Stejně jako služby tiskového cloudu jiných výrobců umožňuje Universal Print tisk bez přímého propojení zařízení a tiskárny, což umožňuje tisk třeba z mobilních zařízení, jako jsou smartphony a tablety. Zároveň není třeba používat ani tiskové servery pro správu přístupu k tiskárnám, a kromě toho se tímto způsobem tisk centralizuje, takže spousta uživatelů může sdílet pokročilejší (a dražší) tiskárny.
Je ironií, že Microsoft svoji cloudovou tiskovou službu rozjíždí právě ve chvíli, kdy Google ukončuje svoje několikaleté úsilí v této oblasti. Tzv. „Cloud Print“ od Googlu, který debutoval už v roce 2010 a nikdy neopustil status beta verze, přestane fungovat na konci letošního roku.
„Počínaje 1. lednem 2021 nebudou zařízení napříč všemi operačními systémy moci tisknout pomocí služby Cloud Print,“ napsal Google v jednom ze svých dokumentů podpory pro podniky.
Jednou z bariér cloudového tisku je fakt, že výrobci tiskáren musejí podporovat funkcionalitu každé z jeho variací. Což dosud typicky znamenalo prodlevu mezi řekněme Cloud Printem od Googlu nebo Apple AirPrint a dostupností kompatibilního hardwaru. Universal Print od Microsoftu si bude muset poradit se stejným „protivětrem“.
„Získáte ten nejlepší cloudový zážitek s tiskárnami, které nativně podporují Universal Print,“ napsala Carrová. „Spolupracujeme s naším partnerským ekosystémem na tom, abychom vám přinesli ty nejnovější tiskárny s nativní podporou.“ Jako jednoho z partnerů zmínila společnost Canon.
Suplovat nativní podporu může i proxy s názvem Universal Print konektor, který pro správné fungování musejí nainstalovat síťoví administrátoři. Instalační program konektoru může být stažen z odkazu na této stránce podpory.
K registraci do preview programu pro Universal Print musejí IT administrátoři vyplnit a odeslat tento formulář (v angličtině).
Zdroj: Computerworld.com