icomputing – ovládání gesty
Technologické inovace velmi často čerpají z futuristických filmů a science fiction. Nebo je to naopak? Pokud jste viděli Minority Report, jistě si pamatujete na Toma Cruise ovládajícího počítač gesty. Pokud se vám tento nápad zdá šílený, pak vězte, že v MIT pracují na tom, jak jej realizovat. Podaří se Applu v reálu prosadit podobně propracované ovládání gesty?
iHolografie
Ještě než budeme moci ovládat svoje počítače gesty, bude muset Apple (nebo kdokoliv jiný) vymyslet, jakým způsobem promítat holografické obrazovky a obrázky tak, aby s nimi mohl člověk manipulovat. Jen si vzpoměňte, jak R2D2 promítal obraz princezny Lei Lukovi a Obi-Wan Kenobimu. Takový obraz vyžaduje například vícero projektorů. V současných iPhonech pro ně není místo, ale jednou možná bude.
Létající iRobot
Každý potřebujeme parťáka. Stejně jako WALL-E, kterému pomáhala EVE v Pixarovském snímku z roku 2008. Pozornému divákovi jistě neunikl design EVE, který v mnohém připomíná výrobky a koncepty Apple nebo třeba zvuk, kterým WALL-E začíná svůj den. Kde jsme ho již slyšeli? Ach ano, u Macu. Jobsovi se film určitě líbil. Také bychom chtěli iRobota.
iBrýle s rozšířenou realitou
Pokud máte pocit, že všichni ti lidé, zírající celý den do obrazovek iPhonů (smartphonů obecně) vypadají divně? Zkuste si představit jak by to vypadalo, kdyby všichni nosili speciální iBrýle s možností promínátní dat na jejich skla. Jednou si díky takovým brýlím zkontrolujeme emaily, zavoláme či identifikujeme lidi nebo místa na ulici, vlastně úplně stejně jako Terminátor. „Nedokážu si představit, že ještě za deset let budeme stále s sebou nosit telefony po kapsách,“ říká Kyle Wiens z iFixit v nedávném rozhovoru. „Myslím, že budeme používat něco jiného, možná něco na způsob vylepšených brýlí.“
Všudypřítomný iPočítač
Ve Start Treku je hlavní počítač všude a přitom ho není nikde vidět, tedy pokud nepočítáme rozkošnou Majel Barrett-Roddenberry. Žena tvůrce Start Treku, Gena Roddenberryho, si zahrála role Christine Chapelové, ale dala svůj hlas také právě palubnímu počítači. Takový všudypřítomný počítač by měl mít skvělý hlasový rozpoznávací systém. Siri má ještě k dokonalosti daleko, ale je to dobrý začátek.
iAutomobil z Cupertina
Produkty Apple se staly nedílnou součástí našich životů. Od poslouchání hudby, přes televizi či sociální sítě až po práci. Co ve výčtu ještě chybí? Co třeba Apple automobil, který připomíná Apple myš? Podívejte se na několik návrhů iAuta. Jeden z návrhů obsahuje samozabarvovací částečky, takže dokáže měnit barvy stejně, jako chameleon. Jaký vliv by to mělo na bezpečnost provozu?
Futuristická iToaleta
Všeobecná fascinace futuristickými iToaletami je poněkud zarážející. Na druhou stranu to možná tak divné není. Lidé si s sebou na toalety neberou jen iPhony, ale také laptopy. Podle magazínu Consumer electronic nebezpečně stoupá počet iPhonů, které lidem do toaletní mísy upadnou. Minulý rok přišli vědci ze Stanfordské univerzity se zjištěním, podle kterého je na dotykových obrazovkách smartphonů osmnáctkrát více bakterií než na klice pánského záchodu. Obě tato zařízení jdou vlastně ruku v ruce, a tak se není čemu divit.
Vesmírná iLoď
Bude Apple v budoucnu schopen postavit vesmírnou loď? Dobře, to je jen vtip. Apple nicméně plánuje vybudovat nový kampus, který nazval Apple Campus 2. Jedná se o čtyřpodlažní kruhovou budovu, která nabídne pracoviště 12 000 zaměstnanců. Hotová by měla být do roku 2015. Zastupitelům Cupertina představil plány na novou budovu sám Steve Jobs a popsal ji slovy „vesmírná loď po přistání.“
Virtuální iKlávesnice
Zatímco soud nad dokonalou mobilní klávesnicí, virtuální vs. klasická, ještě nebyl vynesen, zřejmě se všichni shodneme na tom, že pro práci je nejlepší plnohodnotná QWERTY klávesnice. Chcete li pořádně psát všemi deseti také na svém iPhonu, nezapoměňte si bezdrátovou klávesnici od Applu, alespoň do doby, než Apple implementuje virtuální klávesnici na bázi infračerveného laseru. Společnost Celluon (a další) si s touto technoloigí již pohrávají.
iKlon - Steve Jobs
Apple má zcela jistě v rukávu spoustu dalších revolučních řešení. Některé ze zdejších návrhů jsou garantované skutečným příslibem, jiné jsou jen legrácky. Základní otázku si nicméně musíme položit: Dokáže Apple bez Jobse i nadále přinášet inovativní, ba přímo revoluční technologie? Možná, že co Apple skutečně potřebuje, je další „Steve Jobs“.