Podívejte se, jaké hlavní milníky formovaly dnes největší „startup“ na světě v cestě na úplný vrchol.
Třicetiletá historie společnosti má svůj počátek v jednom z pokojů koleje University of Texas v Austinu, kde Michael Dell nastartoval prodej výpočetní techniky pod názvem firmy „PC’s Limited“. Ve svých začátcích byl Dell velmi unikátní svým přímým prodejem zákazníkům a spuštěním online webu pro nákup. I přes počáteční velmi skromný počet zaměstnanců Dell rostl a 4 roky od založení uskutečnil svou první veřejnou nabídku akcií.
Z „garážovky“ na vrchol IT businessu
Když se v žebříčku 500 největších společností dle časopisu Fortune pro rok 1992 objevila i Dell Computer Corporation, stal se Michael Dell nejmladším CEO takto oceněné firmy, a pro Dell tak odstartovala velmi úspěšná 90. léta. V tomtéž roce vznikla pobočka v České republice a uznávaný zakladatel firmy u této příležitosti nechyběl. V průběhu následujících šesti let společnost představila první řadu serverů Dell PowerEdge, které v roce 1994 zcela otřásly trhem s podnikovými servery. Dell začal jako první nabízet prodej počítačů prostřednictvím své webové stránky a v roce 1998 rozšířil nabídku svých diskových polí série PowerVault.
Blíže svým zákazníkům se Dell dostal v roce 2006 díky blogu Direct2Dell, jehož prostřednictvím dodnes sdílí nejzajímavější novinky a čtivá témata z prostředí firmy. Téhož roku Dell ještě stihl odkoupit výrobce high-endových herních počítačů Alienware, jehož značka se stala synonymem pro kvalitní herní zařízení bez kompromisů. Během roku 2007 Dell pozměnil svůj koncept a spustil celosvětový partnerský program. První partnerství byla uzavřena jen o několik měsíců později, a to s takovými americkými giganty, za jaké platí Wal-Mart či Best Buy. Díky akvizici společnosti EqualLogic pak Dell představil své první modulární datové centrum, mobilní, samostatné zařízení určené pro cloud-computing.
Významným milníkem v historii Dellu se stal rok 2009, kdy došlo ke spuštění platformy Služby, jež zákazníkům nabízí kompletní end-to-end řešení, a to včetně technické podpory, nasazení anebo virtualizačních služeb. O rok později došlo k akvizicím firem Boomi, Exanet, KACE, Scalent a Compellent, díky čemuž se Dell stal lídrem v oblasti podnikových řešení. Na spotřebitelský trh ale nezanevřel a uvedl na trh svůj první tablet pod názvem Streak.
Dnes má Dell svou vlastní softwarovou divizi a soustředí se na čtyři klíčové oblasti, kterými jsou klientská řešení, podniková řešení, software a služby. Po 25 letech na burze se vrátil do soukromého vlastnictví. Na poli IT se jedná o jednu z nejrespektovanějších společností a potvrzuje to i fakt, že ji letos časopis Forbes označil za třetí největší soukromou firmu ve Spojených státech. Po prvním roce se statusem soukromé společnosti získal Dell hned několik významných ocenění jako jednička na trhu s LCD monitory nebo jednička na trhu v oblasti Storage dle počtu dodaných terabytů.