;

HP Discover 2012: politička krotí obra

8. 6. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Cestmir Zak
Je půlnoc pacifického času 7. června 2012 a v lasvegaském hotelu Mandalay Bay právě končí program závěrečné ceremonie letošního HP Discover. Jakým směrem se společnost pod vedením Meg Whitmanové vydá?

Je tomu již více než osm měsíců, co se v HP po poměrně bouřlivých událostech v souvislosti s budoucností "počítačové" divize PSG vyměnilo vedení - Leo Apothekera nahradila Meg Whitmanová, někdejší šéfka eBay, která je známá také svou politickou kariérou. Ta se rozhodla, že naproti původním předpokladům tuto divizi ponechá v rámci portfolia společnosti a spojí ji s IPG, tedy "tiskárnovou" divizí.

Navíc těžkopádnému IT gigantovi naordinovala silnou odtučňovací kůru v podobě snížení stavu zaměstnanců přibližně o 27 tisíc. Investory však tyto změny dostatečně nepřesvědčily, o čemž svědčí hodnota akcií společnosti HP, která se v současnosti pohybuje přibližně na úrovni roku 2005, tedy zhruba na polovině "zlatých časů". Nutno předznamenat, že na letošní HP Discover akcionáři zareagovali pozitivně, když kurz cenných papírů HP v průběhu konference poskočil přibližně o 5 % nahoru. Jakým způsobem Whitmanová obecenstvo přesvědčila?

Inovační motory se roztáčejí

Meg Whitmanová před publikum v rámci své keynote předstoupila v naprosto poklidném rozpoložení, typická snaha o "pumpování energie" evidentně její politikou prověřenému vystupování není zapotřebí. V rámci vysvětlování své vize směřování HP již na počátku důraznila, že se jedná o společnost vládnoucí širokým porfoliem produktů, což není jejím prokletím, ale naopak velkou předností. Jako své priority jmenovala infrastrukturu, software, služby a řešení. Dále je to oblast cloudu, informační bezpečnosti a optimalizace práce s informacemi.

Meg Whitmanová

 

Aby se HP dokázala trvale prosazovat i v oblastech jako je výroba počítačů, kde se ani zdaleka nepracuje s takovými maržemi jako např. v odvětví software nebo poradenství, musí podle Whitmanové investovat značné množství prostředků a energie do výzkumu a vývoje, aby se tak odlišila od konkurence a dokázala zákazníkům přinášet i v rámci koncových zařízení kýženou přidanou hodnotu. Připomenula také, že 70 procent příjmů HP pochází z prodeje HW a infrastruktury. Opomenout v této souvislosti samozřejmě nemohla projekt Moonshot, zaměřený na servery s procesory ARM.

Velkým tématem pro HP je práce s daty, kterých stále přibývá, a to jak na úrovni jejich sběru a uchovávání, tak i následného vyhodnocování. Whitmanová připomněla, že z dat, které mají dnes podniky k dispozici, je pouze asi 15 procent ve strukturované podobě, nad níž lze provádět klasické BI operace. V této oblasti chce HP nabídnout jak infrastrukturní úroveň, tak i řešení pro zevrubné analýzy - zde byla samozřejmě řeč o produktech na bázi Autonomy a Vertica. Chybět nemohla ani zmínka o odvětví informační bezpečnosti, které podle Whitamnové čelí nejvtším výzvám ve své historii. Případné selhání při práci s informacemi nebo jejich ztráta pro podniky znamenají obrovské ztráty. Vše výše uvedené by pak podle Whitmanové mělo v podání HP směřovat k dosažení synergického efektu a demonstraci síly ve stylu "too big to fail".

 

HP Discover 2012

 

bitcoin_skoleni

Druhou část keynote obstaral Jeffrey Katzenberg ze společnosti Dreamworks, která se zaměřuje na výrobu a produkci animovaných filmů. Jeho úkolem bylo přesvědčit publikum o tom, že HP je obchodní partner, na něhož řešení a rady se lze spolehnout v dlouhodobém horizontu. Kromě nejrůznějších argumentů směřujících k výše uvedenému poodhalil, že studio Dreamworks již dnes pořizuje přibližně 20 procent výpočetní síly nutné pro animování filmu v datových centrech HP, tedy v rámci hybridního cloudu.

Podrobnější informace k jednotlivým oznámením HP pro vás připravujeme a můžete se na ně těšit v nejbližších hodinách. Na akci jsme se setkali také s Janem Zadákem, s nímž vám přineseme zajímavý rozhovor.