;

Mobily už jen chytré

16. 6. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Plošné nahrazení klasických mobilních telefonů těmi chytrými, tedy přístroji s plnohodnotným operačním systémem a bohatými funkcemi pro správu času a komunikaci, je v některých podnicích odmítáno z důvodů bezpečnostních, administrativních nebo jako zbytečný luxus.

Plošné nahrazení klasických mobilních telefonů těmi chytrými, tedy přístroji s plnohodnotným operačním systémem a bohatými funkcemi pro správu času a komunikaci, je v některých podnicích odmítáno z důvodů bezpečnostních, administrativních nebo jako zbytečný luxus.

Firmy obvykle otázku mobilů řeší nejjednodušší formou: tedy pořízením dotovaných přístrojů od operátora. Díky speciálním podmínkám, které jsou všichni tři mobilní operátoři na našem trhu schopni nabídnout už relativně malým podnikům, je to rychlé, jednoduché a levné. Podobně jako u soukromých účtů to ale často znamená nutnost uzavření smlouvy s operátorem na určitou dobu, což je v době přenositelnosti čísel, rychlých změn v cenách a nabídky datových tarifů velmi nevýhodné. Nabídka zařízení u operátorů je navíc omezená a problémy mohou nastat i s odlišným firmwarem, který může posléze komplikovat správu a údržbu „chytrého mobilního parku“.

Zvažujete-li vytvoření nové mobilní strategie, neupínejte se pouze na dotovaná zařízení operátorů. Ta mohou být jistě dostačující pro některé zaměstnance, pokud ale potřebujete vybavit větším počtem přístrojů manažery a zejména obchodníky či mobilní servisní techniky, kteří funkce chytrých či PDA telefonů jednoznačně využijí, snažte se sjednotit používané platformy (ideálně zvolit jednu či dvě) a pečlivě vybrat omezené množství modelů. Zejména pro aplikace, jako je profesionální mobilní kancelář, sběr dat v zásobování či servis v terénu je vhodné vybrat specializované mobilní zařízení, vybavené programem a příslušenstvím pro snadný sběr dat (ty jsou často vytvářeny či upravovány na zakázku) a u operátorů nakupovat pouze mobilní hlasové a datové služby – bez dotovaných přístrojů máte lepší startovní pozici pro dojednání individuálních firemních tarifů.

Na prvním místě by nemělo být hledání přístroje, ale optimální platformy. Potřebujete-li zaměstnance vybavit zařízením, které je ideální pro hlasovou a e-mailovou komunikaci a nabízí snadnou vzdálenou správu, bude vám patrně nejbližší BlackBerry. Pakliže hledáte přístroje, které nabízejí bohatou výbavu a ovládání blížící se klasickým mobilům (a zároveň chcete využít nabídky dotovaných přístrojů od operátorů), budou patrně vhodnou volbou přístroje s operačním systémem Symbian S60 od Nokie, jestliže chcete maximální funkčnost a snadné propojení se servery Exchange, upřednostníte nejspíše Windows Mobile 6.

Při jednání s operátory pamatujte i na dobro svých zaměstnaců – například dohoda, podle které nabídne operátor rodinným příslušníkům zvýhodněné „podnikové“ tarify, je oboustranně výhodná a může fungovat jako drobný pracovní benefit.

RIM – BlackBerry

Kanadská společnost RIM původně vyvíjela své přístroje primárně jako zařízení pro krátké zprávy a e-mailovou komunikaci, postupně se z nich ale stala přímá konkurence klasických chytrých a PDA telefonů. Současná generace zařízení (modely Pearl, Curve a 8800) nabízí kromě tradiční komunikační výbavy i poměrně dobrou podporu multimédií a dle modelu například i integrovaný fotoaparát či GPS. Platforma BlackBerry se ale neomezuje jen na přístroje společnosti RIM. Pokud chcete využívat komunikační funkce BlackBerry – zejména v případě, kdy je v podniku instalován server BES, ale zároveň nejste spokojeni s omezenými funkcemi, příliš jednoduchým rozhraním a horší dostupností aplikací pro přístroje BlackBerry, můžete si celý systém nainstalovat coby aplikaci do PDA telefonů a smartphonů na platformách Symbian (zejména Nokia E-série) či Windows Mobile 5 a 6. Vlastní přístroje BlackBerry jsou pak populární zejména díky velmi dobrému zabezpečení, možnosti vzdálené správy, snadnému ovládání a rozhraní optimalizovanému právě pro e-mailovou komunikaci, na výběr je ale malý počet modelů a kvůli severoamerickému původu si zatím příliš nerozumějí s 3G technologiemi UMTS a HSDPA.

Symbian S60

Platformě Symbian dnes dominují především chytré telefony a „komunikátory“ Nokia s variantou systému Symbian S60, malý počet modelů se systémem Symbian UIQ nabízí také Sony Ericsson (tyto systémy nejsou vzájemně kompatibilní). Podpora značky Nokia zajišťuje bohatou nabídku nejrůznějších přístrojů – od stylových a bohatě vybavených N až po čistě manažerské telefony v řadě E. Jedním z hlavních nedostatků je slabé standardní zabezpečení OS Symbian, který je rozumné doplnit o bezpečnostní software třetích stran. Na druhou stranu je na výběr velký počet zařízení s podporou rychlých dat 3G, u některých modelů dokonce i širokopásmového HSDPA. Operační systém Symbian S60 3. edice pak nabízí jeden z nejlepších mobilních webových prohlížečů.

Windows Mobile

Mobilní Widnows prošla bolestivým vývojem – od počátků, kdy byl ke standardnímu operačnímu systému pro kapesní počítače přidán modul pro podporu telefonování (verze 2003), přes hlubší integraci komunikačních funkcí (2005) až po současnou propracovanou verzi Windows Mobile 6. Operační systém existuje tradičně ve dvou verzích – klasická Windows Mobile, určená pro „PDA telefony“, a verzi pro „chytré telefony“, které nemají dotykový displej a někdy disponují menším rozlišením, než je tradiční QVGA. Vzhledem k vyšší stabilitě a standardní nabídce bezpečnostních prvků doporučujeme jednoznačně preferovat pouze zařízení se systémem Windows Mobile 6. Ten také nejlépe spolupracuje se servery Microsoft Exchange, což je spolu s bohatou škálou dostupných aplikací (mapy, GPS, produktivita i speciální moduly pro podnikové systémy, sběr dat apod.) jedním z důvodů, proč zvolit právě tuto platformu. Největším výrobcem mobilních přístrojů Windows Mobile je společnost HTC, vlastní modely ale nabízí také například Samsung či Motorola. Podobně jako u Symbianu i zde je bohatá nabídka zařízení (stylových, manažerských i speciálů například pro terénní sběr dat) a běžná podpora 3G sítí.

Autor článku