Už za pár týdnů pošle Microsoft Windows 7 do věčných lovišť, čímž dokáže, že si myslí, že tenhle deset let starý, a přesto úspěšný operační systém je přežitý a musí ustoupit novějším a úžasnějším desítkám, jenž podle společnosti mají žít navěky.
Jak ponižující pro Windows 7, platformu, která v dobách největší slávy poháněla více než miliardu počítačů!
Microsoft však pro svoje nejcennější zákazníky nabídl ústupky a výjimky, což ostatně činí často. Podniky mohou zaplatit poplatek za službu, kterou Microsoft nazval „Extended Security Updates“ (zkratka ESU či česky rozšířené bezpečnostní aktualizace), a za tento poplatek pak dostanou záplaty, které budou opravovat kritické a důležité zranitelnosti. Program ESU odstartuje v lednu 2020 a bude trvat tři roky, přičemž s každým rokem bude dražší než předtím. Společnost, která si zaplatí za první rok, bude aktualizace dostávat do ledna 2021, kdy se může rozhodnout, zda bude pokračovat i v roce druhém – za dvojnásobek ceny – nebo to vzdá a z programu odstoupí.
Jak Microsoft naznačil, měl by tento model motivovat zákazníky, aby co možná nejdříve přešli na Windows 10.
V porovnání s předchozími případy ukončení podpory pro OS (což se například týkalo Windows XP v roce 2014), je Microsoft poměrně transparentní, co se plánů pro období po odchodu Windows 7 do důchodu týče. Jedním z pozitiv tentokrát je, že o ESU začal veřejně hovořit už v září 2018 a extra licence začal prodávat v dubnu 2019.
Není překvapením, že ESU měl být k dispozici pouze větším a největším zákazníkům, tedy podnikům, které svoje licence Windows získávaly skrze tzv. volume (velkoobjemové) licencování. Navíc firmy s plány Software Assurance nebo předplatnými Windows 10 Enterprise získají slevy.