;

Modulární datové centrum HP POD nyní i v České republice

2. 10. 2011

Sdílet

Společnost HP vyrobila a dodala prvnímu českému zákazníkovi modulární datové centrum (HP Performance Optimized Data Center – HP POD). Toto řešení se stalo technologickým jádrem IT infrastruktury společnosti Škoda Power. Modulární datové centrum je jinak nazýváno jako kontejnerové – zařízení tvořící datové centrum jsou totiž ukryta uvnitř standardního kontejneru, který se běžně používá například pro přepravu zboží po železničních tratích, na trajektech nebo návěsech kamionů.

Společnost Škoda Power ze skupiny Doosan, výrobce a dodavatel produktů a služeb pro energetiku, používá dvacetistopý „kontejner.“ Toto modulární datové centrum usazené v kontejneru opustilo výrobní linku, doputovalo na místo určení a bylo jeřábem usazeno na vyhrazené místo v průběhu srpna letošního roku.

„Měli jsme možnost osobně navštívit továrnu v Kutné Hoře, prohlédnout si všechny části PODu v rozloženém stavu a dozvědět se, jak se toto zařízení sestavuje. To byl pro nás poslední impulz, který rozhodl o jeho nákupu,“ uvedl Vladimír Les, vedoucí odboru IT ve společnosti Škoda Power. „V naší vlastní budově nemáme dostatek místa ani energie pro plnohodnotný provoz tradičního datového centra, konsolidovaný systém POD je pro nás proto vhodným řešením. Díky svým minimálním rozměrům i spotřebě a možností jej v případě potřeby rychle přemístit se stal doplňkem našich stávajících IT technologií.“

Dvacetistopá a čtyřicetistopá modulární datová centra HP POD spolu s komplexním portfoliem serverů a datových úložišť vyrábí HP v areálu Foxconn v Kutné Hoře. Českou republiku si centrála společnosti HP vybrala, aby mohla rychleji pokrýt všechny objednávky regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika).

Ve výrobním závodě Foxconn v Kutné Hoře se již vyrábí téměř všechny modulární systémy HP POD s jedinou výjimkou – model HP POD 240a, tzv. „EcoPOD,“ se dostane do sériové výroby od října letošního roku. Po výrobních linkách se pak budou pohybovat nejen velice variabilní řešení navržená na míru zákazníkům s možností mnoha individuálních úprav včetně např. úrovní monitoringu a bezpečnostní ochrany (přístup na základě otisků prstů), ale i nejvýkonnější PODy na světě. Výroba HP produktů v České republice má podle HP přímý dopad na všechny tuzemské zákazníky, kteří mohou těžit z výhod v podobě kratších dodacích lhůt, lepší dostupnosti produktů či rychlejší realizace specifických požadavků na výrobu.

Mezi výhody modulárních datových center patří podle HP mimo jiné energetická efektivita. PUE koeficient (Power Usage Effectiveness), určující poměr mezi celkovou hodnotou spotřebované elektrické energie datacentra a elektrické energie potřebné pouze pro napájení IT infrastruktury, se u datového centra obvykle pohybuje okolo hodnoty 1,7–2,2. To znamená, že celkově je spotřebováno přibližně dvakrát tolik energie, než je vyžadováno samotným hardwarem. PUE koeficient systémů HP POD přitom dosahuje hodnoty okolo 1,25.

Systémy HP POD je samozřejmě možné používat nejen trvale, ale i „nárazově“ pro okamžité obnovení procesů v případě havárie nebo např. dočasnou úložnou kapacitu během renovace stávajícího datového centra. Zákazníkům navíc nehrozí nedostatek kapitálových prostředků, protože provoz řešení HP POD lze kompletně profinancovat prostřednictvím nabídek divize HP Financial Services.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality