;

Pierre Omidyar a eBay (rozšířeno, 29. 1. 2007)

5. 10. 2006
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Stránky internetové společnosti eBay navštíví denně takřka 100 milionů lidí z nejrůznějších koutů světa. Potřebujete-li něco prodat či koupit, není snazší cesty, než obrátit se na eBay. Firmu, která si vydobyla výsadní postavení ve světě e-byznysu, založil před více než deseti lety osmadvacetiletý Pierre Omidyar. Reklamní legenda vypráví, že původně chtěl pouze udělat radost své snoubence…

Stránky internetové společnosti eBay navštíví denně takřka 100 milionů lidí z nejrůznějších koutů světa. Potřebujete-li něco prodat či koupit, není snazší cesty, než obrátit se na eBay. Firmu, která si vydobyla výsadní postavení ve světě e-byznysu, založil před více než deseti lety osmadvacetiletý Pierre Omidyar. Reklamní legenda vypráví, že původně chtěl pouze udělat radost své snoubence…

Dívka se jmenovala Pamela Wesleyová a údajně měla rozsáhlou sbírku zásobníků na bonbóny PEZ. Jednou si svému příteli postěžovala, že nemá možnost svou sbírku ukázat více lidem ani s nimi směňovat jednotlivé položky. Pierre nelenil. Rozhodl se, že jí to umožní.

Ta dívka se jmenovala Pamela Wesleyová a údajně měla rozsáhlou sbírku zásobníků na bonbóny PEZ. Jednou si svému příteli postěžovala, že nemá možnost svou sbírku ukázat více lidem ani s nimi směňovat jednotlivé položky. Pierre nelenil. Rozhodl se, že jí to umožní. Navíc jej zajímalo, co se stane, když zpřístupní lidem internetovou stránku umožňující nabízet věci jako na sběratelských a prodejních burzách. A tak se zrodila eBay. Jedná se sice z velké části o reklamní smyšlenku, která dodává prozaické skutečnosti o vzniku největší internetové aukční burzy romantický nádech. Pravdou ovšem je, že přítel Pamely jednoho víkendu vskutku naprogramoval jednoduchý webový obchod, na jehož základě vyrostl největší internetový prodejní a aukční server na světě.

Pierre Omidyar se narodil 21. 6. 1967 v Paříži. Jeho otec byl íránský lékař, matka Francouzka. Pro otce byla na prvním místě práce v nemocnici. Jako imigrant musel vyvinout dvojnásobné úsilí, aby si získal postavení úspěšného a uznávaného lékaře, ale jemu se to podařilo. Chtěl, aby se medicíně věnoval i jeho syn, toho však osud vedl po jiných cestách.

Když bylo Pierrovi šest let, rodina se přestěhovala do Spojených států. Zprvu se hodně stěhovali, než nakonec zakotvili ve Washingtonu D.C. Jak tomu bylo u takřka všech internetových průkopníků, Pierra na střední škole pohltil svět počítačů. Už od dětství jej fascinovaly elektronické přístroje, které vídal při návštěvách otce na jeho pracovištích v nemocnicích a lékařských zařízeních. Díky otcově povolání si mohl osahat i jeden z prvních počítačů, jímž byl RadioShack TRS-80 s pamětí 4 Kb. Výpočetní technika ho fascinovala a zanedbával kvůli ní jiné předměty, zejména ty humanitní. Z toho důvodu byl pouze průměrným studentem, což otce trápilo. Když se Pierre naučil programovat v Basicu, bylo to ještě horší – sen o synově studiu medicíny se definitivně rozplynul.

Mladý Pierre si prosadil svou vůli a na Tuftsově univerzitě v massachusettském Medfordu si zvolil obor počítačová věda. Po absolutoriu získal první pracovní místo u softwarové společnosti Claris, která vyvíjela programy pro společnost Apple Computer. V Clarisu spatřily světlo světa velmi populární aplikace MacWrite, MacPaint či FileMaker. Mladý Pierre Omidyar se zde podílel na vývoji vektorového grafického editoru MacDraw, prvního Wysivig grafického programu, který byl kompatibilní s populárním textovým editorem MacWrite. Ale záhy zjistil, že programování pro zaměstnavatele ho neuspokojuje. Založil si tedy s kamarády vlastní firmu na vývoj softwaru.

SKVĚLÝ NÁPAD: AUKCE NA INTERNETU
Pierrovi bylo dvacet osm let, když v obývacím pokoji ve svém bytě v San José vytvořil jednoduchý internetový aukční obchod, který nazval Auction Web. Umístil ho na server vlastní konzultační firmy Echo Bay Technology Group. Zmíněný romantický příběh, že jej napsal pro svou přítelkyni Pam, si vybájili reklamní manažeři v roce 1997. Je nutné dodat, že Pamela Wesleyová, která vystudovala molekulární biologii, nese s krajní nelibostí, když se o ní dnes v i v prestižních časopi­sech mluví jako o nějaké dětinské sběratelce zásobníků bonbónů. Dnes se také dodává, že svou sbírku zásobníků PEZ bonbónů už prodala. Na eBayi, samozřejmě! Ať už je to jakkoli, dojemný příběh zamilovaného páru ve své době splnil svou roli… Nespornou skutečností je, že Pierre Omidyar v polovině 90. let hledal možnost, jak začít podnikat na internetu, a aukční sběratelská burza byla, zkrátka a dobře, jedním z mnoha nápadů, jež měl v zásuvce psacího stolu.



Že se jednalo o nápad, který v sobě nesl obrovský obchodní potenciál, o tom dnes není sporu. Stránka byla spuštěna 4. září 1995. A stala se zvláštní věc, v té pionýrské době dobývání komerčního potenciálu celosvětové sítě nikoli neobvyklá. Autor AuctionWebu byl sám překvapen, že během prvního­ týdne měla stránka několik tisíc zaregistrovaných uživatelů. Ti přirozeně nehodlali kupovat a prodávat jen ony legrační zásobníky bonbónků, ale vše, co je napadlo. Připomeňme ještě, že v témže roce jako AuctionWeb odstartovaly i další dva veleúspěšné projekty, internetový knižní velkoobchod Amazon a portál Yahoo!.

V době, kdy spustil svou aukční službu, měl Pierre Omidyar s internetovým obchodem určité zkušenosti. Jak už bylo naznačeno, při práci v Clarisu založil s přáteli malou firmičku, která se zabývala vývojem softwaru pro internetové obchodování. Valného úspěchu však nedosáhli. Snad i to bylo důvodem, proč Pierre kamarádskou firmu opustil a odstěhoval se se snoubenkou Pamelou do Kalifornie, kde získal práci ve společnosti General Magic, specializující se mobilní komunikací.

Na AuctionWebu pracoval zpočátku při práci a služby poskytoval zdarma. Web fungoval jako zprostředkovatel vzájemných obchodů mezi koncovými uživateli na bázi aukcí. Aby se mohl svému zdárně se rozvíjejícímu projektu plně věnovat, brzy se rozhodl, že zkusí služby zpoplatnit. I to byl prozíravý krok. Neboť uživatele mizivá částka, která putovala na konto vlastníka a provozovatele služby, v žádném případě neodradila. Naopak. Již první výnos z on-line obchodu byl trojnásobně vyšší, než činil Pierrův plat u General Magic.


--------------------------------------
eBay: Elektronická aukce i tržiště senzací
Na stránce internetové aukce eBay se dnes obchoduje se vším možným (ba i nemožným). Knihy, elektrické přístroje, auta, počítače, kočárky, DVD, mobilní telefony, nejrůznější sběratelské položky atd. atd., to vše patří k těm obvyklým a představitelným položkám. Bylo zde však prodáno i proudové letadlo Grumman Gulfstream II za bezmála 5 milionů dolarů či luxusní námořní jachta San Lorenzo 80 za necelé 2 miliony dolarů. Za neuvěřitelnou částku 1,2 milionu dolarů se vydražila baseballová kartička Honuse Wagnera z roku 1909, označovaná jako Mona Lisa baseballových kartiček. K mání je údajně jedna golfová lekce od Tigera Woodse (425 tisíc dolarů) nebo večeře s Warrenem Buffettem (250 tisíc dolarů). Za necelých 200 tisíc eur se před rokem nabízel Volkswagen Golf, který vlastnil Josef Ratzinger, nynější papež Benedikt XVI. K nejkurióznějším položkám patří sklenice vody, z níž údajně pil Elvis Presley, ponorka z druhé světové války, kostra mamuta anebo nabídka práva k vytetování reklamy na čelo. Jistá dívka zde v aukci nabízela i své panenství. Zájem byl prý nemalý, ale firma eBay tuto „položku“ z etických důvodů vyřadila. Do kategorie zakázaných položek patří alkohol a tabák, věci propagující nebo vztahující se k nacistické ideologii, ilegální nahrávky či střelné zbraně a munice...


Foto: eBay

FENOMÉN EBAY
To byl příznivý signál, který Pierre Omidyar (větší foto.) samozřejmě neoslyšel. Jak si Auction Web získával mezi uživateli větší a větší popularitu, mohl dát zaměstnavateli výpověď. A potom už šly věci ráz na ráz. Nyní měl čas na to, aby přepsal a zdokonalil software a umístil obchod na nové doméně ebay.com. Jméno vzniklo z názvu jeho minifirmy Echo Bay, ale protože doména echobay.com byla již obsazená, zkrátil název na eBay.

Do nové společnosti přijal společníka. Byl jím Jeffrey Skoll, absolvent ekonomie ze Stanfordovy univerzity, který se stal prvním výkonným ředitelem a později i prezidentem firmy. Společnost eBay se díky svým kvalitním službám stávala v rostoucí komunitě uživatelů internetu pojmem. Již v květnu 1997 zprostředkoval Omidyar a Skoll milióntou transakci, v září 1998 vstoupila jejich společnost na burzu. Aukce nebyla nikdy snazší a zábavnější než na eBayi. Princip je prostý. Zaregistrujete se a nabídnete svoje zboží k prodeji. Podle vyvolávací ceny zaplatíte malý poplatek. Nechcete-li poukázat eBayi další dolary za zvýraznění nabídky, vaše položka je postoupena zájemcům v příslušené kategorii. Pokud po konci aukce (obvykle sedmidenní) vydražená suma přesáhla váš minimální požadavek, odvádí se eBayi poplatek ve výši jednoho až pěti procent. Směna „zboží – peníze“ se pak již uskuteční podle vzájemné dohody mezi prodávajícím a kupcem. Na eBayi nadto můžete do profilu svého protějšku vyznačit, jak transakce proběhla a jestli obchod s ním můžete doporučit. Tento model fungování se mimořádně osvědčil, je přímo vzorovým příkladem e-commerce služby charakteru C2C (consumer-to-consumer).

eBay se stal jedním z nejúspěšnějších internetových projektů vůbec. Tři roky po založení firmy se z obou společníků stali miliardáři. Za obrovským úspěchem ovšem nebyla pouze realizace drobného nápadu, ale také vysilující práce na neustálém technickém zlepšování služeb, stejně jako na zvládání managementu a řízení týmu zaměstnanců společnosti, jejichž počet vzrostl na osm tisíc.

Pierre Omidyar měl šťastnou ruku i v oblasti managementu, když do vedení společnosti v roce 1998 přijal Meg Whitmanovou. O této ženě, dnes prezidentce a CEO eBay, novináři občas píší, že má vzhled dobrácké maminy či učitelky dějepisu, ale to nic nemění na respektu, který si ve světě e-byznysu získala. Do firmy přinesla svěží vítr a řadu nápadů, které se zasloužily o další rozkvět a udělaly z eBay jednu z nejrychleji rostoucích firem všech dob. Dnes už eBay není pouze virtuálním prodejním tržištěm, kde se smlouvá o ceny, nýbrž prostorem, kde se realizují i mnohamilionové obchody a kde renomované firmy testují reakce zákazníků na novinky, které hodlají uvést na trh. Aukční služby nabízí ve více než dvaceti národních variantách.

OMIDYAR NETWORK
Větší foto.

Cena internetové společnosti eBay byla v loňském roce vyčíslena na částku zhruba osmi miliard dolarů. Její zakladatel a většinový vlastník Pierre Omidyar se na známém žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes umístil na 35. místě. Dnes už sice většinu kompetencí týkající se firmy přesunul na Meg Whitmanovou, ale to neznamená, že by zahálel. Se svou ženou Pamelou se významně angažuje v nejrůznějších charitativních projektech. Vybudoval charitativní nadaci Omidyar Network, jejímž prostřednictvím rok co rok investuje 400 milionů dolarů do nejrůznějších charitativních projektů. V minulém roce například věnoval Tuftsově univerzitě, své „alma mater“, kde vystudoval počítačovou vědu, částku 100 milionů dolarů na spuštění charitativního projektu The Omidyar-Tufts Microfinance Fund, zaměřeného na mikrofinance chudých a rozvojových zemí. Byl to on, kdo se nechal slyšet, že do své smrti hodlá vydat 99 % svého majetku na dobročinné účely. A jak vidno, nebylo to jen líbivé prohlášení do větru.



--------------------------------
Na soudním minovém poli
Že úspěch se neodpouští, je známou věcí. Není se tedy co divit, že vedle obrovských zisků musejí majitelé a pracovníci eBaye čelit záplavě soudních žalob. Nejzávažnější z nich je právní spor, který vede eBay se společností MercExchange a který se týká patentů na elektronické aukce. Tom Woolston, zakladatel MercExchange, tvrdí, že nápad s využitím virtuálních trhů a on-line aukcí dostal už koncem osmdesátých let. Na realizaci svých myšlenek ovšem údajně čekal až do roku 1994. V době stávky baseballových hráčů byla na americkém trhu zvýšená poptávka sběratelských kartiček NBL. Woolston tak přišel s nápadem na vytvoření sítě prodejců a kupujících, kteří by mohli své obchody realizovat prostřednictvím internetu. V realizaci projektu však zůstal na polovině cesty, neboť mu došly finance. Přesto se domnívá, že je v právu, neboť má patentovány celkem čtyři své „internetové myšlenky“, které mu Omidyar vyfoukl. Analytici v roce 2003 odhadovali, že pokud eBay u soudu prohraje, mohla by přijít až o 100 miliónů dolarů. Psalo se také, že tento spor eBay Inc vs. MercExchange může vážně ohrozit existenci společnosti. Zatím se tak nestalo. V květnu eBay oznámila, že u federálního soudu USA uspěla v soudním klání s MercExchange, které se táhlo od roku 2001.

Více informací o tomto sporu najdete na Software and business method patents – Ezay .


Základní informační zdroje
eBay – New & used electronic, cars, apparel, cellectibles, sporting goods & more at low prices - www.ebay.com
Pierre´s Web – blog Pierre Omidyara - pierre.typepad.com
Omidyar Network - www.omidyar.net
Omidyar-Tufts Microfinance Fund – Tufts University - www.tufts.edu/microfinancefund


Foto: eBay

Autor článku