Čínský premiér Li Kche-čchiang plán Internet Plus představil při zahájení letošní schůze čínského parlamentu. Plán podle něj bude podporovat rozvoj odvětví IT, především mobilní internet, cloud computing a e-commerce. Ke stávajícímu fondu rozvoje nových technologií ve výši 40 miliard yuanů (asi 6,5 miliardy USD) přibudou další finance.
V Číně sídlí některé z největších internetových firem světa, včetně obchodního serveru Alibaba, vyhledávače Baidu nebo herní a komunikační společnosti Tencent. Žádná z nich sice není tak mezinárodně silná jako Google nebo Facebook, ale to neznamená, že o to neusilují.
Společnost Alibaba nedávno oznámila, že otevřela datové centrum v americkém Silicon Valley, odkud chce proniknout na americký trh cloudových služeb. Tencent se zase snaží prosadit se svojí komunikační aplikací WeChat na rozvíjejících se trzích jihovýchodní Asie.
Zároveň s podporou rozvoje internetových firem Čína utužuje online cenzuru. Loni začala blokovat Google a kontrolovat aplikace sociálních sítí jako je Instagram, který patří Facebooku. Brání i přístupu k některým poskytovatelům virtuálních privátních sítí, jejichž služby by bylo možné využít k připojení k zakázaným serverům v zahraničí.
Vládní představitelé se neobávají, že by tím odrazovali zahraniční podnikatele a ujišťují, že nemají v plánu cenzuru internetu nijak uvolňovat. Údajně chtějí všemožně podporovat rozvoj internetového průmyslu, avšak zároveň jej i do budoucna striktně regulovat.