Skončil totiž příjem žádostí o dotace na podporu Regionálních výzkumných center a Evropských center excelence v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. V příštích měsících tak budou čeští i zahraniční odborníci rozhodovat, komu přidělí 28 miliard korun z Evropské unie.
Operační program Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) je jedním z mála dotačních programů Evropské unie, který podporuje vědu a výzkum na území České republiky. Až do poloviny listopadu mohly vysoké školy a výzkumné instituce sídlící mimo hlavní město žádat o dotace na rekonstrukci, výstavbu a vybavení regionálních výzkumných center a evropských center excelence spojených s jejich výzkumnými projekty.
„Z České republiky pochází mnoho světově uznávaných vědeckých kapacit, proto jsme rádi, že můžeme na tuto tradici navázat a podpořit vědu nejen na regionální, ale i mezinárodní úrovni,“ říká Jan Vitula z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které má OP VaVpI na starosti. „Nejvíce žádostí o podporu bylo z Jihomoravského a Moravskoslezkého kraje. Je to logické, protože právě v těchto krajích se soustředí velký počet vysokých škol a vědeckých institucí.“
Na podporu evropských center excelence, která spojují teoretický a aplikovaný výzkum a vytvářejí tak špičkové technologie světové úrovně, bylo přihlášeno celkem 15 projektů za více jak 28 miliard korun. Ty nejlepší si mezi sebe rozdělí 17 miliard. Počet žádostí o dotace na rozvoj regionálních výzkumných center pak byl několikanásobně vyšší.
„V případě Regionálních vědeckovýzkumných center se jedná již o druhou možnost podat žádost o financování projektů a zájem žadatelů nepolevuje, spíše naopak,“ říká Jan Vitula. „Obdrželi jsme celkem 59 projektů požadujících téměř 30 miliard korun, což značně převyšuje rozpočet výzvy, který je 11 miliard. Všechny projekty nyní čeká proces hodnocení, na kterém se podílejí nejen čeští, ale i zahraniční odborníci.“ První výsledky by měly být známy v únoru příštího roku.
Zatím bylo z OP VaVpI podpořeno celkem osm projektů regionálních center výzkumu a vývoje za šest miliard korun. Patří mezi ně například Výzkumný ústav veterinárního lékařství, který dotace využije k vytvoření centra na vývoj nových vakcín na ochranu zdraví zvířat. Masarykova univerzita zase bude moci vybudovat centrum pro studium toxických látek, které bude sloužit k výzkumu životního prostředí.