;

Firmu Dell koupil Michael Dell společně se Silver Lake

5. 2. 2013

Sdílet

Po dokončení transakce bude Michael Dell podle svého vyjádření pokračovat v práci výkonného ředitele a předsedy představenstva.

Dell ve svém vyjádření také uvedl, že je obchod financován kombinací hotovosti a vlastního kapitálu poskytnutého Dellem, a dále penězi investorů spojených se Silver Lake, penězi investovanými MSD Capital, L.P., dvoumiliardovou půjčkou od Microsoftu, odložením splatnosti existujícího dluhu a novým dluhem, který byl poskytnut společnostmi BofA Merrill Lynch, Barclays, Credit Suisse a RBC Capital Markets.

Microsoft vydal své vlastní vyjádření, v němž tvrdí, že je „oddaný dlouhodobému úspěchu celého počítačového ekosystému a masivně investuje do různých způsobů, jak vytvořit ekosystém pro budoucnost. … budeme pokračovat v hledání příležitostí pro podporu partnerů, kteří jsou oddaní inovací a řízení obchodu s jejich zařízeními a službami postavenými na platformě Microsoftu.“

Firma Dell v různých formách existuje od roku 1984, kdy Michael Dell založil společnost zvanou PC's Ltd. S tisíci dolary v kapse. Jméno společnosti změnil o čtyři roky později na Dell.

Dell se proslavil v 90. letech, kdy používal model stavby počítačů na zakázku a jejich odesílání přímo k zákazníkovi, což stálo v naprostém rozporu k tehdejším rivalům typu Hewlett-Packard či IBM, kteří měli komplexní dodavatelské řetězce a nahromaděné zboží. V roce 2001 se Dell stal největším prodejcem počítačů na světě.

Jeho štěstí však netrvalo dlouho. Konkurenti Dellu totiž převzali některé z jeho metod nízkorozpočtové produkce a také expandovali do dalších oblastí typu služeb či softwaru. Dell zůstal zaměřený na počítače a servery a nakonec zjistil, že je docela pozadu. Po krátkém období mimo společnost se v roce 2007 Michael Dell vrátil do pozice výkonného ředitele.

Od té doby je firma v akvizičním „rauši“. Nakoupila celkem 25 společností pro tvorbu síťového a softwarového byznysu a byznysu se službami. Mezi zásadní koupě patří Quest Software, Perot Systems, Force 10 Networks a Wyse Technologies. Cílem Dellu je být v očích veřejnosti komplexním poskytovatelem hardwaru, softwaru a služeb, čímž napodobuje větší konkurenty IBM a HP.

Akvizice měly určitý úspěch, ale jejich přetvoření v kohezní „integrované systémy“ chvíli trvá. Dell minulý rok řekl, že by to mohla být otázka dvou nebo tří let. Investoři ale byli netrpěliví a Michael Dell už měl evidentně po krk řízení společnosti podle toho, jak píská trh s akciemi, který často upřednostňuje okamžitou návratnost před dlouhodobými investicemi.

Počítače a servery jsou stále jádrem byznysu společnosti. Dell řekl, že zůstane na PC trhu, protože ten poskytuje vstupní bránu k prodeji jiných, okrajových produktů a služeb. Společnost nyní nabízí méně nízkorozpočtových počítačů a více high-endových modelů jako je řada XPS, což způsobuje, že v prodejích stále nedohání konkurenty typu HP nebo Lenova.

Dell také opustil trh se smartphony, ale prodává tablety, které se zaměřují jak na spotřebitele, tak na podniky.

V rámci transakce dostanou akcionáři Dellu 13,65 dolarů za akcii, což je asi o 25 procent více v porovnání s cenou akcie na konci dne 11. ledna, kdy se poprvé začalo proslýchat o tom, že se transakce chystá.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?