Háček je pochopitelně ve výkladu zkratky PC. Zatímco v případě konce éry PC (či distribuovaného výpočetního modelu, jak někteří raději říkají) se pochopitelně jedná o "personal computer", v případě tří nových PC, které jej nahradí se jedná o trojici cloudů - privátní, osobní a veřejný (v Češtině nám bohužel zůstává jen jeno ze tří P). Templeton ale rozhodně nepředvedl další nudnou přednášku na téma transformace, agility, flexibility a konsolidace IT, jaké občas servíruje exekutiva z HP, Cisca či CA.
I jako informace, nikoliv infrastruktura
Koncept trojice cloudů byl odrazovým můstkem k představení řady novinek v portfoliu Citrixu, na jejichž konci by v ideálním případě něměla být pouhá virtualizace či přechod na aplikace doručované "z cloudu", ale především podpora nových pracovních modelů zahrnující vyšší mobilitu a umožňujících lepší efektivitu a produktivitu díky kombinaci technologií, s nimiž je možné data, aplikace a nastavení jeho pracovního prostředí doručit uživateli na libovolnou platformu právě pomocí různých forem virtualizace a cloudu.
Prvním bodem musí být ovšem změna uvažování CIO i dalších v IT oddělení (a potažmu celém podniku) - přechod od modelu budování a provozování IT infrastruktury, který dominoval podnikovému IT posledních dvacet pět let, k modelu agregace a kompozice IT služeb - ať už těch provozovaných interně, nebo těch nakupovaných zvenčí. Role CIO se tak posune od řízení infrastruktury k řízení informací (jejich sběru, ukládání a opětného využívání prostřednictvím různých kategorií IT služeb - infrastrukturních, platformních a aplikačních). Myšlenka CIO coby dirigenta IT služeb, jehož by neměla zajímat infrastruktura ale pouze informace, ovšem není tak docela nová - řada dodavatelů a expertů (CA, Gartner, IDC) ji prosazuje již několik let.
Cloud s vaším jménem
Problematikou veřejných a privátních cloudů (plus různých derivátů či sloučenin jako jsou cloudy hybridní a komunitní) se věnujeme již dlouho. Třetím by podle Citrixu měl být osobní cloud - soubor všeho, co nám umožňuje osobní existenci v informačním světě: naše data, aplikace, zařízení, preference, sociální vazby (zejména ty zanesené explicitně či implicitně v nejrůznějších aplikacích a sítích) či informace o naší poloze.
Význam slova cloud je tím sice natahován na samou mez únosnosti, nicméně zařízení stranou - podstatou tohoto cloudu jsou skutečně informace - naše (námi vytvořené či využívané) a o nás. S tím, jak se postupně rozšiřuje počet zařízení, na nichž s těmito informacemi musíme pracovat (dnes se stávají standardem tři či čtyři - chytrý telefon, notebook, tablet a někdy i stolní PC) a častost migrace z jednoho zařízení na další se zvyšuje též potřeba snadného sdílení informací (a obsahu) mezi těmito zařízeními. Zdaleka nejlepším řešením je pochopitelně cloud - tedy výměna dat nikoliv pomocí USB kabelu či externího disku, ale cestou synchronizace informací a jejich sdílení mezi aplikacemi (či úložišti) jednotlivých zařízení prostřednictvím online služeb. Ostatně i tento článek vznikal nikoliv ve Wordu, ale v aplikaci Evernote, která právě takové sdílení dat a obsahu mezi různými zařízeními a platformami (PC, MAC, iOS, Android) plně automatizuje a zároveň data průběžně zálohuje "v cloudu".
Citrix vcelku pochopitelně v oblasti sdílení osobních dat mezi zařízeními, či (slovy Marka Templetona) v řešení, které umožní, aby data následovala uživatele a byla mu vždy po ruce, vidí příležitost pro velký byznys i první krůček na cestě k DaaS, tedy Desktop as a Service. Proto, podobně jako VMware o týden dříve, představil platformu ShareFile, která nabízí právě tyto funkce, společně s integrací do produktů a řešení Citrixu a možnosti využití v produktech třetích stran díky API. Zatímco VMware označuje svůj projekt "Chobotnice" za firemní alternativu k populárnímu Dropboxu, Citrix hovoří o korporátním protějšku "iCloudu". Nakolik jsou tato srovnání správná a co jednotlivé platformy přinášejí, se podíváme v dalších dílech našeho mini seriálu.