;

Schizofrenie Microsoftu: Windows 7 vs. Internet Explorer

4. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Není žádným překvapením, že poslední dva roky v podnicích byly především ve znamení utahování opasků a osekávání rozpočtů na informační technologie. Mohla za to především přechodná stagnace globální ekonomiky.

Jak se však zdá – alespoň máme-li věřit zprávě analytické společnosti Forrester – karta se nyní začíná obracet. Výdaje za technologie rostou a podniky, které tak zatím neučinily, plánuji obnovu svých firemních PC v příštích 12-18 měsících. Tato „obnova“ zahrnuje nasazení aktuálních verzí operačních systémů (ve valné většině půjde o Windows 7, některé podniky pak dají přednost jedné z distribucí Linuxu či Unixu), kancelářských sad, prohlížečů i dalších aplikací. Ačkoli pro Windows 7 jde bezpochyby o skvělou zprávu, Internet Explorer díky tomu bude muset čelit dobře vyzbrojeným konkurentům.

Podle Forresteru začnou IT manažeři s celopodnikovou aktualizací vybavení PC parku někdy ve druhé polovině roku 2010. Souběžně s tím je očekávána nová vlna adopcí operačního systému Windows 7. Již takto je Windows 7 (uvedený na trh 22. září 2009) z hlediska korporátního IT velmi úspěšným systémem, když podle zprávy Forresteru běží na celých 7,4 procenta podnikových PC. Tohoto čísla dosáhla Vista až po téměř 12ti měsících od vydání.

Mezi 2. čtvrtletím 2009 a 2. čtvrtletím 2010 vzrostl podíl firemních počítačů s operačním systémem Windows 7 z 0 % na 7,4 %. Ve stejném období Forrester zaznamenal pokles podílu Windows XP, který klesl o sedm procent na 74,8 procenta firemních počítačů. Windows Vista si drží svůj podíl okolo 12,6 %. Díky filozofii některých podniků, které zaměstnancům povolují pracovat na vlastních noteboocích, během posledního roku vzrostl také podíl systému Mac OS, který podle Forresteru vyšplhal o tři desetiny procenta na 4 %.

Internet Explorer: Goliáš na ústupu

V oblasti internetových prohlížečů v korporátní sféře však Microsoft zažívá krušnější časy. Ačkoli jeho Internet Explorer s 72,5% podílem stále vévodí diskům firemních PC, během posledních 12ti měsíců zaznamenal téměř 5% propad. To je připisováno na vrub především podnikům, které nahradily Windows XP novým OS a jako standardní browser namísto IE8 upřednostnily především konkurenční Firefox či Chrome.

A tak zatímco podíl IE na korporátních PC povážlivě klesl, Firefox po vzestupu o 3 % již běží na celých 20 % firemních PC a Chrome si usurpuje 6,9 procenta (meziroční růst o celých 4,6 %) PC ve podnicích.

bitcoin_skoleni

Podle Forresteru za danou situaci může v případě Firefoxu především to, že uživatelé plynule přecházejí na nové verze prohlížeče (17,6 procent firemních uživatelů využívá Firefox 3.5, 2,1 % Firefox 3.0 a jen méně něž 1 % stále Firefox 2.0). Forrester predikuje další pozvolný růst podílu také pro Chrome, jemuž hraje do karet rostoucí obliba mobilních zařízení jako jsou netbooky. Oběma prohlížečům velice prospěl i soudní spor, v němž Evropská komise žalovala Microsoft za zneužívání svého výsadního postavení k prosazování IE – do povědomí uživatelů tak vstoupily také další alternativy ze světa prohlížečů.

IT manažerům nasazujícím Windows 7 Forrester přesto doporučuje ověřit, že jsou jejich aplikace kompatibilní s IE8. Analytici se kladně staví také k virtualizaci, neboť tak lze zajistit bezproblémový chod také staršímu proprietárnímů softwaru.