Pouze 2 ze 100 dotázaných podniků hodnotí aktuální hospodářskou situaci jako dobrou. Více než polovina posuzuje současný stav hospodářství jako špatný.
Také co se týká vyhlídek na rok 2010, není na obzoru žádný jasný zvrat dosavadního trendu. Pouze asi každý desátý podnik počítá se zlepšením ekonomické situace v letošním roce. Tato hodnota stoupla oproti loňskému jaru o 9 procentních bodů. Ve srovnání s podzimním průzkumem, který vzbuzoval větší optimismus, se však výsledky nového průzkumu změnily opravdu značně. Povzbuzujícím faktem však je, že německé podniky hodnotí svoji ekonomickou situaci lépe než obecnou ekonomickou situaci v ČR.
„Náš průzkum ukazuje, že krize ještě zdaleka není překonána. Znepokojuje nás především, že se nálada po loňském podzimním zlepšení znovu zhoršila. To dokazuje, jak velká je nadále nejistota ohledně vývoje na evropských trzích,“ hodnotí výsledky průzkumu Bernard Bauer, výkonný ředitel ČNOPK.
Důvodem této špatné situace je bezesporu mezinárodní hospodářská krize. Ta ale na druhou stranu ukázala, že některé oblasti v Česku vyžadují nutnou reformu. Jeden z nejvýznamnějších kritických bodů představuje nedostatečná flexibilita pracovního práva. Krize udeřila v plné síle na trhu práce. Počty nezaměstnaných se za posledních 18 měsíců zdvojnásobily. S tím je potřeba něco udělat. „Flexibilnější konta pracovní doby by podnikům krátkodobě pomohla udržet si aktuální stav zaměstnanců. Z dlouhodobého hlediska by nejlepší řešení představovala státem podporovaná zkrácená pracovní doba. O tento model se již zasazujeme u politické reprezentace a chceme v tom pokračovat,“ objasňuje Bernard Bauer.
Nadále přetrvává i potřeba zavedení eura. Celkem 81 % podniků si přeje společnou měnu. Oslabením eura v důsledku řecké krize v poslední době opět zesílilo kolísání kurzu. Nepředvídatelný vývoj měny téměř znemožňuje finanční plánování, které je tolik důležité zejména v době krize. Pro české hospodářství závislé na exportu to znamená velkou nejistotu. Se zavedením eura počítají firmy ale nejdříve v roce 2016.
Němečtí investoři navíc kritizují nedostatečnou politickou stabilitu v Česku. Podniky by rády viděly po roce politického vakua znovu jasné poměry, aby mohly konečně začít nezbytné reformy.
Navzdory aktuálním problémům nemusíme očekávat žádné panické reakce a odchod německých podniků z Česka. Osm z deseti podniků uvedlo, že by si i dnes vybraly pro svou investici Českou republiku.