Rozhodla o tom společnost United Space Alliance, která se jako kontraktor vesmírné agentury NASA stará o výpočetní techniku na Mezinárodní vesmírné stanici. Nově poběží na Linuxu všechny osobní laptopy posádky. Na stanici ISS i jiných vesmírných plavidlech se již Linux využívá, konkrétně třeba Scientific Linux, RedHat Enterprise Linux a CentOS. Posádka má velké nároky na flexibilitu a šíři aplikací, proto pro instalaci na uživatelské počítače byla vybrána distribuce Debian 6.
„Rozhodli jsem se přesunout klíčové funkce z Windows na Linux, protože jsem potřebovali stabilní a spolehlivý operační systém - takový, který by nám umožnil kontrolovat jej našimi vlastními prostředky. Nyní v případě, že budeme potřebovat záplatu, vylepšení nebo úpravu, tak to můžeme udělat,“ řekl Keith Chuvala z United Space Alliance.
Nezbytné školení posádky i pozemního personálu bude zajišťovat Linux Foundation. Ta byla vybrána především proto, že je schopna zajistit podporu i pro ostatní linuxové distribuce, které se v rámci projektů NASA využívají.
Linux Foundation bude zapojena i do dalšího projektu NASA - humanoidního robota R2, který byl na stanici ISS dopraven již v roce 2011. Ten totiž také poběží na Linuxu. Zatím sice není kompletní, ale po plném zapojení do činnosti ISS by měl astronautům pomáhat především s nebezpečnými operacemi.