Microsoft toto volitelné bezpečnostní opatření, známé také jako dvoufaktorová autentifikace, představí v horizontu několika dní. Jakmile bude k dispozici, bude možné je aktivovat prostřednictvím nastavení účtu.
Jak už název napovídá, bude dvoukrokové ověření vyžadovat přihlášení uživatele nejen pomocí uživatelského jména a hesla, ale i s využitím druhé formy identifikace.
Microsoft vám například může poslat kód pomocí textové zprávy nebo e-mailu, který vložíte do příslušného políčka tehdy, když se ke svému účtu přihlašujete z libovolného počítače nebo jiného zařízení poprvé.
Potom můžete dané zařízení nastavit jako oblíbené, díky čemuž nebudete při každém novém přihlášení potřebovat nový kód.
Ověření se resetuje, pokud nebudete zařízení pro přístup k účtům Microsoftu využívat 60 a více dní, případně jej odstraníte ze seznamu na webových stránkách Microsoftu.
Jestliže z určitého důvodu – například cestování do zahraničí – nemůžete přijmout SMS, není důvod k panice. Pro tyto účely totiž Microsoft nabízí aplikaci Authenticator pro Windows Phone, která umí bezpečnostní kódy generovat. Jediný háček je, že tuto aplikaci musíte nastavit ještě doma.
Přestože Microsoft nenabízí aplikaci pro iOS nebo Android, jsou s účtem Microsoftu kompatibilní i jiné ověřovací aplikace. (Společnost však neoznámila, jaké to jsou, nicméně můžete vyzkoušet tu od Googlu, která je k dispozici jak pro Android, tak pro iOS.)
Některé aplikace nebo zařízení, jako je Xbox 360, dvoukrokové ověřování přímo nepodporují, ovšem Microsoft říká, že v těchto případech „vám pomůže nastavit heslo aplikace unikátní pro každou aplikaci nebo zařízení“.
Proč to vůbec nastavovat?
Dvoufaktorová autentifikace je skvělý způsob, jak snížit pravděpodobnost, že se někdo nepovolaný dostane do vašeho účtu pomocí ukradených údajů, protože kromě jména a hesla případný hacker potřebuje zároveň přístup k vašemu e-mailu nebo telefonu.
Pokud zvážíte, jak často bývají významné webové služby napadeny hackery, stojí čas strávený nastavením za to.
Google a Facebook nabízejí dvoufaktorovou autentifikaci od roku 2011. O rok později je následoval Dropbox, Apple se pak se svými účty iCloud přidal před měsícem. Protože se Microsoft začíná více orientovat na propojené služby, než na software, je dobré, že zároveň zaměřuje i na větší ochranu uživatelů.
Zdroj: IDG News Service