;
Hlavní navigace

Jak na efektivní řízení domácích financí?

 Autor: unsplash.com
Máte každý měsíc pocit, že s penězi nevyjdete? Přemýšlíte, kde ušetřit, ale nevíte, jak na to? Nezáleží na tom, kdo z vás drží rodinnou kasu, důležité je umět sestavit rodinný rozpočet tak, abyste s ním vyšli, a ještě něco ušetřili.
9. 3. 2022

Sdílet

Už dávno neplatí, že o finance se starají výhradně muži

Ještě docela nedávno bylo zvykem, že muž byl ten, kdo do rodiny přinášel nejvíc peněz a byl to taky on, kdo držel rodinnou kasu. Doba se ale mění, i ženy přináší do rodinného rozpočtu nemalé peníze a mnohdy jsou to dokonce právě ženy, které hospodaří s penězi.

Plánování rodinného rozpočtu je docela oříšek, obzvlášť, když máte děti. Nikdy totiž nevíte, jaké výdaje na vás tento měsíc budou čekat.

Základem je vytvoření rodinného finančního rozpočtu

Nejeden z nás si klade otázku, jak s penězi vyjít, zaplatit všechny poplatky, dětem obědy, jízdné a další důležité věci, a ještě si dát nějakou tu korunu stranou na horší časy, abyste nemuseli hned, jak přijde na nečekané výdaje, běžet do banky a žádat o půjčku.

Sepište si příjmy a výdaje

Když chcete sestavit rozpočet, potřebujete vědět, jaké jsou vaše měsíční příjmy a výdaje. Možná si teď říkáte, že to všechno víte, ale zkusili jste si to někdy pěkně sepsat na papír? Možná vás překvapí, že úplně o všech výdajích takový přehled nemáte.

Vezměte tedy do ruky tužku a papír, napište na něj svoje příjmy a úplně všechny měsíční výdaje. Rozdělte je do dvou skupin, na pravidelné a nepravidelné.

Mezi ty pravidelné, které si na papír můžete napsat hned, patří například výdaje na bydlení, telefonní poplatky, školné, obědy pro děti, inkaso, spoření, pojištění.

Do nepravidelných výdajů pak patří nejen nákupy jídla, oblečení, obuvi, léků a školních potřeb pro děti, ale taky oběd v restauraci, zákusek v cukrárně a další věci, které si během měsíce koupíte.

Teď můžete sestavit rodinný rozpočet

Díky soupisu příjmů a výdajů získáte jasný přehled o tom, kolik utratíte, takže se můžete pustit do sestavování rodinného rozpočtu. Určitě nemusíte vše rozpočítat do každého haléře, ale v průběhu roku nastanou situace, kdy se to hodí. Mezi ně patří svátky, narozeniny, vánoční nákupy, rodinné dovolené, je fajn počítat i s nějakými výdaji na rekonstrukci bydlení.

Kolik peněz byste měli mít stranou?

Mít nějakou finanční rezervu je dnes nutností, život totiž umí překvapit. Bohužel nejde vždy o příjemná překvapení.

Tu se totiž rozbije pračka nebo myčka, auto musí do servisu, děti se zraní nebo onemocní a vy s nimi musíte zůstat doma, vy dlouhodobě onemocníte nebo přijdete o zaměstnání apod. Na všechny tyto situace bychom aspoň v rámci možností měli být připraveni.

Doporučuje se mít v záloze zhruba tolik, kolik činí 3 vaše měsíční platy, v ideálním případě dokonce 6 měsíčních platů. Tyto finance by měly být ihned k dispozici, část z nich ale klidně můžete uložit na spořící účet.