Nová technologie výroby nanovláken, kterou před rokem představila Technická univerzita v Liberci společně s firmou Elmarco, může pomoci při hrozící pandemii ptačí chřipky. Materiál má takovou strukturu, že dokáže zachytit mikroorganismy a částečně i viry, proto bude použit na výrobu ústních roušek. "Využití k těmto účelům je už ve stadiu testování," řekl ředitel firmy Elmarco Ladislav Mareš.
Technologie vyvinutá v Liberci umožňuje průmyslovou výrobu textilií tvořených vlákny o průměru 50 až 200 nanometrů. "Využití těchto materiálů je velmi široké, mohou se využívat k filtraci, ve zdravotnictví, ale ověřili jsme si také, že mají vynikající zvukově izolační vlastnosti a jsou vhodné pro stavebnictví či automobilový průmysl," řekl vedoucí výzkumného týmu Oldřich Jirsák z katedry netkaných textilií FT TUL.
Stroj nazvaný Nanospider, který dokáže vlákna průmyslově vyrábět, představilo Elmarco na dvou významných světových výstavách v Ženevě a Frankfurtu nad Mohanem. Technologie podle Mareše vzbudila velký zájem, je ale patentovaná, a tak není co skrývat. Hlavním úkolem proto bylo co nejrychleji vyvinout a nabídnout konkrétní výrobky, které budou odpovídat potřebám odběratelů.
Nové aplikace chce Elmarco spolu s univerzitou představit 10. listopadu v 11 hodin v posluchárně "M" na tiskové konferenci, na kterou je zvána i akademická obec TUL. "Celkem představíme tři aplikační oblasti, kde vidíme prostor pro využití nanovláken vyrobených naší technologií Nanospider," dodal ředitel Elmarco.
Další informace: http://tuni.vslib.cz/