Existuje něco, co má připojení k internetu, ale nepatří do internetu věcí? Analytici z výzkumných společností ACG Research a IDC, kteří se touto problematikou zabývají, uvádí osm zařízení, která lze připojit k internetu, ale nejsou považována za součást internetu všech věcí, protože vyžadují ovládání člověkem:
-
Stolní počítače
-
Přenosné počítače
-
Tablety
-
Chytré telefony
-
Klasické mobilní telefony
-
televizory
-
DVD/MP3 přehrávače
-
Herní konzole
Internet všech věcí tedy může být definován jako síť sítí spojujících jedinečně identifikovatelné koncové body („věci“), které komunikují bez lidského zásahu prostřednictvím internetu. Podle jiné definice jde o zařízení a systémy, kde o reakci na podnět rozhoduje stroj, nikoli člověk. Zahrnuje spotřebiče a přístroje, vozidla, stroje, snímače apod. ve všech oborech lidské činnosti – v průmyslu, službách, zdravotnictví, domácnosti atd.
IVV je založen téměř výhradně interakci a komunikaci typu machine-to-machine (M2M), avšak nemusí to nutně platit ve všech případech - například telemedicínská zařízení nošená na těle nebo tzv. chytré oděvy mohou určitou interakci s člověkem vyžadovat. Stejně tak systémy pro sledování vozidel nebo zásob, které komunikují s jinými zařízeními, např. GPS. Na počátku může být na koncovém zařízení nutný zásah člověka, avšak následný sběr informací, jejich přenos, zpracování a vyhodnocení je v „rukou“ strojů, čili je součástí internetu věcí.
Zdroj: IDG Network World
Čtěte také:
→ O2 zavádí mobilní „strojové“ tarify Machine
Už dávno si netelefonují jen dvě živé bytosti mezi sebou a operátoři na to reagují novými tarify. Mohou sloužit třeba k ovládání zařízení v domácnosti.
→ Automatizovaná budoucnost
Zdá se, že Google nelitoval prostředků, když se rozhodl vstoupit do nového segmentu.