;

AVG: malware 11letého Kanaďana kradl hesla do her

11. 2. 2013

Sdílet

Bezpečnostní firma oznámila, že nedávno dekódovala malware, o němž zjistila, že je prací 11letého Kanaďana, který se jeho prostřednictvím snažil krást hesla používaná k přístupům do her typu Team Fortress.

Takový typ „škodlivého programátora“ je spíše výjimkou z pravidla, AVG je však přesvědčeno, že dětští hackeři jsou novým fenoménem. Jsou schopni používat jednoduché programovací jazyky jako je C# nebo Visual Basic a jejich prostřednictvím provádět útoky zaměřené převážně na krádeže přihlašovacích údajů ke hrám na hlavních platformách, jako je Steam, případně se zaměřují na manipulování jednotlivých her.

Další chtějí krást přihlašovací údaje proto, aby se pomstili prostřednictvím facebookového účtu virtuálního nepřítele.

„Kód na sebe většinou bere podobu základního trojského koně napsaného za použití .NET frameworku, v němž se začátečníci rychle učí. Takový trojský kůň se pak jednoduše zprovozní skrze odkaz v e-mailu nebo na sociální síti,“ říká technický ředitel AVG, Yuval Ben-Itzhak. „Věříme tomu, že jsou tito mladí programátoři motivováni spíše vzrušením z přelstění svých vrstevníků než finančním ziskem, přesto se jedná o znepokojující a narůstající trend. Je také logické předpokládat, že některé z nich bude lákat experimentovat v oblasti mnohem vážnějších kyberzločinů.“

Onen 11letý Kanaďan, o němž se zmiňuje AVG, udělal při tvorbě kódu několik naivních chyb – například přímo v kódu uvedl svůj přesný e-mail, na nějž mu měly chodit ukradené adresy, a dokonce také to, že od svých rodičů nedávno dostal iPhone.

Fráze „skriptovací děťátka“ (script kiddies) existuje v angličtině roky. Jde o hanlivou přezdívku pro náctileté otravné hackery, kteří pracují ze svého dětského pokoje, a pak tu je třeba LulzSec (obdoba Anonymous), skupina, jejíž členská základna je z velkého procenta tvořena nezletilými.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?