konkrétní architekturu operačního systému a čipu, což umožňuje kdekoliv spustit software založený na technologii Java. Javac je překladač, který analyzuje správnost zdrojového kódu v jazyce Java a generuje příslušné programové kódy pro jeho vykonání. Software JavaHelp je systém dokumentace, který doplňuje sadu JDK.
Tyto první součásti projektu OpenJDK umožní vývojářům poznat překladač, experimentovat s novými vlastnostmi jazyka, zjistit, jak je zkonstruován virtuální stroj světové třídy, přenášet JVM na nové hardwarové architektury a operační systémy. Během projektu OpenJDK budou moci vývojáři přímo ovlivňovat budoucnost implementace sady JDK, účastnit se na vývoji se svými spolupracovníky v otevřené komunitě a pomáhat prosadit technologii Java i tam, kde se dosud nepoužívala.
Java ME
V komunitě Java.net je ihned dostupný zdrojový kód implementace Java ME od Sunu pro telefony. Jedná se o budoucí generaci platformy, která nyní umožňuje bohaté mobilní datové služby ve více než 1,5 miliardách přístrojů. K dispozici je rovněž zdrojový kód sady pro testování a kompatibilitu infrastruktury na platformě Java ME od Sunu. Koncem tohoto roku vydá Sun další zdrojový kód s pokročilou implementací operačního systému pro telefony a infrastrukturu sady Java Device Test Suite.
Sun vydává tyto technologie jako volně dostupný software, aby urychlil vývoj platformy a redukoval fragmentaci. Navíc tento krok umožní jednoduchý přístup k nejnovějším verzím technologií platformy Java ME a poprvé umožní celé komunitě platformy Java ME monitorovat a podílet se na vývoji těchto technologií.
Java EE
Společnost Sun Microsystems rovněž oznámila, že uvolňuje zdrojový kód projektu GlassFish (součástí komunity GlassFish) pod duální open source licencí. Vedle CDDL bude projekt GlassFish rovněž dostupný pod licencí GPLv2 v prvním čtvrtletí roku 2007. Přidáním druhé licence zjednodušujeme proces kombinování a šíření kódu projektu GlassFish s jinými komunitami s licencí GPL. Díky nabídce všech součástí technologie Java pod veřejnou licencí mohou nyní vývojáři snáze šířit aktualizované verze platforem Java SE, Java EE a Java ME společně.
NetBeans a vývojářské nástroje Sunu
Sun vytváří předem sestavené projekty NetBeans pro součásti jazyka Java, jejichž zdrojový kód je nyní uvolňován. Použití integrovaného vývojového prostředí NetBeans s těmito projekty může výrazně zjednodušit seznamování se s vývojem aplikací v sadě JDK. Sun také zpřístupňuje rekordní vývojové prostředí Sun Studio pro vývoj na platformě závislého nativního kódu ve virtuálním stroji Java HotSpot. Dále je k dispozici projekt vývojáře aplikací jako součást komunity kolem mobilních a zabudovaných aplikací (Mobile & Embedded), s propojením na zdroje jako je NetBeans Mobility Pack, nástroj pro vývoj na platformě Java ME, který nabízí zcela novou sofistikovanou úroveň a jednoduchost vývoje prostředí metodou „drag-and-drop“. Nedávno ohlášené vývojové prostředí NetBeans 5.5 obsahuje řadu nových funkcí, jako jsou: produkční nástroje Java Persistence API a JAX WS 2.0, podpora podverzí a vylepšení nástroje NetBeans GUI Builder (dříve známého pod názvem Project Matisse). NetBeans 5.5 je volně přístupné integrované vývojové prostředí, které poskytuje komplexní podporu platformy Java EE 5, průmyslové normy pro vývoj přenosných, robustních, škálovatelných a bezpečných serverových Java aplikací.