;
Hlavní navigace

Česko i nadále zůstává nejatraktivnější zemí ve střední a východní Evropě

29. 6. 2010

Sdílet

To je výsledek průzkumu mezi téměř 1000 německými investory v 15 zemích střední a východní Evropy, který prováděly německé zahraniční hospodářské komory (AHK). V Česku průzkum realizovala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).

„Velice nás těší, že je Česko pro německé podniky stále tak zajímavé. Dokazuje to, že nadále poskytuje nejlepší podmínky. Znamená to ale také, že je potřeba toto postavení obhájit. Proto by se měla co nejrychleji zformovat nová vláda, která zahájí reformy. Kromě konsolidace státních financí je potřeba reformovat především pracovní právo a vzdělávací systém,“ hodnotí výsledky průzkumu výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

V hodnocení atraktivity se i přes hospodářsky a politicky složité období v regionu střední a východní Evropy příliš nezměnilo. Pouze Polsko si díky rezistenci hospodářství v době krize zajistilo dobrou pozici a polepšilo si ze čtvrtého místa na druhé. Slovensko, které ještě v loňském roce skončilo na druhém místě za Českou republikou, se propadlo na čtvrtou příčku. Top 5 završují Slovinsko a Chorvatsko.

Střední a východní Evropa je celkově pro německé investory důležitým růstovým trhem. Do konce roku 2008 německé podniky investovaly v deseti východoevropských členských státech EU celkem 77 miliard eur, což je osm procent všech německých zahraničních investic. Největší objem investic – více než 20 miliard eur – přitom přitekl do Česka. Německé společnosti v ČR dokonce investují více než na růstových trzích v Brazílii, Rusku, Číně a Indii.

Top 10 – nejatraktivnější země střední a východní Evropy 2010 pro německé investory (v závorce umístění z roku 2009)

  1. Česko (1.)
  2. Polsko (4.)
  3. Slovinsko (3.)
  4. Slovensko (2.)
  5. Chorvatsko (5.)
  6. Rusko (7.)
  7. Maďarsko (8.)
  8. Estonsko (6.)
  9. Rumunsko (9.)
  10. Litva (10.)
Našli jste v článku chybu?