Podle vlády Microsoft ilegálně protežoval svůj monopol s Windows, který využíval k odrovnání konkurentů svého Internet Exploreru, především Netscape. Žaloba zároveň uváděla, že společnost svou výhodu dominantního operačního systému využíval proti společnostem Apple, Lotus Software, RealNetworks, Linux a dalším.
Koncem roku 1999 rozhodl soudce Thomas Penfield Jackson proti Microsoftu. Od té doby se mnohé změnilo – ale kolik z toho právě kvůli tomuto přelomovému rozhodnutí?
Před samotným soudem byl Microsoft nejvlivnější technologickou společností na světě. Jeho Windows měly v podstatě monopol na poli operačních systémů, Microsoft Office zase na poli kancelářských balíků a Internet Explorer zase „válel“ mezi webovými prohlížeči.
Dnešní technologický svět je samozřejmě zcela odlišné místo. Například Google, Facebook a další získali větší moc než Microsoft, Windows zastínily mobilní operační systémy a prohlížeče z Redmondu svůj podíl spíše paběrkují. V nedávném článku v listu The New York Times tvrdí nynější senátor z Connecticutu Richard Blumenthal (koncem 90. let generální prokurátor tohoto státu a tedy i účastník soudu) a Tim Wu, profesor práva z Columbie, že růst a inovace internetu od té doby byly přímým důsledkem tohoto soudu. Bez tohoto sporu by byl internet dle jejich názoru mnohem méně inovativním místem. Tvrdí: „Microsoft by ovládal budoucnost webu.“ Říkají, že Google by byl Microsoftem pravděpodobně zničen již v zárodku a všichni bychom dnes používali Bing. Dále píší: „Microsoft-Myspace by se mohla stát výchozí sociální sítí namísto Facebooku.“ Dokonce tvrdí, že Netflix a další služby streamování médií by nikdy neexistovaly.
To všechno zní velmi přesvědčivě. Ale je to pravda?