;

Snížení míry softwarového pirátství dle BSA přinese Česku miliardy korun

22. 9. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Snižování míry softwarového pirátství má údajně pozitivní efekt na celou ekonomiku. Užívání legálního softwaru zvyšuje výdaje na informační technologie (IT) a s tím související služby a distribuci.

S růstem odvětví se zároveň zvyšuje počet pracovních míst a rostou daňové příjmy státu. „Navíc, čím rychleji se daří pirátství potlačovat, tím více z toho ekonomika těží,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA). Vyplývá to z nové studie BSA a společnosti IDC, která patří mezi přední světové analytické společnosti. Studie zjišťuje dopady snížení míry pirátství o 10 procentních bodů ve 42 zemích.

Česká ekonomika by posílila o 8,78 miliardy korun

Snížení tuzemské míry softwarového pirátství o 10 procentních bodů ze současných 37 na 27 procent během příštích čtyř let by pro českou ekonomiku mělo značný přínos. Vytvořilo by se 1085 pracovních míst v technologickém odvětví, do ekonomiky by přiteklo 8,78 miliardy korun (478 milionů dolarů) a na daních by stát do roku 2013 vybral o 2,13 miliardy korun (116 milionů dolarů) více. Studie navíc poukazuje na fakt, že rychlejší tempo potlačování pirátství zvyšuje ekonomické výhody. Zhruba 68 procent těchto výnosů by zůstalo uvnitř české ekonomiky.

„Navíc, pokud by Česká republika snížila míru pirátství o 10 procentních bodů během dvou let namísto čtyř let, zvýšila by se podstatně ekonomická aktivita a daňové výnosy by vzrostly o 36 procent,“ upozorňuje Hlaváč.

Snížení míry softwarového pirátství představuje skvělou příležitost, jak stimulovat ekonomiku: „Prodej softwaru a s tím spojené služby vytvářejí poptávku po dalších službách a posilují distribuční řetězec. Negativní dopady pirátství sahají mimo rámec softwarového odvětví: připravuje distributory a poskytovatele služeb o příjmy potřebné k vytváření nových pracovních míst a snižuje daňové odvody,“ vysvětluje Jan Hlaváč a dodává: „Pirátství jednoznačně škrtí ekonomický rozvoj. Studie jasně ukazuje, že celá česká ekonomika může podstatně a rychle těžit ze snížení tuzemské míry pirátství.“

IT odvětví loni zaplatilo na daních 75,3 miliardy korun

V roce 2009 české IT odvětví poskytlo 70 426 velmi dobře placených pracovních míst pro IT specialisty. IT firmy a jejich zaměstnanci zaplatili na daních 75,3 miliardy korun (4,1 miliardy USD). „Tak jako je IT sektor hybnou silou ekonomiky, softwarové odvětví je hybnou silou IT odvětví. Výdaje na software mají pozitivní dominový efekt na celé IT odvětví, protože prodej, služby a podpora softwaru vytvářejí další ekonomickou aktivitu,“ dodává Hlaváč.

Ekonomické dopady potlačení softwarového pirátství v České republice (2010–2013)

 

Nová prac. místa

Přidané HDP

Nové daňové výnosy

Snížení o 10 % bodů během 4 let

1085

478 mil. USD

116 mil. USD

Snížení o 10 % bodů během prvních 2 let

1085

650 mil. USD

157 mil. USD

Výnosy z rychlejšího snížení pirátství

36 %

36 %

V Česku se užívá 37 procent softwaru nelegálně

Softwarové pirátství je přitom v Česku stále na ústupu. Za posledních patnáct let se v České republice podařilo snížit míru pirátství o 29 procentních bodů. V posledních letech se však daří míru pirátství snižovat jen pomalu. Loni míra pirátství poklesla o 1 procentní bod. „V Česku se v roce 2009 užívalo nelegálně 37 procent softwaru. V důsledku toho přišli výrobci softwaru kvůli pirátství v Česku o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun,“ cituje výsledky posledního měření míry pirátství Jan Hlaváč. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent a celosvětová 43 procent. Nejnižší celosvětovou mírou počítačového pirátství se mohou pochlubit Spojené státy (20 %), Japonsko (21 %) a Lucembursko (21 %).

Česká republika podle studie BSA a IDC patří mezi 25 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství. Vykazuje 13. nejnižší míru softwarového pirátství. „Boj s piráty jednoznačně vyhráváme, ale tempo je zatím pomalé. Je třeba posílit již tak dobrou policejní práci při vymáhání práva a zaměřit se na osvětovou činnost na základních školách, kde se vytváří respekt k duševnímu vlastnictví,“ říká Jan Hlaváč.

Celosvětová ekonomika posílí o 2,6 bilionu korun

bitcoin_skoleni

Ekonomika ve 42 zkoumaných státech by během čtyř let mohla posílit až o 2,6 bilionu korun (142 miliard dolarů), pokud by se snížila míra pirátství o zmiňovaných 10 procentních bodů.  V místních ekonomikách by zůstalo více než 80 procent této částky. Snížení pirátství by globálně vytvořilo téměř 500 tisíc nových pracovních míst v high-tech technologických odvětvích a státní kasy by na daních navíc získaly 587 miliard korun (32 miliard dolarů). Kdyby se podařilo snížení dosáhnout během dvou let namísto čtyř, vzrostly by ekonomické výhody o 36 procent.