Poslední report společnosti Kaspersky Lab na téma ransomwarových hrozeb pokrývá dvouleté období, které bylo pro účel porovnání rozděleno do dvou 12 měsíčních úseků. Odborníci analyzovali období mezi dubnem 2015 a březnem 2016, respektive dubnem 2016 a březnem 2017. V uvedených časových rozmezích došlo k podstatnému vývoji v oblasti ransomwaru.
Aktivita mobilního ransomwaru během prvního čtvrtletí letošního roku raketově stoupla, když bylo detekováno 218 625 instalačních balíčků mobilního Trojan-Ransomwaru. Došlo tak k tři a půl násobnému nárůstu této hrozby v porovnání s předchozím čtvrtletím. Aktivita ransomwaru se následně ve druhém kvartále snížila na obvyklou úroveň. Navzdory této malé úlevě představuje mobilní ransomware stále vážnou hrozbu, protože útočníci cílí na státy s rozvinutou finanční a platební infrastrukturou, do níž se jim daří snadno proniknout.
V období let 2015 a 2016 došlo k nejvíce útokům mobilním ransomwarem na uživatele v Německu. Ransomware byl na území našich západních sousedů zodpovědný za 23 % všech útoků mobilním malwarem. Na druhém místě byla Kanada (20 %) a dále pak Velká Británie se Spojenými státy s více než 15% podílem.
Ve druhém sledovaném období let 2016 a 2017 se Spojené státy ze čtvrté příčky dostaly na první s téměř 19 %. Na pomyslných stupních vítězů zůstaly Kanada (necelých 19 %) a Německo (přes 15 %). Čtvrtá Velká Británie zaznamenala útoky mobilním ransomwarem ve 13 % případů.
Spojené státy se dostaly na první pozici žebříčku cílů mobilního ransomwaru kvůli útokům malwarových rodin Svpeng a Fusob, které cílily převážně na toto území. Malwarová rodina Fusob byla primárně určena k útokům na Německo, ale od letošního prvního čtvrtletí se nejčastěji zaměřila na Spojené státy, na které útočila ve 28 % případů.
„Tyto geografické změny v chování mobilního ransomwaru mohou předznamenávat nový trend, kdy se útočníci zaměřují na nové, bohaté, nepřipravené a náchylné regiony. Uživatelé, obzvláště pak v těchto částech světa, by proto měli být velmi opatrní při surfování na internetu,“ říká Roman Unuchek, bezpečnostní odborník ve společnosti Kaspersky Lab.
Zdroj: Kaspersky Lab, Securelist.com