;

Umělá inteligence změní pravidla hry ve světě koncových zařízení

29. 3. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: pcworld.com
Díky AI se bude měnit způsob, jakým používáme přístroje a zařízení doma i v práci. Systémy emoční umělé inteligence (AI) se postupně stávají natolik sofistikovanými, že podle analytiků Gartner budou již v roce 2022 vědět o emočním stavu svého majitele víc než jeho vlastní rodina. AI tak vyvolá hned několik revolučních změn ve způsobu, jakým pracujeme se svými zařízeními.

„Systémy emoční AI a detekce emocí umožňují běžným předmětům detekovat, analyzovat, zpracovat a reagovat na lidské emoční stavy a nálady – chápat tak lépe kontext a vytvářet osobnější uživatelský zážitek,“ říká ředitelka výzkumu Gartner Roberta Cozza. „Pokud si chtějí udržet svou pozici, musí dodavatelé technologií integrovat AI do všech aspektů svých zařízení.“

Současná vlna systémů emoční AI souvisí zejména s nástupem virtuálních osobních asistentů (VOA) a dalších technologií z oblasti konverzačních systémů postavených na AI. S nástupem druhé vlny budou AI technologie vytvářet přidanou hodnotu stále většímu počtu scénářů zákaznické zkušenosti včetně vzdělávacího software, videoher, diagnostického software, vyhodnocování sportovní výkonnosti a zdravotního stavu nebo autonomních aut.

„Již dnes existují prototypy i komerčně dostupné produkty pracující s emočním kontextem prostřednictvím analýzy datových bodů ze snímaného výrazu v obličeji, intonace hlasu nebo behaviorálních vzorců, které tak zlepšují uživatelský zážitek,“ říká Cozza. „Po chytrých telefonech a zařízeních v připojené domácnosti budou sbírat, analyzovat a zpracovávat uživatelská emoční data pomocí počítačového zraku, zvuku a senzorů zachytávajících behaviorální data také nositelná elektronika a připojená vozidla - s cílem přizpůsobit se nebo reagovat na potřeby a touhy uživatele.“

Analytici Gartner vydali v souvislosti s osobními zařízeními a AI i další trojici předpovědí:

 

bitcoin_skoleni

  • Do roku 2021 změní 10 procent uživatelů nositelných zařízení svůj životní styl a prodlouží si život v průměru o šest měsíců
    S tím, jak se budou systémy vybavené emoční AI rozvíjet, objeví se obrovská příležitost pro specializovaná zařízení jako jsou zdravotní náramky, které mohou předvídat život ohrožující situace a aktivovat systém včasné reakce. Zároveň jsou vyvíjeny specializované aplikace pro diagnostické a léčebné služby, které pomohou detekovat stavy, jako je deprese nebo pomoci dětem s autismem.
    „Dokonce i nejjednodušší nositelné zařízení může mít pozitivní dopad na zdraví svého majitele,“ říká Annette Zimmermannová, viceprezidentka výzkumu v Gartner. „Vidíme, jak stále větší počet uživatelů aktivně mění své chování a návyky poté, co si koupili nositelné zařízení. Nejen, že se zvyšuje čas, který věnují fyzické aktivitě – z výzkumů také vyplývá, že jeden až dva z deseti uživatelů, kteří si pořídili chytré hodinky nebo fitness náramek, díky němu objeví zdravotní potíže, o nichž doposud nevěděli – například spánkové poruchy nebo srdeční arytmii.“
  • Do roku 2020 začne 60 procent výrobců osobních zařízení používat cloudové AI služby třetích stran pro rozšíření jejich funkcí a doplňkové služby
    Cloudová AI je za působivými schopnostmi řady připojených zařízení. Řešení od významných hráčů, jako jsou Google, Microsoft, Amazon, Tencent, Baidu a IBM, se postupně prosazují díky atraktivním cenovým modelům, jednoduchosti integrace a možnosti vytvořit s jejich pomocí komplexní služby. Jedním z hlavních katalyzátorů, kvůli němuž výrobci zařízení začínají používat AI služby, je rostoucí míra využívání VPA (virtuálních osobních asistentů) a technologií pro zpracování přirozeného jazyka. S tím, jak roste popularita VPA zařízení bez obrazovky, jako jsou Amazon Echo nebo Google Home, roste i zájem o cloudové AI služby
    „Stále častěji vidíme, jak tyto služby nasazují známí výrobci pro zvýšení atraktivity svých produktů,“ říká ředitel výzkumu Gartner Anthony Mullen. „Fitbit používá Alexa Skills, aby uživatelům zpřístupnil statistiky a funkce přes VPA reproduktor, podobně jako Netflik používá Actions for Google Assistant pro hlasové ovládání své služby. Dodavatelé tak nakonec budou soutěžit o nejlepší uživatelský zážitek a nejchytřejší produkt – nikoliv o to, kdo má uvnitř nejlepší technologii.“
  • V roce 2022 budeme díky bezpečnostním technologiím kombinujícím strojové učení, biometrii a uživatelské chování používat hesla v méně než 10 procentech případů digitálního ověření
    Ověření uživatele založené na klasických heslech se stává u osobních zařízení stále méně efektivním. Dokonce i dnes populární biometrické technologie, jako je ověřování pomocí otisku prstu, jsou kvůli kontaminaci špínou či potem úspěšné jen asi ze 75 %.
    „Uživatelé potřebují pohodlnější a přesnější alternativy pro odemykání svých zařízení,“ říká CK Lu, ředitel výzkumu v Gartner. „Bezpečnostní technologie kombinující strojové učení, biometrii a uživatelské chování se stanou nezbytnými s ohledem na jednoduchost použití, samoobslužnost a bezproblémovost. Během nadcházejících pěti let začnou nové bezpečnostní technologie rozpoznávat uživatele, předcházet podvodům a automaticky rozpoznávat hrozby jako jsou malware, vzdáleně přistupující trojské koně a škodliví boti.“

 

Zdroj: Gartner, "Predicts 2018: Personal Devices"