Od poloviny poslední dekády (od roku 2004) se Česká republika pravidelně objevuje v mnoha renomovaných studiích (mj. Gartner, A. T. Kearney, Economist Intelligence Unit), které hodnotí atraktivitu pro umístění projektů služeb s vysokou přidanou hodnotou. Nejlepším příkladem je studie A. T. Kearney Global Services Location Index (GSLI), kde se ČR propadla ze 4. celosvětového místa (!) v roce 2005 až na 32. příčku v posledním srovnání z roku 2009. (Poslední meziroční pád byl opravdu výrazný – z 16. příčky na 32.)
Proč ztrácíme, aneb 3 hříchy podpory českého ICT
Technologická platforma pro IT služby identifikovala 3 hlavní důvody krize českého ICT:
1) Sílící nedostatek zájmu o ICT obor u studentů
- Průměrný ICT zaměstnanec s maturitou má o 12 500 Kč vyšší průměrnou měsíční hrubou mzdu než je průměrná mzda v celé české ekonomice.
- Za 10 let vzrostl počet zaměstnanců v ICT o 80 % na 111 tisíc odborníků v roce 2008
- ALE: Ve věkové skupině 15-24 let za stejné období počet zaměstnanců dokonce poklesl! (o 400)
Pedagogové na středních a základních školách a rodiče budoucích zaměstnanců nebyli schopni studentům vysvětlit, proč by se o obor, ve kterém má průměrný IT odborník 2x vyšší mzdu než má sám pedagog, měli zajímat!
2) Mizivá podpora ICT exportu
Díky Czech ICT Alliance se zahraničních veletrhů s podporou MPO účastnilo za poslední roky několik desítek firem (zejména veletrhu CeBIT – největšího IT veletrhu v Evropě).
Statistiky pro rok 2010, resp. i 2009 jsou však velmi tristní:
- Počet podpořených veletrhů a výstav v roce 2009 – 41 (z toho IT – 1)
- Počet podpořených incomingových misí v roce 2009 – 13 (z toho IT – 0)
- Počet schválených veletrhů a výstav pro podporu v roce 2010 – 24 (z toho IT – 0)
3) Investiční pobídky – zrušeno fungující, okolní země jásají!
Agentura CzechInvest realizovala investiční pobídkový program s krkolomným názvem Rámcový program pro podporu technologických center a center strategických služeb. Od roku 2002 zde průběžně rostl počet úspěšných žádostí ze strany firem – za 6 měsíců roku 2008 přišlo stejně žádostí jako za celý rok 2005: 28. Poté byl program zrušen. Bez náhrady. I přes kladnou zpětnou vazbu od podnikatelů, kteří velmi vstřícně hodnotili spolupráci s agenturou CzechInvest. Nyní je jedinou fungující investiční pobídkou pobídka pro „montovny“, skrytá pod názvem Investiční pobídky - zpracovatelský průmysl.
Technologická platforma pro IT služby si nechala vypracovat analýzu pobídkových systémů v okolních srovnatelných zemích – Slovensko, Polsko, Maďarsko. Všechny z nich beze zbytku mají fungující pobídkový systém zaměřený na obory s vysokou přidanou hodnotou. S ustupující krizí pak mají tyto země komparativní výhodu při rozhodování o vstupu investorů na daný trh, případně o prohlubování aktivit subjektů, které již na trhu působí.
Jak zahojit rány ICT oboru v ČR? Společně
V rámci projektu Technologická platforma pro IT služby byla k připomínkám uvolněna první verze Strategie českého ICT, pod kterou se již nyní podepsaly skoro dvě desítky zákonodárců - více viz http://www.czechict.cz/nase-strategie.htm.
Technologická platforma pro IT služby iniciovala veřejným dopisem založení společné pracovní skupiny se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a obou agentur (CzechTrade a CzechInvest), podnikatelské i odborné veřejnosti.
Jejich výstupem by měly být:
- Dlouhodobá koncepce přítomnosti na klíčových IT veletrzích v zahraničí, zejména CeBIT, podložená finančními prostředky MPO (pasování IT na úroveň podpory ostatních oborů).
- Projekt společné propagace pracovních příležitostí v ICT sektoru pro studenty. Technologická platforma pro IT služby zde již nyní pracuje na základních profilových brožurkách, které přiblíží studentům středních a základních škol laickou formou možnosti práce v ICT.
- Obnovení transparentního systému investičních pobídek na vytváření nových míst, dosažitelných i pro menší české ICT firmy s exportním potenciálem.
"Z průměrné mzdy v IT sektoru ve výši 45 000 Kč hrubého (60 300 korun superhrubé mzdy) jde státu pravidelně každý měsíc na dani a odvodech více než 27 tisíc Kč, tedy 46 %. Při nastavení investiční pobídky ve výši 30 - 40 % tak nemůže jít o věc prodělečnou pro stát, ba právě naopak," domnívá se Michal Zálešák, vedoucí projektu Technologická platforma pro IT služby. „Kromě toho vzroste konkurenceschopnost České republiky ve srovnání s okolními zeměmi, ve kterých fungují zaběhnuté systémy podpory investičních projektů s vysokou přidanou hodnotou“, dále dodává Zálešák.