4. Provoz IT
Aby podnikové IT dokázalo konkurovat cloudovým službám a stínovému IT, musí na potřeby uživatelů reagovat stejně pružně. Klíčem je automatizace.
Průzkum poradenské společnosti Vanson Bourne mezi evropskými IT manažery zjistil, že IT týmy tráví více než polovinu času zajišťováním provozu, údržbou a řešením problémů a pouhých 11 % uvádí, že je jejich infrastruktura vysoce automatizovaná, což snižuje pracnost správy a údržby.
„IT pracovníci věří, že téměř pětinu jejich dnešních každodenních činností by bylo možné automatizovat pomocí inteligentní automatizace a umělé inteligence,“ říká James Dening, viceprezident společnosti Automation Anywhere, která vyvíjí platformu pro robotickou automatizaci procesů stejného jména.
„Mezi činnosti, které lze automatizovat, patří instalace softwaru a hardwaru, správa souborů a adresářů, monitoring serverů, správa Active Directory, zavádění a vyřazování uživatelů nebo zpracování dávek.“
Autoři výše zmíněné studie společnosti McKinsey odhadují, že 40 až 80 % uživatelských požadavků by bylo možné automatizovat pomocí RPA, zejména obnovu hesel, která představuje jejich nezanedbatelnou část.
5. Zprovozňování nových zařízení
Propojení lokální infrastruktury s cloudovými službami pomocí nástrojů jako System Center nebo Intune umožňuje automatizovat extrémně manuálně orientované procesy připojování a konfigurace nových koncových zařízení. Funkce Autopilot v operačním systému Windows 10 například automatizuje nastavení a správu zařízení prostřednictvím cloudové služby Azure Active Directory, jakmile uživatel poprvé zapne nové PC. (Podobnou funkci pro Mac nabízí Jamf Pro.)
„Windows Autopilot umožňuje využít cloud k zavádění různých funkcí a přechodu z továrního nastavení do stavu plně spravovaného zařízení s podnikovým obrazem systému,“ vysvětluje Bernardo Caldas, ředitel týmu Windows Commercial ve společnosti Microsoft. „To je dnes především manuální proces – musíte vytvářet obrazy, spravovat obrazy, zavádět obrazy. Pomocí funkce Autopilot to lze učinit prostřednictvím cloudové služby, a podstatně tak zjednodušit život podnikovému IT.“
Nová služba Desktop Analytics, která bude brzy k dispozici jako preview, rozšiřuje automatizaci na testování kompatibility aplikací, jež je v současné době velmi pracné a zpomaluje přechod na nové verze Windows.
„Užíváme strojové učení a cloudové informace, které máme k dispozici, o aplikacích již fungujících pod Windows a Office, abychom určili míru kompatibility a mohli zákazníky informovat o aplikacích, jež se nacházejí v jejich prostředí a kompatibilitě s novými verzemi Windows a Office, čímž urychlujeme práci, kterou by jinak museli dělat sami,“ říká Caldas.
6. Zabezpečení
Tatáž kombinace lokální a cloudové správy může zlepšit také bezpečnost a compliance díky automatickému monitoringu podezřelého chování s návazností na pravidla podmíněného přístupu pro koncová zařízení. Takové řešení může zařízením, která vykazují neobvyklé chování, zablokovat přístup ke klíčovým podnikovým systémům, a tedy zastavit útočníky a ošetřit napadené stroje.
„Automatizace podmíněného přístupu umožňuje stanovit, za jakých podmínek by zařízení měla mít přístup k podnikovým zdrojům. Kritéria mohou být různá – rizikové profily zařízení, uživatelské identity nebo data, k nimž se snaží přistupovat,“ vysvětluje Caldas.
Takováto automatizace připojování a správy zařízení znamená přínos pro celou organizaci, a má tedy strategický rozměr. „Bezpečnost a compliance přitom často v IT řeší úplně jiný tým,“ poznamenává Caldas.
7. Testování
Automatizace je klíčovou součástí filozofie DevOps, zejména při průběžném vydávání nových sestavení softwaru. „Jedním z důvodů je vyšší rychlost,“ říká Lubos Parobek, viceprezident pro produkty ve společnosti Sauce Labs. „Odstraněním maxima lidské práce lze vývoj aplikací a proces vydávání zrychlit. Dalším přínosem je opakovatelnost – s automatizací nepotřebujete vymýšlet vymyšlené. Odstraníte také zdroj možných chyb – lidé jsou omylní, automatický systém nikoli.“
Automatizace testování začíná automatizací tvorby testovacích prostředí, vysvětluje Parobek. „Pomocí kontejnerizace můžete velmi snadno vytvářet jednorázová, silně izolovaná prostředí, která reálně usnadňují vývoj a testování v rychlém tempu.“
Automatizace samotného procesu testování je složitější, ale pro zvýšení rychlosti a spolehlivosti vývoje rovněž nezbytná. Největším problémem přitom podle Parobka není technologie, ale související změna uvažování. Výsledkem však může být krácení doby testování z týdnů či měsíc řádově na minuty.
Parobek doporučuje začít u nově vyvíjeného softwaru, kde lze tvořit testovatelnou aplikaci zcela od základu, a zaměřit se nejprve na mobilní aplikace, protože jsou menší.
„U dlouho zavedených aplikací bývá značně složité udělat základní úpravy, které by umožnily automatizované testování.“
Přidáváte-li automatizaci testování do rozsáhlé existující aplikace, zaměřte se na klíčové rutiny, které musejí za všech okolností fungovat, aby aplikace přinášela užitek a zákazník s ní byl spokojen. „Externě zaměřené aplikace mají největší dopad na výnosy,“ připomíná Parobek.