Začalo to nabídkou Blesk mobilu, který už v listopadu 2012 nabídl levnější volání pro spodní zákaznický segment jako alternativu k předplaceným kartám. Jeho nabídka 2,50 Kč za minutu přinesla zlevnění hovorů přibližně na polovinu především pro volání do cizích sítí. Blesk mobil je příklad pouze „přeprodejce“, který nemá vlastní infrastrukturu a pouze remarketuje služby Telefóniky - O2. Před spuštěním je také dlouho ohlašovaná nabídka Tesco mobile, i zde půjde o služby založené na infrastrktuře od O2.
Na příští týden ohlásili zahájení služeb dva další virtuální operátoři: Mobil.cz a GTS. Mobil.cz přichází s předpacenou kartou s nabídkou volání za 2,50 Kč za minutu; internet s FUP do 200MB bude na měsíc od aktivace nebo prodloužení kreditu zdarma. GTS hodlá nabízet služby pouze pro firemní segment. Oba noví virtuální operátoři budou využívat zázemí T-mobilu.
Pozadu není ani Vodafone, jeho služeb bude využívat operátor Quadruple, za nímž stojí Asocialce poskytovatelů kabelových a telekomunikačních sítí v ČR. Od dubna funguje Air Telecom (nový majitel sítě U:fon), v červnu hodlá zahájit mobilní služby firma ha-vel internet.
Posledně jmenované příklady ukazují, že se naštěstí do mobilního byznysu virtuálních operátorů zapojují i firmy, které mají alespoň nějakou vlastní, třeba jen lokální infrastrukturu. Že noví (alespoň) virtuální operátoři jsou schopni ovlivnit trh více než jsme čekali, ukazuje i poslední „cenová revoluce“. V ní všichni tři hlavní hráči na trhu nabídli do té doby nevídané ceny za neomezené volání. Snaží se tím na poslední chvíli připoutat k sobě stávající zákazníky, často i s nabídkou dalších výhod za cenu dvouletého závazku.
Čtěte také: ha-loo mobil: nový virtuální operátor nabídne nižší ceny
A co vy? Myslíte si, že na situaci v českých telekomunikacích bude mít větší vliv chystaná aukce nových kmitočtů a případný příchod čtvrtého operátora, nebo množství virtuálních operátorů, kteří se etablují již nyní? Přidejte svůj názor do diskuse pod článkem!