;

Rozhovor: Nexans - Green IT nevnímáme jen jako trend

13. 8. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na naše otázky odpovídal Ulric Dahl, Sales and Business Development Manager pro střední a východní Evropu v divizi Nexans Cabling Solutions.

Na naše otázky odpovídal Ulric Dahl, Sales and Business Development Manager pro střední a východní Evropu v divizi Nexans Cabling Solutions.

  • Jak se společnosti daří v současnosti? Opravdu jí příliš neuškodily v posledních letech závratně rostoucí ceny mědi?
Navzdory recesi globální ekonomiky si Nexans ve svých prodejích vede celosvětově velmi dobře. Hlavním důvodem je to, že jsme nadnárodní společnost a tudíž jsme schopni přizpůsobit naše znalosti a zkušenosti místním podmínkám. To platí také pro odlišnosti českého a slovenského trhu.

Závratné změny v cenách mědi se nás dotkly jen částečně. Prodeje vzrůstaly také díky dostatečně širokému produktovému portfoliu, které, kromě měděných kabelů zahrnuje rovněž optická vlákna, LANsense - inteligentní monitorovací řešení pro kabelové systémy.
  • Aktuálně se hojně hovoří o tzv. "green IT". Angažuje se Nexans nějakým způsobem také v této oblasti?
Pro Nexans je Green IT jednou z velmi důležitých oblastí, kterou rozhodně nevnímáme jen jako trend. Např. s novým LANsense inteligentním analyzátorem můžeme monitorovat spotřebu zařízení připojených kabelových systémech, identifikovat potíže se zásobováním a okamžitě je řešit.
  • Nexans v poslední době uzavřel hned několik velkých transakcí na dodávku podmořských kabelů. Myslíte, že mají perspektivu a počet projektů zahrnujících podmořské kabely nadále poroste? Je výroba podmořských kabelů technologicky náročnější?

Podmořské kabely jsou oblastí s velkým potenciálem díky své ceně, výkonu i instalaci. Nexans je dodává celosvětově na základě objednávek zákazníků. Máme mnoho odborníků, kteří se specializují na velké podmořské projekty i na instalaci podmořských kabelů. Podmořských kabelů je mnoho druhů, proto náročnost výroby záleží na konkrétním typu.

Podmořské kabely se využívají např. v oblastech energie, telekomunikací, těžby ropy a také při projektech větrných elektráren. K instalaci podmořských kabelů máme k dispozici vlastní lodě a síť partnerů, kteří jsou naší společností k instalaci proškoleni.

  • Jaké jsou vaše plány globálně? Dočkáme se výstavby nových továren či něčeho obdobného?

Nepřetržitě hledáme nové příležitosti. V současnosti probíhají akvizice společností v Jižní Americe a Austrálii. Máme 7 – 8 továren v České republice a také na Slovensku.
  • A co střední a východní Evropa? Hodláte v tomto regionu nějak významně posilovat svou přítomnost? Máte nějaké konkrétní plány pro Českou republiku?

Střední a východní Evropa je nejrychleji rozvíjející se oblastí, takže máme rozhodně v plánu posílit zde naše zastoupení. V loňském roce jsme zaznamenali velmi dynamický nárůst trhu. Na Slovensku to bylo o 40%, v České republice o něco méně, protože zde je trh vyzrálejší.

V tuto chvíli máme pět zástupců v České republice a na Slovensku a do budoucna plánujeme jejich počet rozhodně zvýšit.

Autor článku