CIO Business World: Kde jsou podle vás nejčastější rezervy v oblasti virtualizace a automatizace IT infrastruktury u vašich zákazníků?
Michal Stachník: Virtualizace, a to nejenom serverů, ale i ostatních zařízení jako jsou bezpečnostní prvky, monitoring či síťování, je pouze začátek cesty k automatizaci a tzv. softwarově řízeným datovým centrům. Bývalo zvykem, že pro každou aplikaci nebo řešení bylo nutné vybudovat separátní infrastrukturu, která už svým konceptem omezovala růst a výkonnost daných řešení.
Udržet v chodu takto budované ostrovy spotřebuje až 70 % investic vynaložených do infrastruktury. Zákazníci si už ale začínají uvědomovat, jaké výhody jim přináší “cloudový” přístup k infrastruktuře, tedy sdružování všech dostupných zdrojů a následné dynamické přidělování těchto zdrojů aplikacím, pokud je potřebují. S tímto přístupem výrazně klesají náklady na infrastrukturu a vzrůstá její efektivita. Zákazníci většinou začnou s virtualizací aplikací a potřebují více informací, jak bezpečně pokračovat v dalších krocích k plné automatizaci svých prostředí.
Jaká kritéria vedle přímé návratnosti používají zákazníci při zvažování virtualizačních projektů?
Přidané hodnoty virtualizace jsou již nějakou dobu známé. Zákazníci se však dnes potýkají se složitostí svých prostředí, nikoli virtuální infrastrukturou. Přidanou hodnotu oceňují například při budování záložních datacenter, během monitoringu jejich prostředí, které dokáže zhodnocovat investice, a začínají používat nástroje pro automatické nasazování aplikací. V neposlední řadě dochází k virtualizaci komponent, u kterých to doposud nebylo zvykem. Typickým příkladem jsou síťové prvky.
Myslíte, že tlak ze strany uživatelů (mobilita, práce z domova, podpora tabletů apod.) může výrazně pomoci prosazení VDI a obecně virtualizace desktopů i v tuzemských podnicích a organizacích?
Dostupnost aplikací a dat kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení umožňuje uživatelům velkou míru efektivity a produktivity v jejich soukromém životě. Lidé si přivykli využívat výhody, které jim přináší tzv. “post PC éra” a svým způsobem sami očekávají stejnou úroveň přístupu i v jejich pracovním životě.
Svět IT v oblasti koncových zařízení se velmi rychle mění a vedení společností si začíná uvědomovat, že stávající systém provozu koncových zařízení dosáhl svých limitů, a tím ohrožuje pozici firem na trhu. Virtualizace desktopů je prvním krokem k dosažení konceptu post PC éry v podnikové sféře.
Ovlivní podle vás situaci v oblasti virtualizace a automatizace či VDI nástup MS Server 2012 či příchod Windows 8? Pokud ano, jak?
Každá konkurenční technologie přináší zákazníkům benefity v podobě tlaku na dynamiku vývoje technologií a služeb. VMware reaguje kontinuálním vývojem svých produktů v oblasti infrastruktury, nabízí nástroje pro vývoj a nasazení aplikací a přináší produkty v rámci konceptu post PC éry.