;

Podle vědců nejsou superinteligentní počítače pro lidstvo hrozbou

7. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: © pixel_dreams - Fotolia.com
Robotický výzkum je důležitější než případná hrozba střetu lidstva s umělou inteligencí, tvrdí vědci. Superinteligentní počítače by mohly lidstvo překonat, ale žádné apokalypsy ve stylu sci-fi filmů jako Terminátor nebo Matrix se údajně obávat nemusíme. Nebezpečí však obvykle zlehčují vědci i v dystopických filmech.

Panelová diskuse na téma „Jsou superinteligentní počítače skutečně hrozbou pro lidstvo?“, kterou minulý týden uspořádala nezávislá Nadace pro informační technologie a inovace se sídlem ve Washingtonu, ukázala, že mezi vědci panuje na jedné straně touha po výzkumu, na druhé obavy o jeho dopady.

Stuart Russell z univerzity v Berkeley říká: „Pokud nějaký systém dokáže uvažovat s více informacemi než vy a vidí dále do budoucnosti a navíc nemá stejné cíle jako vy, máte problém.“ Superinteligentní počítač by se mohl ubránit pokusům svých tvůrců o jeho vypnutí. V tom okamžiku by lidé nad strojem ztratili nadvládu, varoval Russell.

Prezident nadace Robert Atkinson poznamenal, že již dnes vznikají vztahy mezi člověkem a strojem v podobě osobních digitálních asistentů, jako je například Siri od společnosti Apple. „Zkoumal jsem  způsob, jakým moje devítiletá dcera komunikuje se Siri. Je jí 9 a je přesvědčená, že Siri je skutečná. A to se jedná o technologii se značně omezenými schopnostmi.“

ICTS24

„V okamžiku, kdy stroje inteligencí předčí lidský mozek, bude pravděpodobně pozdě s tím cokoli dělat. K převratnému pokroku může dojít v kterémkoli okamžiku,“ varuje Russell.

Paradoxní je, že ani nejpesimističtější vědci nechtějí přerušit výzkum superinteligentních počítačů, i kdyby to mohlo lidstvu přinést problémy. Zatímco Stuart Russell si přeje pokračování výzkumu, avšak s možností jej zastavit v případě, že by se začal vymykat z rukou, profesorka Manuela Veloso z Carnegie Mellon University říká, že nástup umělé inteligence se ničím neliší od jiných pokroků v kybernetice. „Byla by hanba, kdyby tak inteligentní bytosti jako lidé nevyužily takovéto teechnologie k dobrým účelům.