Nové firmy na poli počítačové bezpečnosti obvykle vznikají, protože mají neotřelé nápady, jak bojovat se škodlivým softwarem, kyberšpionáží nebo vnitřními bezpečnostními riziky. Server Network World sestavil seznam deseti nejzajímavějších start-upů v oblasti IT bezpečnosti, které mají velký potenciál do budoucna. Dnes vám přinášíme přehled prvních čtyř.
Distil Networks se zabývá detekcí tzv. botů a ochranou internetových stránek proti komentářovému spamu, podvodným kliknutím a krádeži obsahu. Její vedoucí výzkumník Andrew Stein přišel s metodou ochrany proti botům založenou na analýze provozu na stránkách a blokování detekované podezřelé aktivity. Řešení Distil je k dispozici od loňska jako cloudový software jako služba nebo jako jednoúčelové hardwarové a virtuální zařízení.
Společnost Exabeam se vynořila z utajení teprve před pár týdny. Její produkt, který by měl být k dispozici do konce roku, bude bezpečnostně analytické řešení využívající existující velká data a sloužící k detailnímu vyhodnocování rizik. Bude mít schopnost strojového učení a dokáže inteligentně pracovat s informacemi o vnitřních i vnějších hrozbách.
Fortscale je další start-up, který věří, že z existujících dat lze vytěžit cenné informace týkající se bezpečnosti. Řešení společnosti Fortscale sestavuje profily uživatelů podle toho, jak se typicky v podnikové síti chovají. Následně je možné podle odchylek například zjistit, zda se útočník nezmocnil uživatelského účtu nebo zda nehrozí riziko od někoho zevnitř.
Společnost HackerOne si vytyčila poněkud neobvyklé poslání – nabízet odměnu za objevené závažné bezpečnostní chyby v běžně používaném softwaru, které mohou mít dopad na internet jako celek. Mezi jejími zakladateli a čelnými pracovníky jsou mimo jiné bývalý bezpečnostní expert Facebooku Alex Rice nebo bývalá bezpečnostní stratéžka Microsoftu Katie Moussouris.
Zdroj: IDG News Service
Čtěte také:
→ Zajímavé bezpečnostní start-upy (II.)
Seznamte se s firmami Observable Networks, ProtectWise, Sookasa, CyberX Labs, ThetaRay.
→ Hackeři nyní využívají pro řízení botnetů a malwaru i cloud
Analýzy ukazují, že stoupající množství škodlivého softwaru je nejen uloženo v cloudu, ale také řízeno na dálku z cloudových serverů. Mezi zneužitými službami byl například Dropbox.