CIO Business World: Kde jsou podle vás nejčastější rezervy v oblasti virtualizace a automatizace IT infrastruktury u vašich zákazníků?
Jiří Šebesta: Zákazníci často bojují s vlastní nedůvěrou v nákup virtualizovaného prostředí v podobě služby od cloudových operátorů a trpí pocitem falešné bezpečnosti vlastních dat uložených na vlastní infrastruktuře ve vlastních prostorách.
Přitom služby virtuálního hostingu poskytované cloudovými operátory jsou již mnohdy na úrovni komoditních služeb. Jde již o obdobnou utilitu jako například služby dodávky energií, operativního leasingu vozidel či dopravních služeb.
Jaká kritéria vedle přímé návratnosti používají zákazníci při zvažování virtualizačních projektů? (bezpečnost, produktivita, governance?)
Jiří Šebesta: Pro zákazníky je atraktivní především možnost minimalizovat jednorázové investice a využívat virtualizované prostředí podle aktuální potřeby zdrojů.
Díky virtualizaci je dnes možné během několika málo hodin získat například prostředí pro provoz krátkodobého projektu, možnost otestování nového technického konceptu v simulovaném provozu nebo možnost rychle získat výpočetní zdroje při nárazové potřebě.
Myslíte, že tlak ze strany uživatelů (mobilita, práce z domova, podpora tabletů apod.) může výrazně pomoci prosazení VDI a obecně virtualizace destkopů i v tuzemských podnicích a organizacích?
Richard Novák: Ano, rozhodně. Zákaznická zkušenost, kterou si uživatelé přináší ze soukromého užívání a především otevřených platforem jako Google (Google Apps, Android OS..atd) budou vyžadovat od dodavatelů firemních IT nástrojů a také poskytovatelů business platforem jako VDIs, Collaboration Tools atd.
Ovlivní podle vás situaci v oblasti virtualizace a automatizace či VDI nástup MS Server 2012 či příchod Windows 8? Pokud ano, jak?
Richard Novák: Osobně si myslím, že většina zákazníků vynechá verzi Windows 8 a zůstanou na nižších verzích MS produktů.