;

Anonymous plánují protesty proti vládnímu sledování občanů

5. 11. 2012

Sdílet

Skupina nejnověji kritizovala společnost oficiálně bojující proti terorismu TrapWire a evropský sledovací systém Indect, které podle slov skupiny sledují a profilují občany.

Demonstranti v Kanadě se mohou nasazením známých masek Guye Fawkese při protestech dostat do potíží, pokud protesty vyeskalují v pouliční nepokoje. Je to proto, že dolní sněmovna kanadského parlamentu minulý týden schválila návrh zákona, který lidem zakazuje při nepokojích skrývat své tváře.

Podle bezpečnostní firmy Sophos byl návrh prosazován zákonodárcem, který řekl, že se jedná o odpověď na loňské stanleycupové nepokoje ve Vancouveru, v jejichž rámci často maskovaní vandalové rozbíjeli město a zakládali v něm požáry poté, co jejich profesionální hokejový tým prohrál s Boston Bruins.

Přestože se zákon netýká umírněných demonstrací, může každý, kdo je usvědčen ze zakrývání své tváře při nepokojích či nedovoleném shromažďování, dostat až desetiletý trest odnětí svobody.

Onen zákonodárce tvrdí, že jeho návrh není zaměřen na omezení svobody vyjadřování či umírněné protesty, ale na ochranu lidí, kteří své aktivity chtějí provádět bezpečně a svobodně.

Přestože je pravdou, že v posledních letech proběhlo několik významných nepokojů, v nichž byli zapojeni i maskovaní lidé, Sophos zdůrazňuje, že masky byly používány také k ochraně protestujících.

Například v minulém roce ve videu zvěřejněném na internetu maskovaní členové Anonymous slíbili zveřejnění jmen a adres nespecifikovaného počtu lidí zapojených do drogového syndikátu známého jako Los Zetas – který je spojen s tisíci úmrtí a hrůznými skutky odplaty – pokud narkobaroni nepropustí člena Anonymous uneseného z pouliční demonstrace v mexickém státě Veracruz.

Pokud jde o problém používání technologií pro sledování a profilování občanů vládou, jsou Anonymous přímočaří a nekompromisní.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?