Češi a Slováci na cestách vyhledávají bezplatné internetové připojení, ale ve své většině nehledí na zabezpečení sítí a riziko zneužití jejich osobních dat. Free wi-fi jen na vlastní nebezpečí: přesto citlivé osobní údaje včetně hesel a identifikačních údajů zadávají na veřejnosti čtyři z deseti uživatelů v ČR, na Slovensku je situace podobná. Podle studie Intel Security mají pro černý trh největší cenu přístupové údaje k bankovním účtům; Češi a Slováci jsou právě tak zranitelní jako kterýkoli jiný uživatel, jazyková bariéra je nechrání.
Pro bezmála polovinu Čechů (47,3%) je největší překážkou pro to, aby svá mobilní počítačová zařízení mohli používat na cestách, nedostatek bezplatného internetového připojení. Absence hotspotů s internetovým připojením zdarma je o něco palčivějším problémem pro muže (49,8%) a mladší respondenty ve skupině 18 až 29 let (53,2%). Podobná situace je i na Slovensku, kde značku free wi-fi ve veřejném prostoru nedočkavě vyhlíží dokonce 50,3% oslovených Slováků; bezplatný internet více postrádají ženy (51,3%) a generace třicátníků (53,5%). Výsledky přinesl průzkum společnosti Intel, který mezi více než dvanácti sty uživateli tabletů, notebooků a zařízeních „dva v jednom“ v České republice a na Slovensku zkoumal, do jaké míry má jejich chování vliv na bezpečnost jejich dat.
„Češi mají obecně velkou důvěru k bezplatnému internetovému připojení, vnímají je pozitivně, současně si ale ve své většině nejsou vědomi bezpečnostních hrozeb, která plynou z nedostatečného zabezpečení sítí. S tím spojená rizika nijak neřeší bezmála polovina uživatelů. Nejvíce důvěřivé jsou ženy a nejmladší generace ve věku 18 až 29 let. Zda je wi-fi síť, ke které se přihlašují, zabezpečená, kontroluje pouhá pětina dotázaných Čechů (21%). Další třetina (33,0%) přiznává, že to provádí jen někdy,“ shrnuje výsledky průzkumu Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel. Z průzkumu vyplynulo, že ve srovnání s Čechy jsou Slováci o něco obezřetnější - na zabezpečení veřejné sítě dbá čtvrtina oslovených (24,9%).
Sedm pravidel pro chování v bezplatných wi-fi sítích
- Lidé často považují za samozřejmé bezplatné wi-fi připojení na veřejných místech a nepátrají, komu vlastně patří. Zprostředkovatelé bezplatných sítí by na název wi-fi sítě měli upozornit ideálně nápisem, pokud tak neučiní, uživatel by měl ověřit dotazem.
- Provozovatel wi-fi či nezvaný host v síti - hacker - může vidět vaše data, pokud je nemáte zašifrovaná. Řešením je tedy šifrovat citlivé údaje, jako jsou přístupová hesla k důležitým účtům či e-mailu anebo je mít pod heslem.
- Pro připojení do firemního účtu používejte síť VPN, která je bezpečná díky digitálním certifikátům, ověřování uživatelů a šifrování komunikace. Na stránkách vyžadujících vyplnění osobních údajů používejte zabezpečený protokol HTTPS.
- Při prvním připojení do wi-fi sítě se systém Windows automaticky ptá, zda chcete povolit, či zakázat sdílení. Vždy volte zakázat.
- Vypněte wi-fi připojení, jakmile ho již nepotřebujete. Minimalizujte čas, aby se se někdo naboural do vašeho zařízení.
- Používejte komplexní program ochrany mobilního zařízení, který zabrání stažení viru či neznámého souboru.
- Základním pravidlem v síti, která je nedůvěryhodná anebo nezabezpečená, je nezadávat žádné údaje, u nichž nechceme, aby se dostaly do nepovolaných rukou.
Zdroj: Intel