Ceny osobních počítačů dosáhly maxima od roku 2011, od kdy se datuje začátek postupného poklesu trhu. Aktuální zdražování počítačů způsobuje především nedostatek a rostoucí ceny pamětí DRAM, SSD disků, baterií a LCD panelů. Výrobci nakupují tyto komponenty dráže a musí zvyšovat ceny sestav.
Podle analytiků ale výrobci zvyšují ceny i proto, že se snaží zvýšit zisky na upadajícím trhu počítačů. Vedle poklesu počtu zákazníků se mění i profil kupujících. Vášniví hráči a příslušníci generace tzv. millenials jsou ochotni za počítač utratit více peněz.
To se projevuje změnou struktury nabídky notebooků, desktopů a počítačů typu 2 v 1, kdy se výrobci zaměřují na dražší produkty, u nichž dosahují vyšších marží.
Levné počítače však podle analytiků zatím z trhu nezmizí, i když tento segment neroste a není pro výrobce příliš atraktivní. Základní konfigurace jsou cenově dostupné, ale výrobci omezují možnosti přizpůsobení parametrů – výměnu nebo doplnění některých komponent umožňují pouze v určitých kombinacích s jinými prvky.
Co se týče cen, Intel v roce 2016 zdražil své procesory o 7 %. Ceny pamětí DRAM rostou kvůli převisu poptávky, kterou výroba nestačí uspokojit – v posledním čtvrtletí loňského roku ceny stouply o 30 % oproti předchozímu čtvrtletí a analytická společnost TrendForce předpovídá další nárůst o 40 % v prvním čtvrtletí letošního roku. Ceny SSD disků, které postupně v počítačích nahrazují plotnové disky, roste nepřetržitě již několik měsíců, rovněž kvůli převisu poptávky.