Zatímco v minulých letech české firmy využívaly nástroje pro virtualizaci spíše opatrně a jen pro méně důležité aplikace, v současné době se tento trend obrací. České společnosti dnes většinou aplikují virtualizační technologie na své databáze, e-maily a aplikace pro management financí. 78 % služeb, které dosud firmy převedly do virtualizovaného prostředí, je pro byznys klíčových.
Třetina dotazaných českých IT specialistů se domnívá, že virtualizovaná prostředí jsou méně riziková v porovnání s fyzickýmu servery. Ve skutečnosti existuje pouze velmi málo hrozeb, které napadají pouze virtuální prostředí, nicméně všechny viry, které ohrožují fyzické infrastruktury jsou potenciálně nebezpečné i pro virtualizovaná prostředí.
89 % firem v Česku podle průzkumu využívá jednu bezpečnostní politiku pro virtuální i fyzické prostředí. Děje se tak navzdory tomu, že použití totožné bezpečnostní strategie pro fyzické a virtuální prostředí může omezit hlavní přínos virtualizace a mít negativní dopad na snahy firem využívat efektivně IT zdroje a snížit náklady. Přestože bezagentová bezpečnostní řešení nabízejí pro virtuální prostředí výrazné výhody, využívá je pouhých 14 % firem a jejich implementaci plánuje jen 6 % společností působících v Česku.
Pro 59 % firem působících v ČR je ve vztahu k bezpečnosti virtualizace nejdůležitější její zajištění, aniž by dané řešení omezovalo chod IT infrastruktury. Téměř stejně významná (55 %) je pak podpora centrálního řízení bezpečnosti pro virtuální i fyzická prostředí. Ta totiž umožňuje bezpečnostní software spravovat najednou a „na jednom místě“ bez nutnosti instalovat antivir na každém zařízení zvlášť.
O průzkumu
Průzkum o virtualizaci provedla společnost Kaspersky Lab ve spolupráci s firmou O+K v České republice. Osloveny byly firmy spravující více než 100 desktopů.